חשיפת "הארץ" |

עמותה מימנה לנתניהו יועצת בעשרות אלפי דולרים - אך היועמ"ש עצר את הבדיקה

העמותה, שבראשה עמד ארי הרו, מימנה גם נסיעות לחו"ל של שרה נתניהו. מנדלבליט אסר לבדוק את הפרשה אף שבכירים במשטרה סברו שיש חשד למרמה מצד נתניהו

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אסר באחרונה על המשטרה לבדוק פרשה הקשורה לראש הממשלה בנימין נתניהו. מנדלבליט מנע מהמשטרה לבדוק את הפרשה חרף העובדה שכמה בכירים במשטרה חשבו שהתעורר חשד למעשי מרמה לכאורה מצדו של ראש הממשלה. הבדיקה נגד נתניהו לא הסתיימה, והיא מתמקדת כעת בעיקר בפרשה אחרת. בקרוב ייוודע אם הפרשה זו, שנמצאת בשלבי בדיקה ראשוניים, תבשיל לחקירה פלילית או שהבדיקה כולה תיגנז.

הפרשה שמנדלבליט עצר את בדיקתה התרחשה טרם בחירת נתניהו לראש ממשלה ב–2009, והיא עוסקת בעיקרה במימון שקיבל מעמותה אמריקאית בשם ידידי הליכוד בארה"ב — גוף שתורמיו נהנים מפטור ממס ועיקר עיסוקו הוא חינוך והפגשת אישים אמריקאים ואנשי ליכוד. מי שעמד בראש העמותה בשנים הרלוונטיות הוא ארי הרו, ששימש מאוחר יותר ראש הסגל במשרד ראש הממשלה. במהלך השנים מימנה העמותה נסיעות לחו"ל של שרה נתניהו, ושילמה עשרות אלפי דולרים ליועצת של בנימין נתניהו בזמן שכיהן כראש האופוזיציה. לפי החשד, המימון ליועצת הועבר במסווה של מתן שירותים לעמותה.

בפרשה נתפסו מסמכים והקלטות, אולם היועץ המשפטי לממשלה הורה שלא להעמיק את הבדיקה בה מפני שסבר כי היא לא תבשיל לכדי חקירה פלילית נגד נתניהו. אדם הבקיא בעבודתו של מנדלבליט אמר ל"הארץ" כי "הפילוסופיה של היועץ היא לעסוק בעיקר ולא להשקיע מאמצים באפיקים שלא יגיעו לשום מקום".

ההחלטה עוררה מחלוקת הן במשטרה והן במשרד המשפטים. היו מי שצידדו בה, אך גם היו מי שסברו שיש למצות את הבדיקה עד תום בשל הפוטנציאל הגלום בה. החלטת מנדלבליט לא אפשרה למשטרה לגבות עדויות מכמה מקורבים לראש הממשלה, בהם פרקליט המשפחה עו"ד דוד שמרון. נתניהו שב ואמר בחודשים האחרונים כי "לא יהיה כלום, כי אין כלום". מקורביו טענו שכל פעולותיו היו תקינות.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "כל פעולותיהם של ראש הממשלה ורעייתו בתקופה המדוברת, ובכל עת, בוצעו כדין ועל פי הכללים הנהוגים. הניסיונות של גורמים בתקשורת להפעיל לחץ פסול על גורמי אכיפת החוק, כדי שיפעלו כנגד נתניהו, לא יועילו גם הפעם - מן הסיבה הפשוטה שאין ולא היה כלום".

נתיב הכספים

בחודשים האחרונים מנהלת המשטרה בדיקה הקשורה בראש הממשלה נתניהו ומקורביו תחת מסך כבד של חשאיות, העוסקת בכמה פרשיות שונות. הבדיקה הזו היא המבחן הראשון המשמעותי של מנדלבליט בהתמודדות עם מוקדי הכוח במדינה, ועד לרגע זה הוא סירב לפרט במה בדיוק היא עוסקת. עם זאת, ל"הארץ" נודעו פרטים ששופכים אור על הפרשה.

בשלהי כהונתו, החליט היועץ הקודם יהודה וינשטיין לפתוח בבדיקה בעניין נתניהו. וינשטיין הורה על פתיחת הבדיקה לאחר שמבקר המדינה העביר לו מידע שהעלה חשד לפלילים נגד ראש הממשלה בפרשת ביבי־טורס. הפרשה, שמתגלגלת ברשויות אכיפת החוק שנים ארוכות, נוגעת לנסיעות של בני הזוג נתניהו שמומנו על ידי אילי הון, עמותות וגופים שונים.

בחודשים מאי ודצמבר 2015 העביר משרד מבקר המדינה לווינשטיין חומרים שונים בפרשה זו, שהצביעו לטענת המבקר על חשד לפלילים: מימונים כפולים והסטת מימונים. כמו כן, המסמכים הצביעו על אי־בהירות לגבי התחשבנות עם חברת אל על, בגין שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות.

וינשטיין אמנם קיבל החלטה עקרונית לבדוק את החשדות, אולם הוא לא קבע קווי מתאר ברורים לבדיקה והסוגיה הנפיצה עברה ליועץ החדש. מנדלבליט החליט בהמשך שאין טעם לבדוק אותה מפני שחומרים דומים נבדקו בעבר על ידי המשטרה ולא נמצא בהם פוטנציאל פלילי משמעותי. גם החלטה זו לא התקבלה בתמימות דעים.

בהמשך פנו למשטרה שני מקורות מודיעיניים וסיפקו מידע על כמה פרשות פליליות לכאורה בהן מעורב נתניהו. שני המקורות הפנו את החוקרים לדמויות שונות שהיו בקשר עם נתניהו במהלך השנים, כדי שאלה יספקו לחוקרים קצות חוט נוספים, ראיות ועדויות מפלילות.

בנקודת הזמן הזו החלה הבדיקה נגד ראש הממשלה, שמעסיקה כבר כמה חודשים את צמרת משרד המשפטים ואגף החקירות במשטרה. אחת הפרשות המרכזיות שעליה הצביעו המקורות עוסקת בשיטה ששימשה להעברת כספים מאילי הון לצורכי בני משפחת נתניהו, בדרכים עקלקלות ותוך שימוש בדרכי הסוואה והסתרה. על פי המידע המודיעיני, דמות המפתח שמאחורי השיטה היתה לכאורה ראש הסגל לשעבר ארי הרו. הרו נחקר באזהרה בפרשה לפני כמה שבועות ואף נשלח בסיומה למעצר בית.

בשלב זה ניתן לומר שהתמונה ששרטטו המקורות בעניין השיטה לא אוששה בבדיקת המשטרה. עם זאת, חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה השיגו כחלק מהבדיקה מידע מבוסס למדי על הקשר בין עמותת ידידי הליכוד בארה"ב לנתניהו, ועל מעורבותו לכאורה של ראש הממשלה בהעסקה פיקטיבית של יועצת בידי העמותה, שלמעשה שירתה אותו עצמו. הסכומים ששולמו לה הסתכמו בעשרות אלפי דולרים, והמשטרה מצאה מסמכים המאששים את הסיפור ואף התבטאויות על האופן שבו לכאורה "שימן" הרו את נתניהו בשבתו כיו"ר אופוזיציה, כלומר דאג למימונו מכספי העמותה.

הרו מונה לראש לשכת נתניהו זמן לא ארוך אחרי האירועים המדוברים, בתחילת 2009, עם היבחרו של נתניהו לראשות ממשלה. חוקרי המשטרה, כמו גם ראשיה, סברו שיש להמשיך את הבדיקה בפרשה, לחקור עדים נוספים ואז להחליט לגבי גורלה. אולם היועץ החליט שלא למצות אותה כיוון שהיא לא תניב לשיטתו את הפירות המצופים: חשדות פליליים נגד ראש הממשלה. ההחלטה כאמור עוררה מחלוקת רבה.

נושא נוסף שנבדק על ידי המשטרה כחלק מהבדיקה הוא חשד לזיוף קולות בבחירות הפנימיות לתפקיד יו"ר הליכוד. חוקרי יאח"ה גבו עדויות מכמה דמויות מפתח בפרשה, כולל מאנשי מחשבים שניהלו את ההצבעות בפריימריז, והגיעו למסקנה כי המידע שקיבלו אינו נכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ