נהג מונית שסירב להעלות עיוורת מלווה בכלב נחייה יפצה אותה ב-10,000 שקלים

נהג המונית, שהוזמנה מראש, סרב להעלות את האשה עם כלבה מחשש שרכבו יינזק על ידי הכלב. בית המשפט קבע כי הנתבע הפר את הוראות חוק השוויון אך הקל בעונשו היות והתנצל זמן קצר לאחר המקרה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון

נהג מונית שסרב להכניס אשה עיוורת המלווה בכלב נחייה למוניתו יידרש לשלם לה פיצוי של 10,000 שקלים, כך קבע היום (ראשון) בית משפט השלום בירושלים בעקבות תביעה שהגישה נציבות שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלות בשמה של האשה, אורה דרשן.

על פי התביעה, שנוהלה על ידי עו"ד גילת בן-זקן מנציבות שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלות, סירובו של הנהג להעלות את הנוסעת העיוורת לרכב מהווה הפלייה פסולה במתן שירות ציבורי, המנוגדת להוראות החוק. האירוע התרחש ביום גשם סוער, ודרשן הזמינה מראש מונית מחברת מוניות. הנהג סרב לבצע את הנסיעה כי חשש כי רכבו החדש ינזק במידה וייכנס אליו כלב הנחייה.

מונית, אילוסטרציהצילום: אייל טואג

חוק השוויון קובע כי אין למנוע גישה מאדם עם מוגבלות למקום ציבורי או לחלק ממנו, או למנוע שירות מאדם עם מוגבלות, או לסרב לספק מוצר לאדם עם מוגבלות, או למנוע ממנו שימוש או הנאה משירות ציבורי. בית המשפט רשאי לפסוק לטובת אותו אדם עם מוגבלות פיצויים גם ללא הוכחת נזק. חוק איסור הפליית עיוורים המלווים בכלבי נחייה קובע, בין היתר, כי לא תוגבל זכותו של עיוור להיכנס למקום ציבורי ולהשתמש בכל מתקן המצוי בו, ולא תוגבל זכותו להשתמש בתחבורה ציבורית, בשל היותו מלווה בכלב נחייה.

בפסיקתו, קיבל ביהמ"ש את עמדת הנציבות, וקבע כי הנתבע הפר את הוראות חוק השוויון בכך שלא הסכים לתת שירות לגב' דרשן בשל מוגבלותה ובשל כלב הנחייה שנלווה אליה. עקב זאת, ביהמ"ש פסק פיצוי בסך 10,000 אלף שקלים לטובתה ודרש מהנתבע לשלם את הוצאות המשפט. האישה דרשה בתביעתה לחייב את הנתבע בסך 62,000 שקלים, המקסימום הקבוע בחוק, אך בית בקביעת גובה הפיצוי התחשב בית המשפט בהתנצלותו של הנתבע סמוך לאחר האירוע. 

"פסק הדין מהווה אבן דרך חשובה במאבק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בכלל ולמיגור התופעה הפסולה של הפלייתם של עיוורים המלווים בכלב נחיה בפרט", אמר אברמי טורם, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. "על כל נותן שירות לציבור,  מוטלת אחריות לספק שירות גם לאנשים עם מוגבלות. בהחלטת בית המשפט יש כדי להעביר מסר חד וברור לנותני שירות ציבורי כי אין למנוע מאנשים עם מוגבלות קבלת שירות ציבורי, וכי אנשים עם מוגבלות זכאים להשתמש בתחבורה ציבורית, ולהגיע ממקום למקום בכל תנאי מזג אוויר, ולהשתלב בחברה ולשמור על שגרת חיים ככל אדם. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תמשיך לפעול למיגור תופעות מעין אלו של הפליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ