שנה וחצי מאסר נגזרו על הרב ברלנד שהורשע בעבירות מין

בהסדר הטיעון הודה ראש ישיבת "שובו בנים" בשתי עבירות מעשה מגונה ובעבירה אחת של תקיפה, ונמחקו שתי עבירות נוספות של מעשים מגונים בחסידותיו. ברלנד גם יפצה את המתלוננות ב-25 אלף שקלים כל אחת

שרון פולבר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הרב ברלנד בבית משפט, באוגוסט האחרון. בצילום נראה ברלנד עם טלית וציציות
ברלנד בבית משפט, באוגוסטצילום: \ Ilan Ossendryver/ SA Jewish Rep
שרון פולבר

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (שלישי) שנה וחצי מאסר על הרב אליעזר ברלנד, שהורשע בביצוע שתי עבירות מעשה מגונה ותקיפה בהסדר טיעון. ברלנד גם יפצה את המתלוננות ב-25 אלף שקלים כל אחת וכן פיצוי בסכום זהה גם למתלוננת נוספת שהגישה את התלונה מאוחר יותר.  

ברלנד בן ה-80 שוהה במעצר מאז שהוסגר ארצה מדרום אפריקה בחודש יולי האחרון. הוא נמלט מהארץ ב-2013, כשהיה דרוש לחקירה, ומאז נעשו מאמצים להביא להסגרתו ארצה. בחודש אוגוסט הגישה פרקליטות מחוז ירושלים באמצעות עו"ד שמואל ברזילי לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד ברלנד בגין מעשים מגונים שלא בהסכמה, מעשים מגונים בקטין תוך ניצול יחסי תלות, מרות וחינוך, וכן בגין תקיפה ופציעה בנסיבות מחמירות. בהסדר שהושג עם הרב, ברלנד הודה באישומים המיוחסים לו, לאחר ששני אישומים בביצוע מעשים מגונים בנשים נמחקו. 

הרב ברלנד עמד בראש הקהילה החסידית "שובו בנים" ובראש ישיבת "שובו בנים" בירושלים ושימש כרב ומנהיג הקהילה, אשר רבים מחבריה התרכזו סמוך למקומות מושבו בירושלים ובביתר עילית. במסגרת מעמדו, הוא קיבל בביתו ובמקומות אחרים את בני ובנות הקהילה ופונים אחרים, לפגישות אישיות להענקת הדרכה רוחנית, יעוץ בעניינים שונים או ברכה. מכתב האישום עולה כי לעתים ניצל הנאשם פגישות אלה, ואת מעמדו בעיני קהילתו והפונים אליו, לביצוע מעשים מיניים - שלא בהסכמה או תוך ניצול יחסי תלות, מרות או חינוך - בנשים וקטינות.

בנוסף, בכתב האישום המקורי נטען כי לאחר שבעלה של אחת המתלוננות חשף חלקית את מעשיו בקרב הקהילה, הורה הרב לשניים מחסידיו לפגוע בו.

עו"ד יובל קדר מפרקליטות מחוז ירושלים מסר בתגובה: "הפרקליטות ניהלה מצוד חובק עולם סביב ברלנד ודאגה להביאו לדין בישראל. היום העביר בית המשפט מסר חד וברור לפיו מי שינצל את מעמדו לפגיעה בנשים ייכלא מאחורי סורג ובריח, גם בגיל 80".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ