גילויים חדשים |

דמות המפתח ארנון מילצ'ן, הסיגרים והמימון התכוף של אורח חייו של נתניהו

המפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן, המחזיק גם בחלק ממניות ערוץ 10, הוא אחד המעורבים המרכזיים בפרשת טובות ההנאה. מקורב לאחד מאילי ההון סיפר על משקאות חריפים וקופסאות סיגרים באלפי שקלים כל אחת שהועברו לנתניהו באמצעות שליחים ■ נתניהו נחקר היום בפעם השנייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ומילצ'ן בירושלים, 2005

אספקה קבועה ותכופה מאוד של משקאות חריפים וקופסאות סיגרים, באלפי שקלים בכל פעם, מידי בעלי הון — זהו חלק מהחשדות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, כעולה מפרטים שהגיעו לידי "הארץ". אחת הדמויות המרכזיות בפרשת טובות ההנאה היא זו של איש העסקים ארנון מילצ'ן. הפרשה שבה מדובר, ובה חשוד נתניהו בקבלת מתנות וטובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים, היא המשנית מבין שתי הפרשות הנחקרות כעת, שבמרכזן עומד ראש הממשלה.

מילצ'ן, שאף מסר עדות במשטרה, הוא אחד מבעלי ההון שהרעיפו לפי החשד תשורות יקרות ערך על ראש הממשלה. במשרדו של מילצ'ן סירבו להגיב לדברים.מלבד היותו אחד ממפיקי הקולנוע הבולטים בארה"ב, מילצ'ן מחזיק ב–9.8% ממניות ערוץ 10 הישראלי. הוא גם שותפו וידידו של המיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר, ששמו נקשר בפרשת טובות ההנאה. לפי דיווחים בערוץ 10, פאקר מימן את טיסתו של יאיר נתניהו לניו יורק ואת שהותו במלון בעיר והתיר לו להשתמש בדירות בבעלותו.

לפיד, מילצ'ן ועינת שרוף במועדון הגנקי בתל אביב, 2004צילום: מוטי קמחי

מלבד מילצ'ן, הוזכרו לאורך החקירה נגד נתניהו שמותיהם של כמה אילי הון שלפי החשד העניקו לו תשורות יקרות ערך וסייעו במימון הוצאותיו. לא פעם, לפי החשד, הועבר המימון לבקשתו המפורשת של נתניהו, או לחלופין של רעייתו שרה. מקורב לאחד מאותם אנשים סיפר על דפוס קבוע — בעל ההון התבקש לעתים קרובות לרכוש לנתניהו מתנות יקרות ערך, בעיקר קופסאות סיגרים בעלות של אלפי שקלים כל אחת ושמפניה. טובות ההנאה לא ניתנו בהכרח במפגשים בין המעניקים לנתניהו, והועברו בין השאר באמצעות שליחים מטעם אותם בעלי הון. כפי שדיווח "הארץ" בשבוע שעבר, החשד הוא ששווי טובות ההנאה  שקיבל נתניהו מגיע למאות אלפי שקלים.

באוגוסט 2015 דיווח "הארץ" כי בתוך שבועות ספורים ביקר נתניהו ארבע פעמים בביתו של מילצ'ן בהרצליה. באחד המפגשים נכח בבית גם יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, יצחק הרצוג. בלשכת הרצוג טענו אז כי היה זה אירוע רב־משתתפים, אולם מצלמות האבטחה במקום לא תיעדו הגעה של אורחים נוספים. מילצ'ן הוזכר אז כמי שמתווך בין נתניהו והרצוג במטרה להביא להקמתה של ממשלת אחדות.

נתניהו והרצוג מבקרים את מילצ'ן בביתו בהרצליה

מילצ'ן, שהפיק שורה של סרטים נודעים, מ"דינגוף 99" ועד "אשה יפה", עמד לאורך שנים בקשרים עם אנשי הממסד הישראלי והתיידד עם פוליטיקאים מקומיים, בהם נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שעבד בעבר כמנהל בחברה בבעלותו. שמו של מילצ'ן אף נקשר בסחר בנשק ובעסקאות ביטחוניות: לפי דיווחים בעיתונות הוא שימש בעבר סוכן של הלשכה לקשרי מדע במשרד הביטחון וסייע ברכש ציוד לטובת תוכנית הגרעין הישראלית.

נתניהו נחקר היום בשנית 

נתניהו נחקר הערב במעון ראש הממשלה, בפעם השנייה השבוע. ביום שני נחקר נתניהו בפעם הראשונה על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). כבר בתחילת החקירה, שנערכה במעון ראש הממשלה בירושלים ונמשכה כשלוש שעות, הודיעו החוקרים לנתניהו כי הוא נחקר באזהרה בחשד שקיבל טובות הונאה מאילי הון.

פרשת טובות ההנאה תעלה גם בחקירה הערב. פרשת נוספת שמעסיקה את צוות החקירה הפועל תחת ראש יאח"ה, תת-ניצב כורש ברנור, טרם נפרסה בפני ראש הממשלה, וגם לא הוזכרה בהודעה שפרסם השבוע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. בפרשה המרכזית מעורב אדם נוסף ששמו מוכר לציבור, ועל פי מקורות שנחשפו לפרטיה, בכוחה להרעיד את אמות הסיפים.

בהודעה שפורסמה לאחר חקירת נתניהו הראשונה, כתב היועץ המשפטי לממשלה כי המשטרה גבתה עדויות מעשרות מעורבים בפרשה, בארץ ובחו"ל, ותפסה מסמכים רלוונטיים. היועץ ציין כי התגבשה תשתית ראייתית שהצדיקה מעבר מבדיקה לחקירה פלילית. ההתפתחות נוגעת בין השאר לעדויות שנגבו מאילי הון שמעורבים בפרשה, וחיזקו את החשדות נגד ראש הממשלה.

היועץ כתב בהודעתו כי "הטענות אשר הובילו בסופו של יום להחלטה על קיום חקירה באזהרה עלו במסגרת הבדיקה אך לפני כשלושה חודשים כחשדות ראשוניים, ומאז נעשתה עבודה מאומצת של משטרת ישראל לברר את טיבן ולתמוך אותן בראיות".

עוד מסר מנדלבליט כי "בחודש האחרון נאספו ראיות ששינו את המצב הראייתי בהקשר זה. נוכח ממצאי הבדיקה עד כה החליט היועץ המשפטי לממשלה לאשר את חקירת ראש הממשלה באזהרה, ובכך להפוך את הבדיקה המתנהלת בעניין זה לחקירה. מטבע הדברים לא נוכל להתייחס בשלב זה לנושאים התלויים ועומדים. מסירת מידע נוסף לגביהם תישקל מעת לעת בהתאם להתפתחויות, ומידע יימסר ככל שלא יהיה בכך כדי לפגוע במהלכי המשטרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ