הנשיא ריבלין דחה את בקשת החנינה של יונתן היילו, שהרג צעיר שאנס אותו

ריבלין כתב בנימוקי הדחייה כי "מוסד החנינה איננו ערכאת ערעור נוספת על החלטות בית המשפט". עם זאת, הוסיף כי בעתיד ניתן יהיה לשקול לחנון את היילו תוך התחשבות בתהליך שיקומו

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יונתן היילו בבית המשפט העליון, ביוני
יונתן היילו בבית המשפט העליון, ביוניצילום: אוליבייה פיטוסי

נשיא המדינה ראובן ריבלין דחה הבוקר (ראשון) את בקשת החנינה של האסיר יונתן היילו, שהורשע בהריגת הצעיר שאנס אותו, התעלל בו וסחט אותו. בהחלטתו, אימץ ריבלין את עמדת מחלקת החנינות שהמליצה שלא לקבל את הבקשה, שהגישו 65 חברי כנסת בשמו של היילו. ריבלין כתב בנימוקי הדחייה כי מוסד החנינה איננו ערכאת ערעור נוספת על החלטות בית המשפט והוסיף כי בעתיד ניתן יהיה לשקול את הבקשה תוך "מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו", לשון ההודעה.

בנימוקי הדחייה כתב ריבלין בין היתר כי עיקר נימוקי בקשת החנינה, המתארות את הרקע לביצוע העבירה ואת נסיבותיה, עמדו בפני בית המשפט העליון ונלקחו בחשבון על ידו כשהחליט בזמנו להמיר את סעיף ההרשעה להריגה ולהפחית שש שנים מעונשו של היילו, שיושב בכלא כבר יותר מחמש שנים.

"לפיכך, עם כל הצער והכאב על נסיבותיו הקשות של מר היילו, שהיה גם קורבן למעשים קשים, לא נמצאה בשלב זה הצדקה למתן חנינה", כתב הנשיא והוסיף כי אם תוגש בקשת חנינה נוספת על ידי היילו בעתיד, "ניתן יהיה לשקול את הבקשה, תוך מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו בשירות בתי הסוהר".

עורך דינו של היילו, אלון אייזנברג, אמר כי "ההחלטה מנותקת מציבור שלם של אנשים שהיה רוצה לראות אותו בחוץ". לדברי עו"ד אייזנברג, היילו כבר התחיל להשתתף בקבוצה טיפולית בבית הסוהר ועל כן בכוונתו להגיש בקשת חנינה נוספת בעתיד. "65 חברי כנסת חתמו על בקשת חנינה להיילו. גם אם מבחינה משפטית בית המשפט העליון אמר את דברו, רוב העם חושב שהוא סבל מספיק וצריך להשתחרר. המשמעות היא התעללות באדם שכבר מת. הוא גמור מבחינה נפשית. מבחינה משפטית, אני חושב שהוא היה צריך לשבת יום אחד".

בני משפחתו של היילו סירבו להגיב להחלטה. אחיו של ירון איילין, גשאו איילין, אמר: “אני שמח על זה. לשם חתרנו, שלא ישתחרר ושירצה את העונש המינימלי שהוא קיבל. ברור לי שהוא יקבל בהמשך קיצור על התנהגות טובה וכאלה, אבל חנינה זה לא נכון". אחותו דבורה, כינתה את ההחלטה "בשורה טובה".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון, שיזם את מכתב הח"כים לנשיא, אמר כי "אנחנו מכבדים את החלטת הנשיא, אבל בלב כבד. 65 הח"כים שהתאגדו לשחרורו של יונתן מאוכזבים יחד עם המשפחה. יונתן שילם מחיר כבד הן כקורבן והן כמבצע העבירה, וכמו שפסק בית המשפט ישנם מקרים אנושיים שאפילו החוק צר מלהכיל".

חסון הוסיף כי "לפני כחודשיים ביקרתי את יונתן וראיתי שנותרה בו תקווה להשתחרר בהקדם ולשקם את חייו. אני מתפלל ומפציר בו שלא יאבד את התקווה הזאת, כי יום שחרורו לא רחוק ובקרוב הוא יוכל להתחיל את הליך השיקום והחזרה לשגרה בחיק משפחתו".

ספיר סלוצקר עמראן, ממובילות מטה המאבק למען יונתן היילו אמרה כי העובדה שעונשו של הנשיא לשעבר משה קצב קוצר באותו יום בו בקשת החנינה של היילו נדחתה היא "יריקה בפרצוף של נפגעי ונפגעות תקיפה מינית בישראל, כי אדם שלא הביע חרטה על המעשים שלו יחזור הביתה כמו מלך, לעומת יונתן, שלא יכול לחזור לשכונה שבה הוא גדל – זה סדר העדיפויות של המדינה. זה משקף מערכת משפט ומדיניות שבה למוחלשים ביותר אין מקום ואין נגישות". 

סלוצקר עמראן הוסיפה כי "מבחינתנו המאבק ממשיך עד שהוא ייצא מהכלא וגם אחרי”. היא סיפרה כי היא בקשר רציף עם היילו וכי הוא מכין את עצמו בכלא לקראת שחרורו. "הוא עבר לעבוד במתפרה של הכלא כדי ללמוד מקצוע, הוא הולך ללמוד עכשיו בקורסים של שיקום בתוך הכלא, הוא עושה כל מה שהוא יכול כדי להכין את עצמו לקראת היציאה לחיים מחוץ לכלא, והוא עשה הרבה עבודות למרות שלא נתנו לו שום טיפול כנפגע תקיפה מינית". לדבריה, יותר מ-4,000 אנשים שלחו מכתבים לנשיא כדי לתמוך בבקשה החנינה, ורבים שלחו לו מכתבי תמיכה ותרמו כסף לקמפיין לשחרורו. "זה משאיר אותו בחיים במידה מסוימת", אמרה.

בית המשפט העליון קיבל בחודש מאי באופן חלקי את ערעורו של היילו ועונשו הופחת מ-20 ל-12 שנות מאסר וסעיף הרצח הומר בהריגה. השופטים הסכימו פה אחד כי בעניינו של היילו אמנם לא התקיימה הגנה עצמית, אך היה מרכיב של קינטור (התגרות) מתמשך מצד הקורבן שבגינו צריך לשנות את סעיף העבירה שבה הורשע מרצח להריגה. כבר בבית המשפט המחוזי נגזר על היילו עונש מופחת של 20 שנות מאסר במקום מאסר עולם, לאחר שהצדדים הסכימו כי הוא היה קורבן לתקיפות מיניות מצדו של הנרצח.

המקרה אירע במאי 2010 כאשר היילו, אז בן 23, הגיע עם חבר למרכז המסחרי שבשכונת קרית נורדאו בנתניה, שם פגש את ירון איילין. בשיחה שהתפתחה ביניהם, דרש איילין כי היילו ישלם לו אלף שקלים "עד מחר או עד מחרתיים", אחרת "יחטוף מכות". לדברי היילו, מקרים דומים אירעו גם בשבועות שלפני הרצח. בשלב מסוים התרחקו השניים למגרש ריק. כשהסתובב איילין כדי להטיל את מימיו, חנק אותו היילו והכה בראשו באמצעות אבן.

לאחר שאיילין התמוטט, גרר אותו היילו כ-35 מטרים, עד למכולת אשפה, שם המשיך לחבוט בראשו באמצעות לבנים שמצא. לאחר מכן הוא חזר לביתו, כיבס את בגדיו והלך לישון. למחרת הסגיר עצמו למשטרה. בחקירתו השלישית סיפר היילו לשוטרים כי כשבועיים קודם לכן איילין ביצע בו פעמיים מעשה סדום, בהפרש של כמה ימים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ