טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פרשת ישראל ביתנו: מיסז'ניקוב וקירשנבאום יועמדו לדין בגין שוחד ומרמה

בנוסף לשר ולסגנית השר לשעבר עוד 14 עובדי ציבור, בהם בכירים, יועמדו לדין. מממצאי החקירה עולה חשד כי קירשנבאום קיבלה כסף מזומן, מכשירי חשמל וכרטיסי טיסה תמורת העברת תקציבים לארגונים ■ מיסז'ניקוב חשוד גם בשימוש בקוקאין בעת שכיהן כשר התיירות

73תגובות

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן הודיעו היום (שני) כי שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום ועוד 14 חשודים, בהם עובדי ציבור בכירים, יועמדו לדין על עבירות שחיתות בכפוף לשימוע. זאת, כחלק מחקירת פרשת השחיתות במפלגת ישראל ביתנו. הפרקליטות הדגישה כי ישנם חשודים שבעניינם טרם התקבלה החלטה וכי היא צפויה להגיש כתבי אישום נוספים בפרשה.

השר לשעבר מיסז'ניקוב וסגנית השר לשעבר קירשנבאום, שהיתה גם מזכ"לית המפלגה, יועמדו לדין על קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. מיסז'ניקוב יואשם גם בשימוש בקוקאין בהיותו בתפקיד ובשיבוש הליכי משפט, וכתב האישום נגד קירשנבאום יכלול גם עבירות מס והלבנת הון.

טבלה ובה עיקרי החשדות בפרשת ישראל ביתנו

בהודעת שפרסמה הפרקליטות נכתב שפרשת השחיתות במפלגה היא מהגדולות שנחשפו בארץ, "הן מבחינת מורכבות ותחכום השיטה והמעשים, והן מבחינת היקף הפעילות ומספר המעורבים". הפרשה כוללת, למעשה, מספר רב של פרשות שחיתות שונות — חלקן נפרדות וחלקן משולבות זו בזו — שהחוט המקשר ביניהן מצביע על פעילות עבריינית שיטתית. 

לפי החשד, רשויות וגופים שחפצו בתקציבים מהמדינה נדרשו לתת שוחד לאנשי ישראל ביתנו ובראשם קרישנבאום, שבתמורה פעלו להעברת הכספים. לפי הודעת הפרקליטות, "הגורמים המתוקצבים נדרשו להקצות סכום מתוך התקציב שהועבר אליהם לצרכים שהגדירו אנשי המפלגה". דוגמאות לצרכים כאלו הן רכישת שירותים עבור פעילות ישראל ביתנו והעסקה — אמיתית או פיקטיבית — של מקורבים למפלגה.

בפרשיות מעורבים עשרות חשודים שנחקרו באזהרה, והעבירות המיוחסות להם בוצעו בין השנים 2009 ו–2014. בכמה מקרים הופסקה הפעילות העבריינית לכאורה רק לאחר שחקירת המשטרה בפרשה הפכה גלויה, בדצמבר 2014. בפרשה ישנם עדי מדינה ששמותיהם אסורים בפרסום, מלבד שמו של גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון לשעבר. חומר החקירה הועבר לפרקליטות באוקטובר 2015. בשבועיים האחרונים הסתיימו פעולות החקירה הנוספות שנדרשו, וצוות הפרקליטים המטפל בתיק העביר את המלצותיו ואת כתבי החשדות לאישור פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה — שהחליטו על הגשת כתבי האישום.

מלבד מיסז'ניקוב וקירשנבאום צפויים לעמוד לדין ראש מטה ישראל ביתנו לשעבר, דוד גודובסקי; יועצו של אביגדור ליברמן ומנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, רמי כהן; השתדלן והמקורב לליברמן ישראל יהושע; וראש המועצה האזורית תמר דב ליטבינוף. לכל אלה מיוחסות עבירות שוחד ומרמה, לצד סעיפי אישום נוספים.

לפי הודעת הפרקליטות, מיסז'ניקוב חשוד כי בעת שכיהן כשר התיירות הוא העביר מיליון שקלים מכספי ציבור למארגני פסטיבל הסטודנטים באילת, בתמורה להעסקת בת זוגו. מארגני הפסטיבל, שחפצו בסיוע המשרד, העסיקו את בת הזוג ושילמו לה עשרות אלפי שקלים. עוד חשוד מיסז'ניקוב כי שלח את אחד מיועציו לרכוש לו קוקאין ואף השתמש בסם באירועים רשמיים בארץ ובחו"ל.

סנגורו של מיסז'ניקוב, עו"ד יובל ששון, אמר בתגובה להודעה כי השר לשעבר מכחיש את החשדות נגדו. "טיוטת כתב האישום מגלה כי מעצרו של מר מיסז'ניקוב ב–2014 היה מעצר שווא, שכל מטרתו היתה משיכת כותרות". לטענתו, הטיוטה ממחזרת טענות שנבדקו על ידי מבקר המדינה וקיבלו מענה. באשר לאישום על החזקה ושימוש בקוקאין אמר ששון: "זהו ניסיון אחרון, נואש וזדוני להשחיר את פני מרשי — אישום שאנו בטוחים כי יעלם כלעומת שבא".

באשר לקירשנבאום, בהודעת הפרקליטות נכתב שכחלק מתפקידה בהנהלת המפלגה, היא היתה אחראית על חלוקת הכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו: עשרות מיליוני שקלים שמקורם בתקציב המדינה. בתקופה זו הוקצו התקציבים מכוח הסכמים קואליציוניים לשליטת המפלגה. לפי החשד, קירשנבאום קיבלה טובות הנאה לעצמה, למפלגה ולמקורביה, ובתמורה העבירה תקציבים מתוך הכספים הקואליציוניים לגופים שונים. בדרך זו קיבלה לכאורה שוחד, בין היתר, מהחברה לפיתוח השומרון, מעמותת איילים, מהמועצה המקומית מטה בנימין, מעמותת עזרא ומהרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול.

טובות ההנאה מהגופים הללו ניתנו בכסף מזומן לקירשנבאום, או דרך מימון עסק שהקימה, העסקת בני משפחתה, מתן מחשבים, טלפונים סלולריים ומכשירי חשמל יקרים אחרים (שחלקם נמצאו בביתה על ידי המשטרה), מימון כרטיסי טיסה ושהות במלונות עבורה ועבור בני משפחתה. חלק מטובות ההנאה הועברו לבקשת קירשנבאום וחשודים נוספים בפרשה בדרך של מימון הסעות לפעילי המפלגה והעסקתם בשכר, העברת כספים למקורבים למפלגה ומימון סקר עבורה.

בנוסף למיסז'ניקוב וקירשנבאום, נשלחו זימונים לשימוע לקראת הגשת כתב אישום לעוד 14 חשודים בפרשה. ראש מטה ישראל ביתנו לשעבר, דוד גודובסקי, יואשם בקבלת שוחד, הלבנת הון, קשירת קשר, סחיטה באיומים והתחמקות במזיד מתשלום מס. גודובסקי, שעמד בקשר כחלק מתפקידו עם גופים שונים שביקשו שהמפלגה תתמוך בהם — חשוד שפעל כדי לקבל טובות הנאה למענו, למען המפלגה ולמקורביה מגורמים שונים — ובתמורה פעל כדי להעביר אליהם תקציבים.

הפרקליטות מתכוונת להגיש כתב אישום גם נגד רמי כהן, יועצו של יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן ומנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, על עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, זיוף, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש הליכי משפט. בין היתר, כהן חשוד כי נתן שוחד לסגנית השר קירשנבאום כשמימן עסק שהקימה, וכי פעל להעברת כספים קואליציוניים לאיגוד הכדורסל בתמורה לשוחד שקיבל לידיו. כמו כן, הוא זייף לפי החשד מסמכים שונים כדי להסתיר את פעולותיו ואיים על קצין משטרה בדיון בבית המשפט. גם אשתו של כהן, בתיה, קיבלה זימון לשימוע לקראת הגשת כתב אישום נגדה על זיוף, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט.

ראש המועצה האזורית תמר דב ליטבינוף צפוי לעמוד לדין על עבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים. ליטבינוף חשוד שכחלק מתפקידו ביצע עבירות שוחד בתמורה להעברת תקציבים למועצה ולגופים הפועלים מטעמה. עו"ד דפנה וינברג המייצגת אותו מסרה: "אנו משוכנעים כי דב פעל בדרך ישרה וכל אשר עשה היה אך ורק עבור המועצה". כתב אישום נוסף יוגש בכפוף לשימוע נגד הלוביסט ישראל יהושע המקורב לליברמן, והוא כולל עבירות של תיווך לשוחד, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון והתחמקות במזיד מתשלום מס. לפי החשד, יהושע ביקש מגופים שונים שייצג סכומי כסף גדולים, חלקם במזומן, ואמר כי יעביר חלק מהכסף לעובדי ציבור בתמורה להעברת תקציבים.

מנדלבליט וניצן הודיעו על כוונתם להגיש כתבי אישום גם נגד ויקטוריה רבין, עוזרת פרלמנטרית לשעבר של קירשנבאום, בגין שיבוש מהלכי משפט והשמדת ראיה — לאחר שעל פי החשד השמידה מסמכים לפני שעוכבה לחקירה עם התפוצצות הפרשה. סנגורה, עו"ד רועי בראונר, אמר כי היא מכחישה את המיוחס לה; נגד יו"ר עמותת איילים לשעבר מתן דהן וסגנו לשעבר דני גליקסברג, על עבירות שוחד והלבנת הון; נגד מנכ"לית התאחדות היזמים אירנה וולדברג על עבירות שוחד; נגד יועץ התקשורת רונן משה על עבירות שוחד והלבנת הון; נגד גזבר המועצה האזורית מטה בנימין אפי פלס על עבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים; נגד טלי קידר, החשודה שביצעה עבירות שוחד בזמן שעבדה עם רמי כהן ושימשה ראש מטה שר החקלאות; נגד אלכס גולדשטיין, בעלי חברת izrus המנהלת אתר אינטרנט ישראלי בשפה הרוסית, החשוד בעבירות שוחד והלבנת הון; ונגד בלה גולדנברג, עובדת הרשות למלחמה בסמים, החשודה במרמה והפרת אמונים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true