גורמים במשטרה: נתניהו חשוד במרמה, יש למצות את הבדיקה

במערכת אכיפת החוק טוענים שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט מגביל את החוקרים, מונע זימון שורה של עדים ונעדר רוח קרב

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במליאת הכנסת, בחודש שעבר
נתניהו במליאת הכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

הבדיקה המשטרתית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו היא אבן הבוחן הראשונה לקו שמוביל היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בטיפול בפרשות שחיתות בצמרת. מנדלבליט סופג ביקורת על דרישתו לשלוט באופן מוחלט בבדיקה נגד ראש הממשלה: הוא מורה למשטרה אלו אנשים להזמין לעדות ואלו לא, את מי לחקור באזהרה ואת מי לא, אלו גזרות לבדוק ואלו לזנוח. הטענות המרכזיות נגד היועץ בתוך מערכת אכיפת החוק נוגעות לחבל הקצר שהוא נותן לצוות החקירה המצומצם שמונה לבדוק את פרשות נתניהו ולהיעדרה של רוח קרב.

במקביל נכנסת הבדיקה בעניין נתניהו לישורת האחרונה: קרוב ל–20 עדים מסרו גרסאות ופעולות חקירה נעשו לפחות בשתי מדינות מעבר לים. מבין הפרשות שנבדקו נותרה אחת משמעותית, המצויה בשלבי בחינה. אם היא תבשיל לחשדות מוצקים, הבדיקה הנמשכת חודשים ארוכים עשויה להפוך לחקירה פלילית נגד ראש הממשלה. אם לא — הבדיקה כולה תיגנז. לצד זאת צפוי להיות מוגש כתב אישום נגד ראש לשכת נתניהו לשעבר ארי הרו, שבמשטרה קיוו לגייסו כעד מדינה נגד ראש הממשלה.

המחלוקת במערכת אכיפת החוק הגיעה לשיא בפרשת המשולש נתניהו־ארי הרו־עמותת ידידי הליכוד בארה"ב. כפי שחשף השבוע "הארץ", היועץ אסר על המשטרה לבדוק לעומק פרשה שבמרכזה מימון צרכיו של נתניהו על ידי עמותת ידידי הליכוד בארה"ב בשנים 2009–2006, אז היה יו"ר האופוזיציה. את העמותה ניהל אז הרו, שמונה לראש לשכת נתניהו עם שובו לראשות הממשלה ב–2009. מנדלבליט סבר כי אין סיכוי שהבדיקה תעלה ראיות לעבירה מסוג פשע, שטווח ההתיישנות שלה הוא עשר שנים.

מנגד, כמה בכירים במשטרה ובפרקליטות חלקו על החלטתו של מנדלבליט וטענו כי על העבירה לכאורה בפרשה לא חלה התיישנות. חוקרי המשטרה סברו כי בחומר שנאסף בפרשת ידיד הליכוד בארה"ב מקופל חשד למעשי מרמה של נתניהו — ובמרכזם מימון יועצת שלו, אודליה כרמון, בעשרות אלפי דולרים, תוך יצירת מצג כוזב. התנועה לאיכות השלטון פנתה אמש ליועץ בדרישה שיחזור בו מהחלטתו, ובימים הקרובים ייתכן שתוגש לבג"ץ עתירה נגד ההחלטה.

לפי הפרטים שאספו החוקרים והעדויות שנמסרו להם, כרמון הועסקה במשך כשנה במתכונת פיקטיבית לכאורה, עד שנתניהו החל כנראה לחשוש שדרך התשלום העקלקלה תתגלה לרשויות ופעל בהתאם. בעבר מימנה העמותה גם טיסות של שרה נתניהו. המשטרה התכוונה להעמיק את הבדיקה וביקשה לגבות גרסאות מכמה עדי מפתח — בהם פרקליטה של משפחת נתניהו, עו"ד דוד שמרון. אלא שהיועץ לא אפשר לה לעשות זאת.

מטעמו של נתניהו נמסר כי "כל פעולותיהם של ראש הממשלה ורעייתו בתקופה המדוברת, ובכל עת, בוצעו כדין ועל פי הכללים הנהוגים. הניסיונות של גורמים בתקשורת להפעיל לחץ פסול על גורמי אכיפת החוק, כדי שיפעלו נגד נתניהו, לא יועילו גם הפעם — מן הסיבה הפשוטה שאין ולא היה כלום".

מנדלבליט עצמו משוכנע שהוא פועל בצורה שקולה ועניינית, בלי לתת הנחות סלב לאיש שבחר בו לתפקיד מזכיר הממשלה ושפעל למינויו ליועץ המשפטי. אדם המכיר את היועץ היטב מעיר שהדנ"א שלו שונה בתכלית מזה של כמה מאנשי הפרקליטות והמשטרה. "הוא מתמקד בעיקר, כלומר בניסיון לפצח פרשות משמעותיות, כבדות משקל", אמר ל"הארץ". "הוא לא ייתן למשטרה לחקור פרשות שהוא יודע מראש כיצד יסתיימו — בסגירת התיק. הוא לא יזמין את נתניהו לחקירה באזהרה בגלל חבילת סיגרים או חליפה שקיבל לפני עשור מאיל הון".

לדברי אותו אדם, "אם היו מגיעות אל היועץ ראיות להעברת כספים בסכומים ניכרים לראש הממשלה או לכל פוליטיקאי אחר, הוא לא היה מהסס לרגע לפתוח בחקירה ולהעמיד אותו נבחר ציבור לדין". כמה מהסובבים את מנדלבליט סבורים שהשקפת העולם הזו היא גם תולדה של החוויה האישית הצורבת שעבר, כשנחקר באזהרה בפרשת הרפז וטולטל במשך שנה עד שהתיק נגדו נסגר. "בפרשות המשמעותיות הוא נותן למשטרה את הכלים", אומר אדם שמכיר את היועץ.

מבחנו הגדול של היועץ נפתח לפני כמה חודשים, כשלמשטרה הגיעו שני מקורות מודיעיניים, מצוידים בשלל סיפורים מבהילים שצבעו את דמותו של ראש הממשלה בגוונים קודרים מאוד. בין היתר הם טענו שאנשי נתניהו זייפו את הבחירות הפנימיות לתפקיד יו"ר הליכוד. לפי מידע אחר, נתניהו הקים בעבר, ערב בחירות כלליות, מטה צללים שמומן בדרכים נסתרות ובניגוד לחוק על ידי בעלי הון המקורבים לו. שני הסיפורים האלה הופרכו מעיקרם בבדיקת המשטרה.

מידע נוסף עסק בצינור כספים מסתורי, שבאמצעותו מימנו לכאורה מיליונרים ברחבי הגלובוס את אורח חייהם של בני משפחת נתניהו. דמות המפתח בסיפור האחרון, גרס המידע המודיעיני, הוא ארי הרו. בשלהי השנה שעברה נפתחה נגד הרו חקירה בחשד למכירה פיקטיבית של חברת ייעוץ תמורת שלושה מיליוני דולרים, עם כניסתו לתפקיד ראש הלשכה של נתניהו. עוצמת הראיות נגד הרו הובילה את היועץ ואת בכירי הפרקליטות ואגף החקירות למחשבה שהוא עשוי לספק להם מידע קטלני נגד הבוס לשעבר, ושבהמשך הדרך ייחתם אתו הסכם עד מדינה. אבל נכון למועד כתיבת שורות אלה, התקווה הזו נכזבה. הרו אמנם שיתף פעולה בחקירה, אך לא חצה את הקווים ולא הפך עד מדינה. לפי ההערכות, צפוי לו כתב אישום שייחס לו קבלת דבר במרמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ