אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

חאלד אל-ג'עאר, אביו של הצעיר סאמי אל-ג'עאר שנורה למוות בינואר אשתקד במהלך פעילות משטרתית ברהט, התעמת היום (שני) עם מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך ביום הפתוח בתחנת המשטרה בעיר. השוטרים לא אפשרו לחאלד להכנס עם תמונת בנו לתחנה. 

"אומרים לי היום במח"ש שאין מספיק ראיות", אמר אל-ג'עאר למפכ"ל, "אבל אני אומר לך שהקליע של השוטר היה בגוף של הבן שלי. הרצח הזה לא יעבור בשקט ברהט. כל האזרחים ראו את זה. אני רוצה שימשיכו להגיד דברים חיוביים על המשטרה, אבל אותו שוטר שעדיין מתפקד במשטרת ישראל למרות שהרג".

חאלד אל-ג'אער והמפכ"ל רוני אלשיך בתחנת המשטרה ברהט, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

הוא הוסיף כי "האדם (השוטר, אב"ז) הזה משקר בעדויות שלו. אומר: 'נפלט לי כדור', זה לא נכון. אני רוצה שתבדוק. אם תרצה לבוא אליי הביתה - אתה מוזמן. צריך קודם כל לעשות צדק. אתה צריך לשקול את זה בכובד ראש - השוטר לא יכול לתפקד וללבוש מדים".

האירוע עצמו התרחש ביום פתוח שערכה היום המשטרה במספר תחנות משטרה בארץ. באירוע ברהט נכחו מאות ילדים תושבי העיר, כאשר השוטרים הדגימו בפניהם פעולות משטרתיות כמו איתור אמל"ח על ידי כלב, רובוט משטרתי ומסוק שחג מעל התחנה.

הפגנות מחאה ברהט בעקבות מותו של סאמי אל-ג'עאר מירי שוטר, 2015צילום: אליהו הרשקוביץ

אלשיך, שלא שעה לניסיונות קצינים אחרים לסיים את השיחה, התעקש לענות לאל-ג'עאר ואמר "אני שמח שבאת לפה. רואים את הכאב על הפנים שלך. יש דברים שלא צריך להפוך לעימות בין אזרחים למשטרה. מח"ש מוסמכת לחקור ולא נפריע לשום הליך פלילי. מה שיהיה בכל הליך כזה - המשטרה כמובן מכבדת. משטרה צריכה מח"ש, גם שוטר צריך שוטר. אני שמח שאתה פה עם הכאב שלך. חושב שצריך ללכת עם הקהילה ביחד".

"יש טעויות שיכולות לקרות עם השנים" הוסיף אלשיך. "יש לנו הרבה אירועים שהמשטרה מלווה שנים אחורה עם הרבה קהילות של מיעוטים ועולים חדשים. יש לנו אתגר גדול". 

חאלד אל ג'עאר בסוכת האבלים על מות בנו סאמי, שתמונתו תלויה מאחוריו, ינואר 2015צילום: אליהו הרשקוביץ

לאחר האירוע, אמר אל-ג'עאר ל"הארץ" כי הוא חש שהמפכ"ל התחמק מלהשיב לדבריו "בעוד אני דיברתי על נקיטת הליכים משמעתיים בתוך הארגון אותם אני דורש, הוא השיב על ההליכים הפליליים".

לפני כשבועיים הגיש חאלד אל ג'עאר עתירה לבג"ץ בדרישה לפטר את השוטר שעל פי מח"ש ביצע את הירי שהרג את בנו. העתירה, נגד מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, נגד השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ונגד השוטר שנחשד בירי, הוגשה לאחר שהמשטרה דחתה את בקשתו של אל-ג'עאר להשעות את השוטר.

בפברואר האחרון הודיעה מח"ש כי החליטה לסגור את התיק נגד השוטר בשל "חוסר בראיות מספקות". על פי חומר הראיות שהוצג בפני "הארץ", מהזירה נאסף קליע עליו נמצא דמו של ההרוג וסיב בד מיקרוסקופי התואם לבגדיו בזמן האירוע. בנוסף, בבדיקה בליסטית נמצא כי הקליע שנמצא בזירה נורה מאקדחו של השוטר.

סאמי אל-ג'עאר, בן 20 מרהט, נהרג בינואר אשתקד בפשיטה של המשטרה לאיתור סוחרי סמים בשכונה 26 בעיר. 

מותו של אל־ג'עאר, בן 20, עורר מחאה רחבה בחברה הערבית והוביל להפגנות ברחבי הארץ ושביתה בת יממה ביישובים ערביים. חודש לאחר מכן חקרה מח"ש תחת אזהרה חמישה שוטרים שהיו מעורבים בתקרית, ובתום חקירה סמויה נעצר שוטר בחשד כי ביצע ירי שלא כדין, והודה במעשה. בהודעה שפרסמה מח"ש נאמר כי השוטר שינה את גרסאותיו כמה פעמים בחקירה ואף מסר דיווח כוזב. השוטר הועבר מעבודת שטח לתפקיד מנהלתי בלשכת מפקד המחוז עד שמח"ש תגיע להכרעה בעניינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ