ח"כ באסל גטאס שוחרר ממעצר בית

ב-30 הימים הקרובים יוכל גטאס לטעון כי בכוח חסינותו למנוע את העמדתו לדין פלילי, ולאחר מכן יוגש נגדו כתב האישום, אותו אישר הבוקר היועץ המשפטי לממשלה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ גטאס בדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום ברחובות, היום
ח"כ גטאס בדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום ברחובות, היוםצילום: אילן אסייג

שופט בית משפט השלום ברחובות, מנחם מזרחי, שחרר היום (חמישי) את ח"כ באסל גטאס ממעצר הבית בו שהה במשך עשרה ימים. מזרחי קבע כי ניתן להסתפק באיסור על כניסתו למתקני שב"ס ובצו עיכוב היציאה מהארץ שהוצא בעניינו. עוד קבע מזרחי כי גטאס יידרש להיות מלווה בכל עת באחד מהערבים לו במשך 30 ימים. הבוקר אישר היועמ"ש הגשת כתב אישום נגד חבר הכנסת גטאס בגין עבירות של איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, מרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

בהחלטתו דחה השופט מזרחי את בקשתו של פרקליט מחוז דרום, עו"ד אלון אלטמן, להאריך ב-30 ימים את התנאים המגבילים שהוטלו על ח"כ גטאס, בהם מעצר בית מלא מלבד יציאה להצבעות בכנסת. "יש לשקול את עניינו של גטאס כפי ששוקלים את עניינו של כל אדם", אמר השופט בהחלטתו, "אך לא ניתן להתעלם מהעובדה שהגבלת חירותו וחופש התנועה שלו משמעה פגיעה בעלת משקל בזכויות חוקתיות, בזכותו לפעול בכנסת ישראל ולייצג את ציבור בוחריו לאו דווקא בדרך של הצבעה פורמלית בתוך הכנסת".

במהלך הדיון טען עו"ד אלטמן כי מגטאס נשקפת מסוכנות: "יש סכנה גדולה שטמונה בהעברת פלאפונים. לא בכדי בבתי הכלא הבטחוניים יש הגבלות קשות על קשר עם החוץ", אמר אלטמן והוסיף: "הסכנה האמיתית היא פוטנציאל לפיגועים שמתחילים מהכלא. זו פגיעה משמעותית במדינת ישראל ובגלל זה ההתיחסות החמורה. מי שמוכן לעשות מעשה כזה כחבר כנסת הוא בן אדם מסוכן, אין לו יראה מהחוק".

ב-30 הימים הבאים עומדת לגטאס הזכות לפנות לכנסת ולטעון כי בכוח חסינותו למנוע את העמדתו לדין פלילי. לאחר שיחלוף פרק הזמן, או לאחר שהכנסת תכריע כי לא עומדת לו חסינות, יוגש כתב האישום נגד גטאס. 

פרקליטו של חבר הכנסת, עו"ד נמיר אדלבי, ציין כי באיסורים שהוטלו על גטאס, בהם צו איסור יציאה מהארץ, יש כדי לאיין את החשש מהימלטות של גטאס. עו"ד אדלבי הוסיף כי התנהלותו של היועץ המשפטי לממשלה, שביקש להתנות את קיום השימוע בהסכמתם להמשך מעצרו של גטאס, היא "ניסיון לכופף אותנו ולכפות עלינו הסכמה" עוד הוסיף כי "הבוקר התפרסם כל כתב האישום באמצעי התקשורת, לפני שהוגש לבית המשפט. זו התנהלות בחוסר תום לב. חבר הכנסת יפנה לכנסת ויבקש להשתמש בחסינותו, כשאחת העילות להפעלתה על פי חוק היא שכתב האישום הוגש שלא בתום לב ובאפליה".

בכניסה לבית המשפט אמר גטאס על החלטת היועמ"ש לאשר הגשת כתב אישום נגדו: "ההודעה היתה צפויה. זה חלק מההמולה שהחלה באותו יום ב-18 לחודש, שופטים אותי ללא כל היגיון וללא כל פרופורציה. היועץ מנע ממני באופן חסר תקדים את הליך השימוע שמגיע לי על פי חוק. בזה הוא הוכיח שאין הליך שוויוני ואין הוגנות כשמדובר בחבר כנסת ערבי, ושהוא עשה יד אחת עם כל אותם מסיתים נגדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ