מח"ש לא איתרה את השוטר שהשליך רימון הלם ופגע בעיתונאית, וסגרה את התיק

הנאא מחאמיד נפצעה בינוני בעת שסיקרה אירוע בעיסאוויה באוקטובר. במח"ש הסבירו כי רימונים אינם משאירים סימנים בליסטיים וכי היו בזירה שוטרים רבים

שרון פולבר
שרון פולבר

המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) החליטה לסגור את תיק החקירה בתלונה שהגישה העיתונאית הנאא מחאמיד, שנפצעה מרימון הלם בכפר עיסאוויה בירושלים באוקטובר 2015 -  כך נודע ל"הארץ". במח"ש הסבירו כי בדקו את הנושא, אך לא הצליחו לאתר את השוטר שהשליך את הרימון.

מחאמיד, העובדת עבור הערוץ הלבנוני "אלמיאדין", נפצעה כשסיקרה את האירועים שפרצו בסביבת ביתו של המחבל פאדי עלון, שנורה למוות לאחר שדקר נער בן 15 בירושלים ופצע אותו בינוני. האירוע תועד בין היתר במצלמות רשת "פלסטין", שודר בשידור חי, ועורר סערה בעולם הערבי.

אחרי התקרית ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) שלח מכתב תלונה בנושא למחלקה לחקירות שוטרים. "מחאמיד חבשה קסדה ואפוד זוהר המצביעים בבירור על זהותה העיתונאית בעת האירוע, לכן לא ניתן היה לטעות בזיהויה. היא עמדה יחד עם קבוצת עיתונאים וכלי תקשורת נוספים... וסיקרה את כניסתם של כוחות המשטרה לכפר", כתב ג'בראין למחלקה והוסיף: "התיעוד מראה בבירור שזריקת הרימון לא הייתה הכרחית ולא שירתה צורך מבצעי כלשהוא, וכל זאת בניגוד גמור להוראות החוק, הפסיקה ואף להוראות הפנימיות של המשטרה." בסוף חודש מאי נענה כי "לצערנו ולמרות מאמצינו לא עלה בידינו לאתר את מבצע העבירה לגבי המתלוננת. בנסיבות אלה אין מנוס מלסגור את התיק בעילה של עבריין לא נודע".

במח"ש מסרו בתשובה לפניית הארץ כי "בבדיקה עלה שבמהלך אירוע הפרת סדר בעיסאוויה, שכלל יידויי בקבוקי תבערה על ידי מתפרעים, נעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות ובכללם רימוני הלם וכדורי ספוג.  "הבדיקה כללה בחינת הדוחות המשטרתיים והמבצעיים שתיעדו את פרטי האירוע, צפייה בסרטונים שתיעדו חזותית את האירועים וכן גביית עדות מהעיתונאית שנפגעה", מסרו במחלקה. עוד הוסיפו כי לא הצליחו לאתר את השוטר שהשליך את הרימון לעבר העיתונאית כיוון שמדובר באמצעים שאינם מותירים סימן זיהוי בליסטי, וכי בשל ריבוי השוטרים שנטלו חלק באירוע לא ניתן היה לזהות מי ביצע את הירי.

עוד מסרו במח"ש בתגובה: "עם סיום הבדיקה, ולאחר בחינת חומר הראיות התברר כי בנסיבות העניין קמה לכוחות המשטרה סמכות לבצע ירי לפיזור הפגנות והפרות סדר; משנמצא כי אין מדובר בהכרח בירי שבוצע שלא כדין ובהעדר חשוד קונקרטי, הוחלט לסיים הטיפול במישור הפלילי."

על פי נתוני המחלקה, במהלך שנת 2015 מתוך 640 תיקים שנחקרו, 2.5% נסגרו מעילה של עבריין לא נודע. מדובר בעלייה לעומת שנת 2014, אז נסגרו מעילה זו רק 0.8% מהתיקים, ובשנה שקדמה לה 1.8 אחוזים מהתיקים שנחקרו נסגרו לאחר שלא אותרו השוטרים המעורבים. 

מחאמיד ציינה כי אינה מופתעת מהחלטת מח"ש וכי ההחלטה "מתיישבת עם מדיניות המשטרה להעלים עין ממקרי פגיעה בעיתונאים שחושפים את מעללי הכיבוש הישראלי". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ