שרון פולבר
המשתתפים בחתונה באולם ביבנה אחרי התאונה, 2015
המשתתפים בחתונה באולם ביבנה אחרי התאונה, 2015צילום: תומר אפלבאום
שרון פולבר

הפרקליטות הגישה הבוקר (חמישי) כתב אישום נגד חמישה מעורבים בקריסת גשר התאורה באולם "עדיה" ביבנה ביוני אשתקד, שגרמה למותה של אביבה חיון, בת 54 מהיישוב עזר, ולפציעתם של 25 בני אדם. החמישה מואשמים בגרימת מוות ברשלנות בשל חלקם בתכנון ואישור גשר התאורה - מתקן שעליו תלויים פנסים.

הנאשמים הם מי שהיו אז בעלי האולם, עובדיה כהן ויגאל עקליאן, אחראי התאורה באולם, אורן זרוג, מי ששימש המסגר באולם על אף שלא היתה לו הכשרה לתפקיד, ניסן ברנס ומהנדס קונסטרוקציית התאורה שקרסה, עותניאל מדר.

על פי כתב האישום, במסגרת הקמת האולם עבדו כהן ועקליאן מול הנדסאי אדריכלות על מנת שידאג לתכנון ועיצוב האולם וילווה את הליך מתן האישורים להפעלתו. במהלך אוגוסט 2014 הציע זרוג לכהן ועקליאן כי הוא יתכנן גשר תאורה על סמך סרטון וידאו שראה באינטרט, על אף שלא הייתה לו כל הכשרה בתחום, והשניים הסכימו להצעתו. לשם התקנת גשר התאורה גייס זרוג את ברנס, והנחה אותו כיצד לתלות אותו מבלי להיוועץ עם איש מקצוע.

גשר התאורה הותקן כאשר הוא לוקה בכשלים רבים, ולא חובר לו כבל אבטחה למניעת צניחתו. באותו חודש נפתח האולם והחלו להתקיים בו אירועים באופן תדיר. זאת, על פי הפרקליטות, בעוד שהנאשמים ידעו שגשר התאורה לא תוכנן ונבנה על ידי אדם בעל הכשרה מתאימה, ואף לא נבדק ולא אושר על ידי מהנדס מכונות מוסמך.

בנובמבר 2014 הוזמן המהנדס מדר לבדיקות שונות באולם ואישר את גשר התאורה. על פי כתב האישום, מדר לא ביקש פרטים חיוניים עליו, לא ביצע בדיקה מעמיקה ולא הבהיר לנאשמים שאינו מוסמך לתת אישור לגשר התאורה, שבשל חיבורו למנוע מצריך את אישורו של מהנדס מכונות. לאחר שקצין הרישוי סירב לקבל את האישור משום שנכתב בכתב יד, הוכן מטעמו של מדר, מבלי שביקר בשנית באולם, אישור מודפס.  

עורך הדין אלעד רט, שמייצג את אורן זרוג, מסר בתגובה כי "קיבלנו בצער רב את כתב אישום כנגד זרוג. גוף התאורה שקרס וגרם לאסון הנורא נבדק ואושר על-ידי מהנדס מקצועי שביקר באולם. החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום בגין רשלנות כנגד אזרח שפעל בהתאם לחוות דעת המקצועית של בעל מקצוע מומחה בתחום ההנדסה, הינה, לטעמנו, חסרת תקדים ובלתי מתקבלת על הדעת, ואנו משוכנעים שהיא תידחה על-ידי בית המשפט".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ