"מלון של פאינה בארה"ב - 5,600 דולר": המסמך שסיבך את בכירי ישראל ביתנו

מנהל עמותה תיעד במשך שנים העברות של סכומי כסף וטובות הנאה לסגנית השר קירשנבאום, לבני משפחתה ולבכירים אחרים בישראל ביתנו. עשרות אלפי דולרים הוקדשו לצרכים פוליטיים של המפלגה

גידי וייץ
גידי וייץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פאינה קירשנבאום בכנס של מפלגת ביתנו, 2014
פאינה קירשנבאום בכנס של מפלגת ביתנו, 2014צילום: דודו בכר
גידי וייץ
גידי וייץ

מסמך שתפסה המשטרה בעת החקירה בפרשת ישראל ביתנו, ושתוכנו מובא כאן לראשונה, מקפל בתוכו את תמצית הסיפור שהתגלגל בינתיים להחלטה להעמיד לדין דמויות מפתח במפלגה, ובראשן סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום. המסמך מתעד, לכאורה, העברת מיליוני שקלים מכספי ציבור לעמותות פרטיות תמורת טובות הנאה אישיות ומפלגתיות, ובהן תשלומים חודשיים, מימון טיסות, מכשירי חשמל וגם צרכים פוליטיים.

התיעוד הנפיץ והמפורט, שהחמיר את הסתבכותה של קירשנבאום בפרשה, נשמר במחשבו של מנהל עמותת "עזרא", דני אלינסון. אלינסון מיהר למחוק את המסמך המפליל עם פתיחת החקירה הגלויה בפרשה בשלהי 2014, אך חוקרי המשטרה הצליחו לשחזרו. "כשהפרשה התפוצצה ושמעתי בתקשורת שפאינה חשודה, ברגע של חולשה מחקתי את המסמך הזה", הודה אלינסון בחקירתו. "זה היה לפני שידעתי אם יקראו לי למשטרה. אחרי זה אמרתי שזו שטות גמורה". 

"עזרא", תנועה דתית-לאומית העוסקת בין היתר בעידוד עלייה, נהנתה בשנים האחרונות מכספי מדינה רבים, בעידודה וביוזמתה של קירשנבאום. ״כמה כסף קיבלת מפאינה קירשנבאום ומישראל ביתנו?", נשאל אלינסון והשיב: "יש את ה-1.1 מיליון בשנים 2011-2012. ב-2013 ביקשתי ממנה שישראל ביתנו תעביר כסף למשרד הדתות לטובת פעילות שלנו בארה"ב, והיא העבירה כשני מיליון שקלים. ב-2014 העבירה 1.8 מיליון". שלושה מיליון שקלים נוספים, לדבריו, הגיעו לעמותה לאחר שקירשנבאום הפעילה למענה את קשריה בקרן קיימת לישראל. החקירה העלתה חשד כבד שלא היתה זו נדיבות טהורה, ושחלק מהכסף שהרעיפה קירשנבאום על העמותה התגלגל לכיסיה או לקופת מפלגתה.

במסמכים שנתפסו אצל אלינסון מופיעים תחת הכותרת "הוצאות של ישראל ביתנו" תאריכים, ולצדם התשורות וסכומי הכסף שניתנו בהם לאנשי מפלגתו של אביגדור ליברמן. להפתעת החוקרים, סיפר שמעת לעת נהג להציג את פירוט ההוצאות לקירשנבאום: "בפגישות שהיו לנו הייתי מדפיס את הטבלה המעודכנת ומראה לה את ההוצאות".

צילום המסמך המתעד את העברות הכספים
צילום המסמך המתעד את העברות הכספים

במסמך מוזכרות בין היתר טיסות לחו"ל שהארגון מימן עבור קירשנבאום, לצד עלותן: למשל, 2,900 דולר לטיסה במחלקת עסקים לניו יורק, או 2,567 דולר לטיסה לבריטניה, גם היא במחלקת עסקים. העמותה גם מימנה את שהותה של סגנית השר במלונות יוקרה ובהם "אינטרקונטיננטל" בניו יורק, "מטרופול" במוסקבה ו"רויאל גארדן" בלונדון.

לעתים, סיפר אלינסון, הצטרפו לקירשנבאום בני משפחתה - גם הם על חשבון "עזרא". "עשיתי הזמנה, ואז היא אמרה שהיא רוצה שגם הבת שלה תצטרף. הזמנתי לבנות שלה טיסה", אמר. "עזרא" גם מימנה את הוצאות הלינה של בני משפחת קירשנבאום ושל זוג חברים בקנדה, בעלות של כ-14 אלף דולר. על המסע של המשפחה להרי הרוקי שבארה"ב העיד המנכ"ל: "פאינה ביקשה לצרף את מיטל ומיכאל (בתה ובעלה). שילמנו את הטיסות של כולם חוץ מפאינה. לגבי המלונות שילמנו על כולם, גם בקנדה וגם בארה"ב".

המנכ"ל ניסה לתרץ את מימון הטיסות לסגנית השרה ומקורביה בטענה שבהיותה בחו"ל סייעה ל"עזרא" בנאומים ובפגישות עם תורמים - אלא שהוא התקשה מאוד לשכנע את החוקרים שרוב הנסיעות הללו אכן תרמו במשהו לעמותה. ההתפתלות של אלינסון הגיעה לכדי אבסורד כשנשאל איזו הצדקה היתה למימון טיסה של קירשנבאום מאתר הסקי סנט מוריץ שבשווייץ לאתונה. "פאינה אמרה שהיא רוצה לנסוע לאתונה", הסביר. "אמרתי לה שזה מתחבר לפעילות שאנחנו עושים לעודד עלייה למדינת ישראל". בסופו של דבר, הודה, "לא יצא מכך כלום". גם מקורבה של קירשנבאום וראש מטה ישראל ביתנו, דאוד גודובסקי, זכה למימון טיסות ושהות במלון בניו יורק בעלות של אלפי דולרים.

במסמך מוזכרים גם תשלומים חודשיים שקיבל בנה של קירשנבאום, טמיר, מהעמותה, מכשירי חשמל שנקנו עבור בני משפחתה וארוחות במסעדות. "פאינה ביקשה ממני אייפונים וטאבלט", אישר אלינסון אחד מסעיפי ההוצאות, וגם "מחשב נרכש ב–2,228 דולר. פאינה ביקשה את זה לצרכי עבודה". לבקשת סגנית השר נרכשה עבורה גם מצלמה, שעלתה יותר מ-2,000 דולר. "פאינה אמרה לי את הדגם", העיד המנכ"ל. "אחד העובדים הביא לה את המצלמה למלון בו שהתה... יכול להיות שהיא רצתה לצלם אירועים משותפים". אלא שהרכישה לא השביעה את רעבונה של קירשנבאום: "היא שאלה אותי למה לא נרכשה עדשה, ואמרתי לה שכנראה התפספס. אחד העובדים רכש את העדשה והעביר לפאינה". אותה עדשה עלתה לעמותה 300 דולרים נוספים.

בסעיף נפרד מפורטות "הוצאות בחירות": יותר מ-30 אלף דולר שילמה "עזרא" ליועץ הפוליטי האמריקאי ארתור פינקלשטיין, שליווה את מסע הבחירות של בנימין נתניהו לראשות הממשלה ב-1996 ובשנים האחרונות הוא האסטרטג והסוקר של ליברמן ושל ישראל ביתנו. מחקירת אלינסון התברר כי ב-2010 דרשה קירשנבאום מהעמותה לממן סקר שערך פינקלשטיין עבור המפלגה בארה"ב. שותפו של הסוקר, ג'ורג' בירנבוים, הסביר שהסקר נועד לבדוק "מה היהודים חושבים על הממשלה ועל איווט. הוא כבר היה שר חוץ אז". כשבירנבוים נשאל אם ליברמן עצמו ידע מי מימן את הסקר, השיב: "אני לא יודע. פאינה ידעה, כי היא ביקשה ממני לפנות לתנועת עזרא לצורך המימון".

עוד עלה מהמסמך כי העמותה שילמה לבקשת קירשנבאום משכורת קבועה ליועץ, איש ישראל ביתנו. במקרה אחר הפנתה סגנית השר ל"עזרא" תורם שהעביר לעמותה חצי מיליון דולר. לדברי אלינסון, הוא ואנשי ישראל ביתנו סיכמו כי רבע מהסכום הזה יוקדש להיערכות המפלגה לבחירות לקונגרס הציוני. בין היתר, שכרה העמותה עבור ישראל ביתנו מבנה בניו יורק בעלות של יותר מ-14 אלף דולר. בנוסף מופיעות בסעיף הוצאות הבחירות טיסות באלפי דולרים שמימנה "עזרא" עבור חבר הכנסת המנוח דוד רותם ובכיר נוסף במפלגה.

קירשנבאום עצמה שמרה על זכות השתיקה, אולם הראיות נגדה הלכו והצטברו. באחרונה הודיעה הפרקליטות כי היא מתכוונת להעמידה לדין בכפוף לשימוע בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס. היא כופרת בכל האישומים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ