יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחקר אתמול בערב (חמישי) במשך חמש שעות במעונו הרשמי בירושלים בחשד לקבלת טובות הנאה ובנוגע לפרשה נוספת, הנחשבת לחמורה יותר. מהמשטרה נמסר כי ביומיים האחרונים נחקר גם חשוד נוסף וכן כי לא ניתן למסור פרטים נוספים בשל החשש מפני שיבוש חקירה.

במשטרת ישראל ציינו בהודעתם כי קיים חשש לשיבוש החקירה על ידי החשודים בפרשה השנייה שנחקרת ורק אמש הובאה לידיעת ראש הממשלה. חוקרי המשטרה הבהירו לנתניהו בסיום החקירה כי שיחה עם מי מהמעורבים בנושא תוכן החקירה עשויה להוביל לשיבושה.

חשש משיבוש חקירה היא עילה אחת מתוך מספר עילות מעצר, שבגינן מבקשת המשטרה לעצור חשוד על פי חוק המעצרים. ואולם במקרה של ראש הממשלה, אין הדבר נמצא בתחום האחריות של המשטרה - בשל החסינות. לכן, הסתפקו בהבהרה.

לפני ארבעה ימים נחקר ראש הממשלה לראשונה במשך כשלוש שעות ולאחר החקירה הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי בחודש האחרון התחזקה התשתית הראייתית נגד נתניהו באופן שהצדיק מעבר מבדיקה לחקירה.

מוקדם יותר פורסם ב"הארץ" כי איש העסקים ארנון מילצ'ן, מהמפיקים הבולטים בהוליווד שגם מחזיק 9.8% ממניות ערוץ 10, הוא אחד המעורבים המרכזיים שהרעיפו על נתניהו מתנות וטובות הנאה, כך לפי החשד, ואף מסר עדות במשטרה.

בחקירה נגד נתניהו הוזכר שמם של כמה אילי הון שעל פי החשד העניקו לראש הממשלה תשורות יקרות ערך. לא פעם המימון הזה לאורח חייו של ראש הממשלה התבצע על פי החשד לפי בקשות מפורשות של נתניהו, או לחלופין לבקשת רעייתו.

מקורב לאחד מאילי ההון סיפר על דפוס קבוע שבו התבקש איל ההון לעתים תכופות לרכוש עבור נתניהו מתנות יקרות ערך, בעיקר קופסאות סיגרים במחיר של אלפי שקלים כל אחת – וכן משקאות חריפים. טובות ההנאה לא ניתנו בהכרח במפגשים חברתיים שבהם נכחו אילי ההון והזוג נתניהו, אלא הועברו בין השאר באמצעות שליחים מטעמם. בשבוע שעבר חשף "הארץ" כי במשטרה חושדים שבשיטה הזאת הוזרמו לראש הממשלה טובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים.

ביום שני נחקר נתניהו בפעם הראשונה על  ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). כבר בתחילת החקירה, שנערכה במעון ראש הממשלה בירושלים ונמשכה כשלוש שעות, הודיעו החוקרים לנתניהו כי הוא נחקר באזהרה בחשד שקיבל טובות הנאה מאילי הון.

בהודעה שפורסמה לאחר חקירת נתניהו הראשונה, כתב היועץ המשפטי לממשלה כי המשטרה גבתה עדויות מעשרות מעורבים בפרשה, בארץ ובחו"ל, ותפסה מסמכים רלוונטיים. היועץ ציין כי התגבשה תשתית ראייתית שהצדיקה מעבר מבדיקה לחקירה פלילית. ההתפתחות נוגעת בין השאר לעדויות שנגבו מאילי הון שמעורבים בפרשה, וחיזקו את החשדות נגד ראש הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ