בעל המשאית החשוד בהריגת פלסטיני שניסה לגנוב את רכבו שוחרר ממעצר בית

כאלף משתתפים הגיעו להפגנת תמיכה בחשוד במושב בית אלעזרי, במטרה לעורר מודעות לפריצות ולגניבות המתרחשות באיזור ו"לזכותם של התושבים לביטחון אישי"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת התמיכה בבעל המשאית החשוד בהריגה במושב בית אלעזרי, הערב
הפגנת התמיכה בבעל המשאית החשוד בהריגה במושב בית אלעזרי, הערבצילום: אילן אסייג

תושב בית אלעזרי החשוד בהריגת פלסטיני שניסה לגנוב את משאיתו שוחרר היום (שלישי) ממעצר בית ללא תנאים מגבילים, מלבד איסור יציאה מהארץ. כוחות משטרה ממרחב שפלה ממשיכים בחקירת האירוע, שהתרחש ביום ראשון לפנות בוקר, ובחיפוש אחר שני החשודים הנוספים בניסיון הפריצה. צו איסור פרסום הוטל על שמו של בעל המשאית. 

הבוקר זומן החשוד, בן 64, להשלמת חקירה בתחנת המשטרה ברחובות. הוא התבקש לזהות ציוד שהמשטרה מצאה במשאיתו ולהשלים מידע חסר אודות האירוע. בחקירתו עלה כי החשודים בפריצה הספיקו לגנוב ציוד רב מחצרו ולפי החשד גם מחצרות נוספות, ולהעמיסו על המשאית לפני הירי.

עורך דינו של הנהג, בנצי קבלר, אמר כי "עם התקדמות החקירה התבהר לחוקרים כי האיש פעל במצב של אין ברירה. הוא אינו יכול לשבש את החקירה כי נתן את כל המידע שהוא צריך. בנסיבות אלה אין טעם להרחיק אותו מביתו ואין טעם להחזיק אותו בתוך ביתו".

מעל אלף בני אדם נכחו הערב (שלישי) בעצרת תמיכה בנהג במושב בית אלעזרי. לדברי מארגני העצרת, תושבי המועצה האזורית ברנר וארגון השומר החדש, מטרת ההפגנה היא לעורר את מודעות הציבור הרחב לפריצות המתרחשות תדיר באזור, לגניבות חקלאיות וגניבות מהבתים, ו"לזכותם של התושבים לביטחון אישי". הנהג עצמו לא נמצא במקום.

"היורה זוכה לתמיכת חבריו מן הישוב וזה אך טבעי", אמר אחר הצהריים דורון שידלוב, ראש המועצה האזורית ברנר. "העצרת תתקיים אחרי שנים של התמודדויות מצד התושבים בכוחות עצמם, וכדי להבהיר לממשלה ולכוחות הבטחון כי אנו זקוקים לתוכנית פעולה מסודרת כדי שלא יקרו מקרים כאלה ולא נצטרך לעמוד בהתמודדויות כאלה בכל יום בעצמנו", הוסיף.

התקרית עוררה דיון מחודש ב"חוק דרומי", שאושר בכנסת ב–2008 ופוטר מאחריות פלילית אדם היורה בפורץ לבית, לעסק או למשק חקלאי. באותה עת עמד לדין בגין הריגה שי דרומי, בעל חוות כבשים בנגב, שירה בגנבים שחדרו לחוותו, הרג אחד מהם ופצע אחר. החוק קובע כי אדם שחשב שפורצים לביתו נחשב למי שנמצא בסכנה מוחשית והוא רשאי להגן על עצמו. לפיו, "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שפורץ לבית המגורים, בית העסק או המשק החקלאי המגודר, שלו או של זולתו".

ההגנה תחול על הפוגע גם אם פעל באורח בלתי סביר, ותוסר רק אם "המעשה היה לא סביר בעליל". לפי הערכות, בעל המשאית לא יהנה מההגנה שמעניק החוק, שכן לגרסתו פתח באש רק כשחש סכנה לחייו ולא על מנת להגן על רכושו. לדברי עו"ד קבלר, "חוק דרומי לא חל כאן, כי לא מדובר בהגנה על רכוש אלא בהגנה עצמית. בירי הוא ניסה למנוע פגיעה בו תוך חשש לחייו".

מתחילת השנה התרחשו במועצה האזורית ברנר 90 פריצות - ב-90% מהן לא נתפסו חשודים במעשה. על פי נתוני המועצה שהועברו ל"הארץ", ב-19% מכלל הפריצות נגנבו כלי רכב, ב-11% מהן נגנב ציוד מתוך כלי רכב, 69% היו אירועי פריצה לבתים ואחוז נוסף כלל פריצות לבתי עסק. "כמעט אף פעם המשטרה לא תוספת את הפורצים, אם היו תופסים אותם אולי לא היו גנבות", אמר עופר מאיר, קב"ט המועצה. "רק לפני שבועיים  נתפס אדם שהסתובב בין הבתים בתירוץ של מקבץ נדבות ונראה חשוד, ולאחר מכן התגלה כי ניסה לאסוף מידע על בתים שקל לפרוץ אליהם, וברכבו נמצאו כלי פריצה מוכנים", הוסיף.

מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר כי "הגניבות החקלאיות והפריצות למושבים הן תופעה מטרידה במרחב הכפרי כולו. לא יכול להיות שחקלאי שמעבד את אדמתו במהלך כל היום, יהיה גם אחראי לשמור עליה". לדברי צור, על המדינה "לערוך טיפול יסודי נגד הגנבים באמצעות המשטרה ולהחמיר את הענישה בבתי המשפט. תנועת המושבים עזרה לכנסת בחודשים האחרונים בביצוע מחקר מקיף על גניבות חקלאיות ותמשיך לפעול בנושא״.

מארגני העצרת דורשים מהמשרד לביטחון פנים להגדיל את הקצאת המשאבים כדי לספק להם ביטחון וטוענים כי הזכות לבטחון אישי הופקרה על ידי הממשלה. "אנחנו עומדים כחזית אחת מאחורי התושב שירה בגנב. זוהי זכותנו המלאה להגן על בטחון חיי המשפחות והרכוש שלנו, אולם החובה לעשות זאת היא של מדינת ישראל ואנו עושים זאת כי הנושא הופקר ונזנח".

משפחתו של החשוד בהריגה מסרה בטקסט שהוקרא במהלך העצרת כי הירי שביצע הציל את חייו, וקראה לממשלה לגבש תוכנית לאומית שתקטין את היקף הפשיעה. ״אנו המומים ומזועזעים מהמקרה, אם הוא לא היה יורה היינו יושבים עכשיו שבעה", מסרו קרוביו. ״מעבר למקרה הפרטי שלנו זה מקרה לאומי וזה הביטחון האישי של כל אחד ואחד מאיתנו. אנו פונים מכאן לחברי כנסת לעשות הכל בכדי שנוכל לישון בלילה. אנו לא צריכים להיות אלו שעומדים מול גנבים ופורצים באישון לילה״.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ