היועצת של נתניהו על החשד למרמה: "ביבי נכנס להיסטריה ואמר לי להחזיר את הכסף"

מהקלטות של אודליה כרמון, שקיבלה שכר מעמותה אמריקאית, עולה כי רה"מ דרש שתחזיר חלק מהסכום שקיבלה והעביר לה כסף מחשבונו

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ

"ביבי נכנס להיסטריה מטורפת, פתאום. לא יודעת מי לחש לו, הרי אותו אפשר להדליק כמו להבה... ואז הוא אומר לי: 'אודליה תחזירי את הכסף'". ציטוט זה לקוח מתוך הקלטה הנמצאת בידי המשטרה בה מתארת אודליה כרמון, ששימשה יועצת קשרי החוץ של יו"ר האופוזיציה באותה עת, את פרטי הפרשה שראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא במרכזה.

לפי החשד כרמון, שהועסקה על ידי נתניהו, קיבלה את שכרה מעמותה אמריקאית בראשות ארי הרו, לימים ראש הסגל במשרד ראש הממשלה. "הוא שימן את נתניהו בהרבה דברים", אומרת כרמון בהתייחס להרו. "בכרטיסי טיסה, או כל פעם שנתניהו היה בברוך. אבל לא בתמורה למשהו. הוא ישר ומתוק. הוא פשוט היה חסר אונים".

פרשת העסקת כרמון על ידי נתניהו התגלתה תוך כדי ניסיון של המשטרה לגבש ראיות לכך שעמותה אמריקאית בשם ידידי הליכוד בארה"ב — שהרו היה המנכ"ל שלה בשנים הרלוונטיות — שימשה צינור למימון צרכים אישיים של ראש הממשלה. המשטרה גילתה במהלך הבדיקה כי העמותה מימנה כרטיסי טיסה לשרה נתניהו והעסיקה את כרמון באופן שנחשד כפיקטיבי: היא לא עבדה עבור העמותה האמריקאית, שעיקר עיסוקה הוא חינוך ושתורמיה נהנים מפטור ממס, אלא עבור יו"ר האופוזיציה נתניהו.

פרשה זו הציתה בשבועות האחרונים מחלוקת במערכת אכיפת החוק. בעוד בכירים במשטרה ובפרקליטות סברו כי יש מקום להעמיק בבדיקת נסיבות העסקתה של כרמון, בשל החשד שנתניהו עשה מעשי מרמה, החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לעצור את הבדיקה. מנדלבליט סבר כי אין סיכוי שבסיום הבדיקה יתגבשו ראיות נגד נתניהו לעבירה מסוג פשע, שטווח ההתיישנות שלה הוא עשר שנים.

בעת איסוף הראיות הגיעו למשטרה הקלטות שבהן נשמעת כרמון משחזרת חלק מהאירועים המדוברים. בהקלטות היא מספרת שעבדה כשנה אצל נתניהו, אבל העמותה האמריקאית היא ששילמה את שכרה. לצורך קבלת הכסף היא עמדה בקשר עם הרו. "ארי היה מסכן. יו"ר המפלגה אומר לו להעביר כספים אז הוא מעביר. בחור שמפחד מהצל של עצמו", חיוותה כרמון את דעתה.

כרמון מתארת כיצד קיבלה את אחד התשלומים ואומרת כי "היה לי טיול לחו"ל...קיבלתי מעטפה, אני לא אוהבת את הדברים האלה, אני בן אדם הגון". במהלך חודשי עבודתה לצד נתניהו שיגר לה הרו מכתב שבו הוא מודה לה על פעילותה למען העמותה. על פי המכתב, גולת הכותרת בפעילות כרמון היתה פגישה שאורגנה בין תורמים אמריקאים מסורתיים של נתניהו לבין יו"ר האופוזיציה.

אחרי כמעט שנה ששימשה יועצת קרובה שלו, לדבריה, נתניהו נכנס ללחץ מדרך העסקתה הפתלתלה ומיהר לפעול. "הוא אמר לי: 'אודליה בשביל שלא יגידו, תחזירי את הכסף'". נתניהו, באותו שלב, כך לדברי כרמון, העביר לה סכום הגבוה מ–50 אלף שקל מחשבונו האישי. המטרה, כך על פי החשד, היא לטשטש את התשלום מהעמותה האמריקאית וליצור מצג שווא שכרמון עבדה גם עבורו וגם עבור העמותה.

משהו מטומטם מזה?

על פניו, מעשה זה יכול להיראות כניסיון טשטוש מגושם. באותה נקודת זמן, כך לפי גרסתה של כרמון, הוא ביקש ממנה לחתום, בפגישה עם עו"ד דוד שמרון, על מכתב המיועד לעמותה האמריקאית ובו היא מודיעה להם שהיא מחזירה חלק מהסכום ששולם לה, כי בפועל עבדה עבורם פחות מכפי שהוסכם ביניהם.

"ביבי הכריח את שמרון לכתוב מכתב שאני כותבת לעמותה: 'תודה רבה על מה ששילמת לי, אך כיוון שלא עשיתי כל כך הרבה עבודה, אני מחזירה את הכסף. יש משהו יותר מטומטם מזה?" שאלה כרמון רטורית את בן שיחה והוסיפה: "אני לא יודעת מה מישהו האכיל אותו ומה מישהו הפחיד אותו ואיזה פרנויה תקפה אותו".

ואכן מכתב כזה נשלח מכרמון להרו, שבו היא מודיעה לו כי החליטה להשיב לו עשרות אלפי שקלים כי עבדה פחות מהתכנון המקורי. באותו היום, השיב לה הרו במכתב תודה. בשלב מסוים דבר התשלום של נתניהו לכרמון נודע לרעייתו שרה, ולדבריה זה היה אקורד הסיום הצורם של עבודתה. "היא התעצבנה...אמרה שאת האוכל של הילדים שלה אני לקחתי. הצעתי לה לקיים פגישה בינינו כדי להבהיר לה את התמונה, אלא שנתניהו לא נתן לה לדבר אתי. הוא מפחד מכל הדברים שאני יודעת. כל הסודות".

אין גבול לחזירות

כרמון היתה אובדת עצות — היא רצתה להחזיר לנתניהו את הכסף שהעביר לה, כיוון שחשה שהוא לא מגיע לה. לצורך כך, היא ביקשה להיפגש עם עו"ד שמרון. כשהגיעה למשרדו של פרקליט המשפחה והתיישבה מולו התקיים לדבריה הדיאלוג הבא: "הוא אמר לי: 'תכבי את מכשיר ההקלטה'. אמרתי לו: 'דוד איך אתה אומר דבר כזה? מאז, נתניהו לא מוכן לקבל ממני שקל. לא נוח לי. אתה לא יודע כמה פעמים ניסיתי להחזיר לו את הכסף'". באותה שיחה מחווה כרמון את דעתה על נתניהו: "אצל אולמרט אין דין ואין דיין. לביבי יש אלוהים. אבל אין גבול לחזירות". את העבודה עם בני הזוג הגדירה כך: "זה כמו רולטה רוסית. אף אחד לא יוצא חי".

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הכל קשקוש. מאז ניצחון נתניהו בבחירות האחרונות, ואף עוד לפניהן, גורמים עוינים לראש הממשלה עושים מאמצים כבירים כדי להביא להפלתו של ראש הממשלה על ידי הטחת האשמות סרק נגדו ונגד משפחתו. גורמים אלה בתקשורת, וסוכניהם, מפעילים לחצים בלתי פוסקים על המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, כדי שיפתחו בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה. טענות הסרק שלהם הן שקר מוחלט והן מתבררות כעורבא פרח. אנו חוזרים ואומרים: לא היה כלום, לא יהיה כלום — כי אין כלום".

עו"ד רועי בלכר, המייצג את ארי הרו, סירב להגיב לדברים, כמו גם אודליה כרמון. את תגובתו של עו"ד דוד שמרון לא היה ניתן להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ