המבקר במכתב חריג למנדלבליט: בדוק חשדות לפלילים נגד נתניהו

יוסף שפירא דחק ביועץ המשפטי למצות את הבדיקה בנוגע למימון טיסותיו של נתניהו, לאחר שנודע לו על גניזתה. נבחן חשד שרה"מ ובני משפחתו קיבלו טובות הנאה מבעלי הון

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפירא (מימין), נתניהו (במרכז) ומנדלבליט
שפירא (מימין), נתניהו (במרכז) ומנדלבליט צילום: מיכל פתאל, מוטי מילרוד ודן בלילטי/רויטרס

מבקר המדינה, יוסף שפירא, שלח בשבועות האחרונים מכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבו דחק ביועץ באופן חריג לבדוק חשדות לפלילים שבהם מעורב לכאורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו. המבקר כתב את המכתב לאחר שהגיע אליו מידע שלפיו היועץ המשפטי החליט שלא לבדוק כמה פרשות הקשורות למימון נסיעותיו של נתניהו לחו"ל בשבתו כיו"ר האופוזיציה.

שפירא ציין כי החקירה שנערכה במשרדו בפרשות אלה העלתה חשד לפלילים בכמה היבטים: הסטת מימונים (שימוש לכאורה בעודפים מטיסה אחת למימון הוצאות פרטיות), שימוש בכסף מזומן לכיסוי נסיעות, חשד לרישומים כוזבים ועניינים נוספים. עוד ביקש המבקר לבדוק אם התקיימו קשרי גומלין בין נתניהו לבעלי הון ועמותות שמימנו את נסיעותיו בעבר.

במקביל להתפתחות זאת, מתמקדת הבדיקה המשטרתית בעניין נתניהו בפרשה מרכזית אחת, לאחר שמידע מודיעיני שהגיע למשטרה בהקשר לפרשה אחרת שבה היו מעורבים לכאורה ראש הממשלה ובני משפחתו הופרך מעיקרו. ל"הארץ" נודע שהבדיקה עוסקת בין השאר בחשד שבני משפחת נתניהו קיבלו לכאורה מתנות יקרות וטובות הנאה מאילי הון.

בשבועות הקרובים צפויים ככל הנראה להינקט צעדים גלויים כחלק מהבדיקה. עד כה מסרו גרסאות בנוגע לפרשות נתניהו השונות כ-40-30 איש, שחלקם לא שיתף פעולה באופן מלא עם החוקרים. השבוע דיווח אמנון אברמוביץ בחדשות ערוץ 2 כי המיליארדר רון לאודר, שהיה מקורב מאוד לנתניהו, זומן למסור עדות במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה כשבא לישראל כדי להשתתף בהלווייתו של שמעון פרס.

במאי ובדצמבר 2015 העביר שפירא לקודמו של מנדלבליט בתפקיד, יהודה וינשטיין, חומר שנאסף אצלו בבדיקת פרשת נסיעות נתניהו והעלה, לשיטתו, חשדות לפלילים. המבקר הציף אז בפני וינשטיין סוגיות הנוגעות לחשש למימונים כפולים, הסטת מימונים, שימוש במזומן והתחשבנות עם חברת אל על בגין שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה, שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות. בשלהי כהונתו, בסוף 2015, החליט וינשטיין שהמשטרה תבדוק את החומר שהעביר המבקר כדי לזהות אם אכן יש בו פוטנציאל פלילי.

בחודשים האחרונים, מאז נכנס לתפקידו, קיים מנדלבליט כמה ישיבות שעסקו בפרשה בהשתתפות בכירים ובמשטרה ובפרקליטות, ולבסוף קבע כי אין מקום לפתוח בבדיקה משטרתית מאומצת בהקשרים אלה. לשיטת היועץ, המידע אינו מעלה חשד למרמה שיטתית בנוסח פרשת אהוד אולמרט, סוכנות הנסיעות "ראשונטורס" והמימונים הכפולים ששימשו למימון נסיעות פרטיות. לאחר שנודע לשפירא על החלטת היועץ, הוא שיגר אליו את המכתב החריג.

הממצאים המחשידים שהעביר שפירא ללשכת היועץ הם תוצר של הבדיקה הממושכת שקיים משרד המבקר בפרשת "ביביטורס". הפרשה, שראשיתה בתחקיר שפרסם רביב דרוקר בערוץ 10, התגלגלה לחקירה של משרד מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס. מי שניהל אותה היה ניצב-משנה בדימוס נחום לוי, אז יועץ המבקר לענייני שחיתות ציבורית. חודשים ספורים אחרי שנבחר להחליף את לינדנשטראוס בתמיכת נתניהו, הדיח שפירא את לוי מתפקידו. ב-2013 החליטו היועץ המשפטי וינשטיין ושפירא כי האחרון יקפיא את החקירה עד לסיום בדיקה משטרתית שעסקה בחשדות פליליים שעלו תוך כדי עבודת משרד המבקר. ההחלטה הביאה לעיכוב ממושך מאוד בפרסום הממצאים.

ב-2014 הודיע וינשטיין כי החליט לגנוז את הבדיקה בנושא, "משלא נמצאה תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה פלילית". רק כעבור שנה פרסם המבקר את הדו"ח על נסיעות נתניהו. בין שני המועדים העביר שפירא לווינשטיין חומרים שמהם עלה לשיטתו פוטנציאל לעבירות פליליות. המבקר סבר כי אין לו הכלים לצלול לבירור מלא של החשדות וכי לשם כך נדרשת התערבות משטרתית. זמן קצר לפני שפרש מתפקידו החליט וינשטיין לחדש את הבדיקה, ואף ביקש לחזור ולבחון לאור הממצאים החדשים חומרים שגנז בעבר.

דובר משרד המשפטים מסר בתגובה: "לא נגיב על בדיקה משטרתית שמתנהלת". נתניהו עצמו דחה מכל וכל את הטענות שעלו במסגרת הבדיקה המשטרתית. "הכל קשקוש", נמסר מלשכתו. "לא היה כלום, לא יהיה כלום - כי אין כלום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ