חשד: ייבאו כבדי שמיעה ודיבור ממזרח אירופה וכפו עליהם לקבץ נדבות

שישה חשודים בהפעלת רשת לסחר בבני אדם נעצרו הבוקר, בחשד כי כלאו בדירה לפחות עשרה קורבנות. על פי החשד, הם לקחו את הכסף שהרוויחו ממכירת בובות ותקפו מינית את אחת הנשים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

המשטרה עצרה אתמול שישה חשודים בהפעלת רשת שהביאה לישראל כבדי שמיעה ממזרח אירופה, כפתה עליהם לעבוד כקבצנים וגרפה את הרווחים. במשטרה מייחסים להם שורת עבירות חמורות ובהן סחר בבני אדם, כליאת שווא, עבודות כפייה, תקיפה, אינוס, עיכוב דרכון וקשירת קשר לפשע.

המשטרה מסרה כי "חקירה סמויה, מהירה ומקצועית" בעקבות מידע שהעבירה רשות האוכלוסין וההגירה הובילה למעצרים, אך הם בוצעו כמעט שנתיים לאחר

שלושה מהחשודים תושבי ראשון לציון והאחרים מאשקלון, נתניה ובת ים. יחד עמם עוכבו לחקירה כמה שוהים בלתי חוקיים שהיו במחיצתם. על פי החשד, העצורים הביאו לארץ כבדי שמיעה ודיבור ממזרח אירופה, שנכנסו לישראל עם אשרת תייר. החקירה העלתה כי כבדי השמיעה מועסקים כקבצנים המבקשים נדבות באמצעות פתקים על מצבם וחלוקת בובות, והחשודים נוהגים כלפיהם באלימות, סוחטים אותם ומאיימים עליהם. המשטרה חושדת כי מפעילי הרשת סיפקו למקבצי הנדבות מגורים, החרימו את דרכוניהם וגבו מהם חלק ניכר מהכסף שאספו. לפי החשד, אחת הקורבנות גם הותקפה מינית. עשרה ממקבצי הנדבות שהוחזקו בדירה באזור נתניה הועברו למקלט לקורבנות סחר בבני אדם.

ברשות האוכלוסין וההגירה אמרו אתמול כי בשנים האחרונות נעצרו עשרות מקבצי נדבות, נחקרו וגורשו בחזרה לארצותיהם. במינהל האכיפה של הרשות ציינו כי העבירו בזמן אמת את המידע על הרשת לרשויות האחרות ובהן המשטרה ומשרד המשפטים. לרשות נודע על קיומה של הרשת כבר לפני שלוש שנים, כאשר שני כבדי שמיעה ממזרח אירופה נתפסו בבאר שבע כשהם אוספים "תרומות" לעמותה פיקטיבית וגורשו מהארץ. מעצרם הוביל לפתיחת חקירה ברשות, שהעלתה כי הם פעלו בשירות רשת ובה מאות מתרימים.

יוסי חדד, ממונה מודיעין במינהל האכיפה של רשות האוכלוסין וההגירה בדרום, סיפר לפני כשנתיים ל"הארץ" כי מפעילי הרשת מגייסים חירשים ממזרח אירופה באתרי היכרויות לכבדי שמיעה ומפתים אותם לבוא לישראל. הוא ציין כי מוצאם של מקבצי הנדבות הוא ממדינות עניות יחסית כגון אוקראינה, מולדובה, רומניה ואסטוניה. הרשת הפעילה גם כבדי שמיעה ישראלים ופלסטינים. 

מקבצי הנדבות נשלחים לעבודה כשהם מצוידים בפתקים המאפשרים להם לתקשר עם נהגי אוטובוס ומוניות ועוברי אורח. כלי העבודה שלהם הם פנקסי תרומה שעליהם הסמל הבינלאומי של החירשים וכבדי השמיעה ובנוסף בובות שהם מחלקים כתמורה סמלית לתרומה. ברשות האוכלוסין גילו לפני כשנתיים כי המתרימים נשלחו לכמה מוקדים עיקריים ובהם קניון עזריאלי ונמל תל אביב, קניון הזהב בראשון לציון, המרינה בהרצליה וקניון מלחה בירושלים. בחודשי הקיץ הם אף נשלחו לאילת. הם נאלצו לעבוד בין 14 ל–16 שעות ביום בממוצע. הפדיון היומי הממוצע של כל אחד מהם הסתכם ב–1,500 עד 2,000 שקלים, מהם נותרו בידיהם רק כ–200 שקלים. השאר עברו למפעילי הרשת, לכאורה לכיסוי המחיר של כרטיסי הטיסה לישראל ובחזרה וסידורי הלינה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ