תביעת עבודה חושפת "סביבת עבודה גסה" בטלוויזיה החינוכית

דו"ח של נציבות המדינה שהוגש בעקבות תלונות על הטרדה מינית נגד מנהל מחלקה הצביע על "אווירה חופשית והתבטאויות גסות" הנהוגות בחינוכית. בית הדין קבע באופן חריג כי יש לפצותו ב-75 אלף שקלים בגין שלילת סמכויותיו

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

תלונות על הטרדות מיניות, דיווחים כוזבים לכאורה על שעות עבודה ו"סביבת עבודה חופשית שכוללת התבטאויות גסות" - זו התמונה שעולה מפסק דין שניתן באחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בנוגע לנעשה באחת ממחלקות .

בתביעה שהגיש מנהל מחלקת הדיגיטל, רוני צייג, נגד החינוכית, הוא טען כי עובדות שנחשדו על ידו במסירת דיווחים כוזבים על שעות העבודה שלהן, רקמו קנוניה כדי למנוע את פיטוריהן והתלוננו כי הטריד אותן מינית. התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד מיה צחור, התקבלה באופן חלקי והחינוכית חויבה לפצות את צייג בגין עגמת נפש והוצאות משפט במחיר כולל של כ-90 אלף שקל.

תחילת הפרשה באוקטובר 2014, אז פנה חשב השכר של החינוכית לצייג ועדכן אותו באי סדרים בדו"חות הנוכחות של עובדים במחלקתו. בעקבות כך, פנה צייג לשתי עובדות המשרד ועדכן אותן בעניין. הוא חשד כי הן נהגו לחתום אחת עבור השנייה על שעות עבודה שבהן כלל לא נכחו. חודש לאחר מכן, נשלח לצייג מכתב מאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה על כך שהתקבלה תלונה נגדו בגין הטרדה מינית על ידי עובדת שביקשה שלא תהיה חקירה. זו הייתה התלונה השנייה נגד צייג, שננזף שנתיים קודם לכן על ידי הנציבות על כך שנישק על הלחי שתי עובדות למרות שהובהר לו כי הן אינן מעוניינות בכך.

אחת מהעובדות בהן חשד צייג אף פנתה לממונה על שיוויון מגדרי בחינוכית, ובעקבות פנייה זו זומן כל צוות הדיגיטל לשיחות אישיות אצל המנכ"ל אלדד קובלנץ. העובדות העלו תלונותיהן על כתב וציינו כי צייג "משרה אווירה לא נוחה בכל הקשור למגדר, להט"ביות, מיניות ויחסים בין המינים. לא נדיר ששיתף אותנו בתיאורים מפורטים מחיי המין שלו, כולל תמונות פרובוקטיביות של נשים איתן בילה, והעיר הערות מיניות במיילים קבוצתיים".

בעקבות המכתב ועל רקע חקירת הנציבות החליט קובלנץ להוציא את צייג מצוות הדיגיטל ולהעבירו לבניין אחר. לאחר חצי שנה הודיעה הנציבות כי הוחלט שלא להעמיד את צייג לדין אלא להסתפק בנזיפה. "מחקירת הנציבות עלה כי סביבת העבודה במחלקת הדיגיטל הייתה חופשית, גסה ופתוחה וכללה גם התבטאויות שבמקום אחר לא היו מתקבלות על הדעת", נכתב לצייג במכתב הנזיפה, "הגם שהדברים נאמרו על רקע האווירה החופשית, היה עליך להציב גבולות ברורים מבלי להיסחף לביטויים שאינם הולמים ושיחות שאינן הולמות בין מנהל לעובדת, ובכך למנוע מצב דומה לזה שאליו הגיעה המחלקה".

החינוכית החליטה שלא להשיב את צייג לתפקידו ובעקבות כך הוא פנה לבית הדין לעבודה. השופטת קרן כהן דחתה את הטענה לפיה צייג נפל קורבן לקנוניה וקבעה כי "החינוכית פעלה כדין כאשר העבירה את התלונות של עובדות צוות הדיגיטל לטיפול הנציבות". השופטת גם דחתה גם את טענתו להתעמרות מצד המנכ"ל קובלנץ. עם זאת היא הורתה על ביטול החלטת החינוכית לשלול סמכויות מצייג. "מדובר בהחלטה בלתי סבירה ובלתי מידתית שיש בה כדי להנציח את 'אות הקלון' המתנוסס על מצחו", כתבה.

בנוסף מצאה השופטת כי החינוכית אמנם בדקה של טענותיו של צייג לגבי זיוף שעות העבודה, אך לא עשתה זאת "באופן ממצה ומעמיק". אגב, בבדיקה בעניין זה קיבלו בחינוכית את הסברי העובדות והחליטו להעיר להן כי עליהן להקפיד על החתמת כרטיס הנוכחות במועד. בסיכומו של דבר פסקה השופטת כי על החינוכית לפצות את צייג בגין עגמת נפש ופגיעה בשמו הטוב והן לשאת בהוצאות המשפט.

מפרקליטות מחוז ת"א שייצגה את החינוכית בהליך נמסר בתגובה: "הפרקליטות תלמד את פסק הדין ותשקול את צעדיה בהמשך". עו"ד צחור שייצגה את צייג מסרה: "כמי שמייצגת שנים מתלוננות חשוב לזכור כל העת שגם בצד השני יש אדם שיש לכבד מכל משמר את זכויותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ