מפקד תחנת חדרה לשעבר במשטרה מואשם בעבירות מרמה והפרת אמונים

אברהם מאור קיים קשרים אינטימיים עם שוטרות בתפקידים זוטרים, בהן שוטרת בשירות חובה כבת 19. בעבר הודיעה מח"ש כי תשקול להעמיד את מאור לדין בגין עבירות מין, אולם בעת הגשת כתב האישום שונו הסעיפים

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הגישה היום (שלישי) כתב אישום נגד מפקד תחנת חדרה לשעבר, סגן ניצב אברהם מאור, בגין מרמה והפרת אמונים. בעבר הודיעה מח"ש כי תשקול להעמיד את מאור לדין בגין עבירות מין, אולם בעת הגשת כתב האישום שונו הסעיפים. 

על פי כתב האישום, בין השנים 2012-2014, בעת שמאור שירת כמפקד תחנת חדרה בדרגת סנ"צ, הוא יצר קשרים אינטימיים עם שוטרות בדרגות נמוכות ממנו, ששירתו בתפקידים זוטרים ובחלק מהמקרים בפער גילאים משמעותי לטובתו. באחד המקרים אף היה מדובר בשוטרת שח"מ (שירות חובה משטרתי) כבת 19, הצעירה ממנו בכ-27 שנים.

לפי האישום, קיום הקשרים היה מנוגד לחובות ולכללים שחלו על מאור כעובד ציבור וקצין משטרה בכיר, תוך ניצול מעמדו והתלות המובנית של השוטרות הזוטרות בו. עוד נכתב באישום כי השוטרות לא דחו את מאור מתוך חשש שהדבר יגרום להרעת מצבן בארגון.  

הקשרים בין מאור לשוטרות כללו, בין היתר, התכתבויות טלפוניות בעלות אופי מיני וניסיונות לקיום קשרים מיניים, והתקיימו גם תוך שגרת העבודה וגם במקומות מפגש שונים. מאור היה ממונה בצורה ישירה ועקיפה על השוטרות, ונהג לפעול לטובתן בבקשות שונות. כך, לדוגמה, אישר לאחת השוטרות עלייה בדרגה וימי חופש ולשוטרת אחרת אישר לעבוד בעבודה נוספת וכן להשתתף בקורס.

לפי כתב האישום, לאחר שמערכת היחסים שלו עם שוטרת השח"מ עלתה על שרטון, הוא הורה לבדוק את דיווחי השעות שלה וזימן אותה למשרדו לראיון. היא סירבה לעלות למשרד לבדה, ובהמשך, לאחר שכנוע, הסכימה - אבל מאור סירב לקבלה. בסופו של דבר הראיון נערך לה על ידי קצין אחר, שהעביר אותה מתפקידה.   

בנוסף לשלוש פרשות שמופיעות בכתב האישום ועוסקות בקשרים שניהל עם שוטרות, מתוארת בו פרשה נוספת במסגרתה השמיע מאור איומים כלפי שוטרים. לפי כתב האישום, לאחר ששוטרת השח"ם התלוננה כנגד מאור, חוקרי מח"ש הגיעו לביתו, הוא נחקר והורחק מהתחנה. לאחר מכן שלח מאור לשוטר לשעבר הודעות ובהן ביקש לשלוח לו את "כל השמות של האנשים שאתה יודע שהיו במח"ש, אני רוצה להעביר לעורך דין תודה".  

כשקיבל הודעה שהרשימה מוכנה, כתב מאור לשוטר לשעבר "אני אגיע לתחנה ואשחט את כל מי שהיה איתה... בעיקר את הבן זונה הראשי... שתומך בה... תדבר עכשיו עם כל האנשים הבאים ותמסור להם שאני מתבייש בהם שהם נותנים לה להסתובב בתחנה כמו טווס". לפי כתב האישום, מאור התכוון בין היתר למפקדיה של שוטרת השח"ם, שהיו כפופים אליו וחלקם מסרו עדות במח"ש.

בנוגע להחלטה להאשים את מאור בעבירות מרמה והפרת אמונים ולא בעבירות מין, נמסר ממח"ש כי "לאחר בחינת חומר הראיות ומכלול נסיבות העניין עולה כי חלק מהמעשים לא הגיעו כדי עבירת מין ובחלק מהמקרים המתלוננות שיתפו פעולה באופן מלא עם המעשים (גם אם לא חפצו בדבר). הסתרת אי רצונן של השוטרות מפני מפקדן הקשתה על הוכחת מודעותו לדבר, שהיא תנאי להוכחת עבירות מין. לפיכך הוחלט, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר (פרשת ניסו שחם ופרשת ניסים מור בחלק מהאישומים) על העמדה לדין בגין עבירות מרמה והפרת אמונים, שעונשן זהה".

עו"ד מירב משען, המייצגת את מאור, מסרה בתגובה לכתב האישום: "אנחנו שמחים שמח״ש קיבלו את עמדתנו ולפיה אין מדובר בעבירות מין. לטעמנו, העניינים העולים מכתב האישום צריכים היו להיבחן במישור המשמעתי בלבד ותימוכין לכך ניתן למצוא בעובדה שכתב האישום מייחס לסנ״צ מאור עבירה כללית של הפרת אמונים - עבירה שזכתה לקיתונות של ביקורת מצד משפטנים - הא ותו לא. העובדה היא כי מה שהתחיל בקול רעש גדול ובחשדות על ביצוע עבירות מין, מסתיים בקול ענות חלושה ובאישום בעבירת סל״

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ