90% מהנערים האתיופים שהורשעו בפלילים נשלחים לכלא, לעומת רבע מהישראלים הוותיקים

לפי נתונים של הסנגוריה הציבורית שהוצגו היום, 19% מהקטינים ממוצא אתיופי קיבלו המלצה לשיקום במקום מאסר בהשוואה ל-74% מהישראלים הוותיקים

לי ירון
לי ירון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנה של ישראלים ממוצא אתיופי נגד אלימות משטרתית, יולי 2016
הפגנה של ישראלים ממוצא אתיופי נגד אלימות משטרתית, יולי 2016צילום: עופר וקנין
לי ירון
לי ירון

88% מהקטינים ממוצא אתיופי שביצעו עבירות – נשלחים לכלא בגינן. זאת, לעומת 25% מהקטינים הישראלים הוותיקים, ו-45 אחוז מהקטינים הערבים אזרחי ישראל שביצעו עבירות. מדובר בקטינים שנשפטו והורשעו בבתי משפט מחוזיים. כלומר, הסיכוי של נער ממוצא אתיופי שהורשע להישלח למאסר - גדול פי שלושה מזה של ישראלי ותיק ופי שניים מזה של ערבי ישראלי.

הנתונים החדשים שנאספו בסנגוריה הציבורית, ונוגעים לכלל ההליכים שהתנהלו ב-2015 בבתי המשפט המחוזיים בטיפול הסנגוריה - הוצגו היום בכנס נגב לשלום של המועצה לשלום הילד. 

לפי הנתונים, ההבדל ניכר כבר בשלב ההמלצות של שירות המבחן: בעוד 74% מהקטינים הישראלים הוותיקים ו-55% מהקטינים הערבים אזרחי ישראל קיבלו המלצה להשלח לטיפול, רק 19% מהקטינים ממוצא אתיופי קיבלו המלצה כזו . לכן, אחוז הקטינים המופנים להליך טיפולי במקום מאסר נמוך באופן משמעותי בקרבם, בהשוואה לשאר הקטינים.

את הנתונים בכנס הציגה עו"ד רחל דניאלי, הממונה הארצית על ייצוג נוער בסנגוריה הציבורית, שאמרה: "החלוקה לעבירות מעידה שקטינים אתיופים ביצעו 0% עבירות מין, הצתה או עבירות ביטחוניות – אלה רק עבירות שוד ואלימות", זאת, לעומת העבירות שביצעו ישראלים ותיקים: מהן 29% ביטחוניות, 16% עבירות שוד, 28% עבירות מין, 21% עבירות אלימות ו-4% הצתה. 

ענישת בני נוער:
יהודים ממוצא אתיופי - 19% המלצה לשיקום במקום מאסר, 88% מאסר בעקבות הרשעה
יהודים ממוצא אחר - 74% המלצה לשיקום במקום מאסר, 25% מאסר בעקבות הרשעה
ערבים - 55% המלצה לשיקום במקום מאסר, 45% מאסר בעקבות הרשעה

לפי הנתונים, 75% מהעבירות שבהן נאשמים קטינים ממוצא אתיופי הן עבירות שוד ו-25% הן עבירות אלימות. גם אחוז כתבי האישום כנגדם, גבוה פי שנים משיעורם באוכלוסייה.

לדברי דניאלי, "הנתונים מאוד מטרידים. כששואלים למה כל כך הרבה צעירים ממוצא אתיופי נשלחים לכלא, התשובה טמונה בהמלצות שירות המבחן. בבתי המשפט לנוער הדבר הכי חשוב הוא שיקום וטיפול. כאשר ההליך הטיפולי לא צלח והגורמים הטיפוליים חושבים שאין סיבה לנסות – ההמלצה היא שלילית. הנתונים מעידים ש-81% מהקטינים ממוצא אתיופי קבלו המלצה שלילית". 

"יש פה פער מטורף", הוסיפה דניאלי, "איך 74% אחוז מהישראלים ממוצא אחר מצליחים לקבל טיפול והמלצה חיובית משירות המבחן – ולעומת זאת, כל כך מעט קטינים יוצאי אתיופיה מצליחים? שופטים שמקבלים המלצה כ"כ שלילית פוסקים מאסר. יש פער גם בין ערבים ישראלים וישראלים ממוצא אתיופי - אין לי תשובות". 

אבי יאלו, מנכ"ל הל"ה, למען חינוך בשכונות ובעיירות הפיתוח ובישובים ערביים, אמר כי "השופט ניזון מהתפיסות שלו ומהסטיגמות שיש לו על נערים ממוצא אתיופי. מערכת המשפט חוטאת לתפקידה. יש הקצנה בשיח. הילדות בשכונות אומרים 'די נמאס לנו' אנחנו שומעים  על אפליה, על מעסיקים שלא רוצים אתיופית, אנחנו רואים שמי שאמור להגן עלינו ולתת לנו את התחושה של שווים, חוטא בתפקיד שלו. שולחים ילד לשירותי המבחן שאמורים להיות שם בשבילו, אבל קצינת המבחן  קובעת על פי שיחה את המסוכנות של הילד הזה".

"אנחנו צריכים לשאול את עצמנו למה הגענו למצב שישראל מודה בפה מלא שיש אפליה וגזענות במוסדות השונים כלפיי קהילת יוצאי אתיופיה. אנחנו צריכים לשאול מדוע בני הנוער פוגשים יותר את מערכת האכיפה והשיפוטית ולא את המערכת הטיפולית", אמרה בכנס מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור שעמדה בראש .

לפני שבוע הוגש דו"ח הצוות לנשיא המדינה, ראובן ריבלין. הצוות  הוקם על פי החלטתה של ועדת שרים מיוחדת בראשות ראש הממשלה, בעקבות מחאת יוצאי אתיופיה במאי 2015. הדו"ח, שעל כתיבתו שקד הצוות כחמישה חודשים, משקף תחושות קשות של אפליה וגזענות בקרב יוצאי אתיופיה ומפרט 53 המלצות ליישום במשרדי הממשלה ורשויות המדינה. 

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, עורר ביקורת ציבורית כי "בכל המחקרים בעולם ללא יוצא מן הכלל הוכח שמהגרים וצעירים מעורבים בפשיעה יותר מאחרים". אלשיך אמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין בת"א לאחר שנשאל מדוע המשטרה נוהגת באלימות כלפי צעירים אתיופים. המפכ"ל הסביר אז כי "כששני הדברים הללו מתאגדים יחד יוצא שקהילה מסוימת מעורבת ססטיסטית בפשיעה יותר מאחרות". מטבע הדברים, אמר, "כאשר שוטר פוגש חשוד המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ