החשדות נגד נתניהו: קבלת טובות הנאה בהיקפים גדולים משני אנשי עסקים - משפט ופלילים - הארץ

החשדות נגד נתניהו: קבלת טובות הנאה בהיקפים גדולים משני אנשי עסקים

לפי הדיווח בערוץ 2, החשדות נגד ראש הממשלה מתמקדים בקבלת טובות הנאה משני אנשי עסקים, בארץ ובחו"ל. בתחילת השבוע פורסם ב"הארץ" כי המשטרה בדקה בשבועות האחרונים פרשה נוספת המעלה חשדות לפלילים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נתניהו בדיוני תקציב במליאת הכנסת, בשבוע שעבר
נתניהו בדיוני תקציב במליאת הכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן
"הארץ"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חשוד שקיבל טובות הנאה בהיקפים גדולים משני אנשי עסקים, ישראלי וזר, כך דווח הערב (חמישי) בחדשות ערוץ 2. כפי שדיווח "הארץ" השבוע, נתניהו חשוד בשתי פרשות: אחת הנוגעת לקבלת מתנות וטובות הנאה, שבה חל בשבועות האחרונים מפנה; ולצדה פרשה נוספת, הנחשבת אף חמורה יותר ומונחת במשך חודשים על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

בימים הקרובים צפוי נתניהו להיחקר באזהרה, לאחר שהיועץ מנדלבליט התיר למשטרה לפתוח בחקירה פלילית מלאה וגלויה נגדו. לפי הדיווח בחדשות ערוץ 2, החקירה נגד ראש הממשלה נוגעת גם לבני משפחתו. עד כה תושאלו עשרות עדים ונאספו חומרים גם בחו"ל.

בחודש יולי האחרון הודיע מנדלבליט על פתיחת בדיקה "בעקבות מידע שהתקבל בעניינים הנוגעים בין היתר לראש הממשלה", כלשון הודעת דובר משרד המשפטים. הבדיקה בעניין נתניהו נולדה בין השאר בעקבות מידע רב שהעבירו שני מקורות מודיעיניים למשטרה. 

על אף שלשולחנו של מנדלבליט הגיע מידע נפיץ נוסף הנוגע לראש הממשלה, ועל אף שבצמרת המשטרה ובפרקליטות המליצו על פתיחה מיידית בחקירה פלילית, סירב היועמ"ש לאפשר את המהלך. מנדלבליט עיכב את הפתיחה בחקירה גלויה במשך חודשים ארוכים. הוא אמנם איפשר למשטרה לבדוק את המידע בעניינו של נתניהו, אך התערב בעבודת החוקרים ופיקח על עבודתם – שלא כמו קודמיו בתפקיד כשהיו במצבים דומים.  

חלקים מרכזיים במידע שמסרו שני המקורות המודיעיניים לא התגבשו לחשד פלילי, או הופרכו כליל. כך למשל טענה לזיוף הבחירות הפנימיות לראשות הליכוד, או סיפור על מטה בחירות כפול שהועלם מעיניו של מבקר המדינה, ושאליו זרמו לכאורה כספים רבים מאילי הון מקורבים. עם זאת, מידע שמסרו המקורות על העברה שיטתית של מתנות וטובות הנאה מאילי הון לבני הזוג נתניהו, אומת על ידי חלק מהעדים.

לצד הבדיקה נגד ראש הממשלה, תלויה נגד רעייתו שרה נתניהו המלצת המשטרה להעמדה לדין בגין קבלת דבר במרמה בשלושה מקרים בפרשת מעונות ראש הממשלה.
נתניהו הכחיש בחודשים האחרונים שוב ושוב כי היה מעורב במעשים פליליים כלשהם.

תגובות