ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

פעילי הארגון הימני קיצוני להב"ה התפרעו הערב בפסטיבל אמנות שנערך בירושלים, במחאה על כך ששרה בו מקהלה נוצרית. על פי הודעת המשטרה, שניים מהם נעצרו. אחד מהם הוא ראש הארגון, בנצי גופשטיין.

עשרות מפעילי הארגון הקיצוני התפרצו לפסטיבל "מנופים", שנערך במרכז כלל בירושלים, והתעמתו עם הנוכחים. מהמשטרה נמסר כי "שני פעילי ימין נעצרו לאחר שסירבו להישמע להוראות השוטרים, והמשיכו לשבש את מהלך האירוע ולהפריע לסדר הציבורי תוך קריאות ועימות עם השוטרים". פעיל הימין איתמר בן גביר טוען כי גופשטיין הוכה בראשו על ידי השוטרים במהלך האירוע. לדבריו, הוא אף פונה לקבלת טיפול רפואי. 

פעילי להב"ה מתפרעים במהלך הפסטיבל, הערב
פעילי להב"ה מתפרעים במהלך הפסטיבל, הערבצילום: אמנון רמון

מדובר באירוע הסיום של פסטיבל מנופים, המתקיים זו השנה השמינית ברציפות בעיר. מארגני האירוע ביקשו לנצל את המבנה המעוגל של בניין כלל - מהמרכזים המסחריים הוותיקים בירושלים. במהלך הערב הופיעו בקומת הקרקע של המבנה מקהלות שונות, ומאות בני אדם עמדו בקומות שמעל וצפו באירוע.

מחאת פעילי הימין התעוררה בעקבות הופעתה של מקהלה מהקהילה הארמנית בירושלים. לדברי עד ראיה, ההתפרעות החלה כאשר המקהלה הארמנית החלה לשיר. למשטרה, לדבריו, לקח זמן רב להגיע, ובינתיים גופשטיין ושאר הפעילים צעקו להם "נוצרים", "לכו לסוריה" "אלו רוצחי יהודים" ועוד. המקהלה לא הצליחה להתגבר על הצעקות ונאלצה להפסיק לשיר אחרי שיר אחד. 

בעקבות האירוע חסמו מאבטחים ושוטרים את הכניסה, ומול הבניין נאספו כמה פעילי להב"ה ומחו על כך שלא ניתן להם להיכנס פנימה.

רינת אדלשטיין ולי היא שולוב, מנהלות ואוצרות פסטיבל מנופים, מסרו בתגובה כי "אנו עדיין המומות וכואבות את ההתנהגות האלימה והוולגרית של ארגון להב״ה והעומד בראשו בנצי גופשטיין. אנו מבקשות לשלוח את רגשות הסולידריות שלנו למקהלה הארמנית שנאלצה לעזוב את האירוע בשל האלימות של ארגון להב״ה כלפיהם".

אנו נדהמות לגלות שבישראל 2016 ארגון אלים כל כך אינו נמצא מחוץ לחוק ופעיליו אינם יושבים בכלא", הוסיפו אדלשטיין ושולוב. "תחת שמירה כבדה של משטרת ישראל, אירוע אמנות ותרבות הפך באחת לאירוע אקטיביסטי של שמירה על זכותיהן של התרבויות השונות החיות בירושלים להשמיע את קולן. אנו גאות מאוד במקהלות ובקהל שוחרי האמנות שבחרו לעמוד איתנים יחד אל מול גילויי האלימות ולהמשיך בשירה משותפת. שירה משותפת לנשים, גברים ומקהלות מתרבויות שונות בירושלים״.

הרבנית נועה סתת, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה שארגן הערב במקביל הפגנה נגד ארגון להב"ה, אמרה בתגובה כי "העובדה שבריוני להב"ה אינם נחים לרגע, ובעוד מאות אזרחים - יהודים וערבים - מפגינים נגדם הם בוחרים להתפרץ באלימות אל תוך פעילות דתית נוצרית, היא ההוכחה החותכת כי יש להעמיד לדין את ראש ארגון הפשע, בנצי גופשטיין ומהר ככל האפשר, בטרם יישפך עוד דם בבירה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ