פרשנות

גיבורי פרשת ישראל ביתנו פעלו כארגון פשיעה בתוך מסדרונות השלטון

פרשת ישראל ביתנו היא סיפור על פוליטיקאים, עסקנים ויח"צנים שקמים בבוקר ונוסעים לכנסת או למשרד הממשלתי כדי לעקוץ את הקופה הציבורית, תוך שימוש בשיטות של מאפיית צווארון לבן

גידי וייץ
גידי וייץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גידי וייץ
גידי וייץ

ההודעה שהפיץ אתמול (שני) משרד המשפטים בפרשת ישראל ביתנו משרטטת מבנה ודרך פעולה של ארגון פשיעה שפעל בתוך מסדרונות השלטון. הדלק שממנו ניזון הארגון היה עשרות המיליונים שחילקה ממשלת נתניהו השלישית לשותפות שלה, הכספים הקואליציוניים שהיו אמורים לאפשר למפלגות לממש את סדר היום האידיאולוגי שלהן. בפועל, הכספים הללו שימשו את צמרת ישראל ביתנו להתעשרות אישית ולפרנסת המפלגה, תוך שימוש בשיטות של מאפיית צווארון לבן: רמייה, סחיטה, ניצול, הסתרה ושיבוש ראיות.

בראש הארגון עמדה סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, שדאגה לחתוך קופונים שמנים מכספי הציבור. סכום עתק התגלגל למימון השקעה סמויה של הפוליטיקאית בחברה לייבוא טבק, כספי מדינה במסווה של תמיכה בגופים בעלי כוונות טובות מימנו נסיעות יוקרה פרטיות שלה ושל בני משפחתה לחו"ל ומכשירים אלקטרוניים חדישים שנתפסו בביתה. חלק מהכסף היא קיבלה במזומן.

סטס מיסז'ניקוב ופאינה קירשנבאום
סטס מיסז'ניקוב ופאינה קירשנבאוםצילום: אילן אסייג ומיכל פתאל

קירשנבאום לא לקחה את כל השלל לעצמה. חלק מהכספים הועבר בהוראתה ובדרך עקלקלה למפלגה. כספי המדינה, שיועדו במקור למטרות חברתיות או ממלכתיות, שימשו למימון הסעות לפעילים, ג'ובים למאכערים מקורבים, תפקידים פיקטיביים בגופים נתמכים לאנשי שלומנו ולפעילי המפלגה. מי ששימש יד ימינה היה לפי החשד ראש מטה המפלגה, דוד גודובסקי. הוא היה השליח של סגנית השר לכמה עמותות ומועצות מקומיות שקיבלו כספים מהמפלגה ונסחטו על ידו מאוחר יותר. מאחד הגופים דרש עמלה של חצי מיליון שקל במזומן תמורת תמיכת המפלגה בפרויקט הלאומי.

בכתבי החשדות מככבים עוד כמה מאנשי צמרת המפלגה שהקים שר הביטחון אביגדור ליברמן ב–1999. אחד מהם הוא שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, שהתנה לפי החשד העברת כספי מדינה למיזם תיירותי בהעברת קופון למאהבת שלו. מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, רמי כהן, חשוד שהעביר כספים קואליציוניים תמורת שוחד; בפשיטה על ביתו תפסה המשטרה 450 אלף שקל במזומן.

אתמול התבשרו 16 אנשים על הכוונה להגיש נגדם כתב אישום. זהו רק הפרומו: אחרי החגים יוגשו כתבי אישום נגד כמה דמויות נוספות ובעוד כמה חודשים צפויה להינתן הודעה על העמדות לדין בפרשה משיקה, פרשת השחיתות במע"צ. ב–2004, כשכיהן כשר התחבורה בממשלת שרון, מינה ליברמן את מקורבו אלכס ויז'ניצר לתפקיד מנכ"ל החברה. לפי התשתית הראייתית שאספה המשטרה, ויז'ניצר — כמו כמה מיורשיו בתפקיד — הפך את הסוללת הלאומית לתעשיית שוחד משוכללת שפרנסה מקורבים.

תיק ישראל ביתנו ותיק מע"צ הם שני פרקים שונים באותו סיפור עגום. גיבוריו הם פוליטיקאים, עסקנים, יחצנים ומאכערים שקמים בבוקר ונוסעים לכנסת או למשרד הממשלתי כדי לעקוץ את הקופה הציבורית, תוך שהם נהנים מקשרי זהב עם קודקודי הצמרת השלטונית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ