שקד נגד היועמ"ש: לפקיד ציבורי אין זכות וטו בענייני חקיקה - משפט ופלילים - הארץ

שקד נגד היועמ"ש: לפקיד ציבורי אין זכות וטו בענייני חקיקה

שרת המשפטים אמרה בכנס בירושלים כי היועץ המשפטי לממשלה יכול לייעץ, "אבל בסוף הריבון הוא המחוקק". המשנה ליכט הגיב: "במקרים בהם האקט לא חוקי, או גובל בשחיתות, מחובתי לעצור אותו"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שקד ומנדלבליט בטקס החלפת היועמ"ש בפברואר האחרון
שקד ומנדלבליט בטקס החלפת היועמ"ש בפברואר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי
שרון פולבר

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה היום (ד') בכנס "קהלת" בירושלים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, ואמרה כי בענייני חקיקה "לפקיד ציבורי, בכיר ככל שיהיה, אין זכות וטו". עוד הוסיפה שקד כי "יועץ משפטי לממשלה יכול לייעץ. בסוף ההחלטה היא על נבחרי הציבור".

השרה טענה כי אין זה מתפקידו של היועץ לקבל החלטות בענייני חקיקה וכי החלטות יתקבלו בצורה עניינית בוועדת השרים האמונה על הנושא. "אני רואה את הייעוץ המשפטי כמו 'עורך דין – לקוח' – מתייעצים, אבל בסוף הריבון הוא המחוקק. בהחלטות מנהליות אם היועמ"ש אומר שיש מניעה משפטית בוודאי שאנחנו לא מעבירים את ההחלטה. בחקיקה, אנחנו יכולים להתייעץ אבל בסוף נבחרי הציבור הם שמקבלים את ההחלטה". כמו כן, אמרה שקד כי היא ממשיכה לפעול לביטול ועדת האיתור לתפקיד היועמ"ש, כך שימונה על ידי הדרג הפוליטי.

המשנה ליועמ"ש אבי ליכט הגיב לדבריה של שקד ואמר כי יש חשיבות לזכות הווטו של היועמ"ש. "במקרים בהם האקט לא חוקי, או גובל בשחיתות, מחובתי לעצור אותו", אמר ליכט והוסיף: "החכמה היא לעשות בכלי הזה שימוש במקרים נדירים. השימוש בזכות הווטו נעשה במשורה תמיד, גם אם להרבה אנשים נוח לומר שזה לא נכון".

גם היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, נשא דברים בכנס בהם מתח ביקורת על המחוקקים: "יש אובדן של הממלכתיות בחקיקה", האשים ינון ואמר: "למשל, וזה הפך לתופעה, לפני כל אירוע בעל משמעות פוליטית יש מיד הצעות לשינוי כללי המשחק ערב האירוע. חקיקה לא אמורה להתכתב עם הפייסבוק, היא משהו לטווח ארוך שדורש נקודת מבט ופרספקטיבה".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט אמור היה להשתתף גם הוא בכנס שנערך היום, אך בשל נסיעה במסגרת תפקידו השאיר מסר מוקלט בו אמר כי "שלטון החוק אין פירושו שלטון הייעוץ המשפטי". לדבריו, "תפקיד היועץ המשפטי הוא לסייע לדרג המדיני להגשים את מדיניותו בגבולות החוק. זהו דיאלוג שלעיתים מתמצה בשאלה ותשובה פשוטה ולעיתים מחייב שיח ממושך יותר". מנדלבליט הוסיף כי "חשוב להדגיש שהתהליך הזה איננו חד צדדי, אלא הוא דו צדדי. הדרג המדיני נדרש להבין כי היועץ המשפטי מבקש לסייע ושלעיתים מה שנראה אולי לדרג המדיני כדרך ארוכה, הוא בעצם הדרך הקצרה, משום שהיא חוסכת חסמים משפטיים ואחרים שעלולים להתעורר בהמשך הדרך".

שרת המשפטים לשעבר ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הגיבה לדבריה של שקד ומתחה עליה ביקורת: "זה לא עניין של משילות, ששקד אוהבת להציג, אלא של ריסוק גורמי אכיפת החוק והכפפתם לפוליטיקאים, להם הם צריכים לשים קווים אדומים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ