נשיאת העליון לשעבר ביניש: בפרשת אזריה נחצו קווים אדומים, איבדנו רסן

על קריאות רה"מ והשרים למתן חנינה אזריה אמרה נשיאת העליון לשעבר כי "יש כאן אי הבנה של מוסד החנינה". על הטענות כי העליון שמאלני אמרה כי "אלה דברי הבל, בית המשפט איננו פוליטי"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש, התייחסה הערב (שבת) בראיון בערוץ 2 לתגובות להכרעת הדין בפרשת אזריה ואמרה כי "אני חושבת שנחצו קווים אדומים, ושנשברו מסגרות שהן תנאי לקיומנו כחברה ואני דואגת, דואגת מאוד". ביניש התייחסה גם לקריאות למתן חנינה לאזריה ואמרה כי "יש כאן אי הבנה של מוסד החנינה".

ביניש הוסיפה כי "החברה שלנו, שהיא חברה מגוונת, פלורליסטית ויש בה דעות שונות והן לגיטימיות כולן - איבדנו בה רסן. יש מספר מסגרות שבזכותן אנחנו יכולים בכל זאת להתקיים כחברה אחת, כמדינה אחת, וכמדינה דמוקרטית - שזו גם עוד מעט נחשבת מילת גנאי אבל זה תנאי לקיומנו".

בייניש בבר אילן, בשנה שעברה
בייניש בבר אילן, בשנה שעברהצילום: דודו בכר

היא אמרה כי "המסגרות האלה, שבאמת צריכות לאחד את כל הפלגים הן מצד אחד צה"ל ומצד אחר בתי משפט עצמאיים. אלה ערובות לשמירה על המשטר הדמוקרטי של ישראל ויש לי תחושה שיש ניסיונות לקעקע את הבסיס הזה. אני מוכרחה לומר ששמענו השבוע ביטויים מזעזעים וזה מתפשט כאש בשדה קוצים ואנחנו יודעים מה המשמעויות, ולכן אני חושבת שהגיע זמן שנזדעק ונתריע על כך".

על קריאות ראש הממשלה ופוליטיקאים נוספים להעניק לאזריה חנינה אמרה ביניש כי "יש כאן אי הבנה של מוסד החנינה. מי שקורא לחנינה בשלב הזה של ההליכים איננו מבין את המצב החוקי לגבי חנינה ולא נותן למנגונים שפועלים לפעול... האם זה לא תפקידו (של הרמטכ"ל) לקבוע את הנורמות ואת הכללים? ובית המשפט כמי שמברר את העובדות וקובע את המסקנות ועל זה רוצים לערער. חנינה איננה ניתנת בכלל בשלב הזה. מקומו של מוסד החנינה אינו באמצע ההליך המשפטי".

לשאלת מצליח אם ראש הממשלה ושריו פוגעים בדבריהם בית המשפט ענתה ביניש כי "אני רוצה לומר זאת בזהירות. יש לי כבוד לראש הממשלה ולממשלה שממלאים את תפקידם. בנסיוני בעבר זכיתי גם לכך שרה"מ בהחלט נתן גיבוי לבית המשפט. והשתיקה הזאת, אפילו לא שתיקה, הרוח שבה מערערים על בית הדין הצבאי שעשה החלטה קשה בתנאים קשים - זו אכזבה אני מצפה בהחלט בשעה קשה כזו - אם לא ישמרו על המסגרות הבסיסיות שלנו אנחנו עלולים לפרק אותן, ואלה החישוקים ששומרים עלינו".

על טענתו של השר יריב לוין כי שופטי בית המשפט העליון שמאלנים אמרה ביניש כי "עם כל הרצון שלי שלא לפגוע בשרים תרשי לי לומר שאלה דברי הבל. בית המשפט איננו שמאלני, איננו פוליטי... בית המשפט צריך לכבד את הציבור אבל הוא לא יכול לפעול לפי מי שהיום בפוליטיקה... זה לא תפקידו".

על התבטאויותיה של שרת המשפטים וכוונתה לשנות את אופן התנהלותה של הוועדה למינוי שופטים אמרה ביניש כי "יש בלבול מושגים... מי שנבחר יש לו מדיניות ותפקידו לבצע מדיניותו. בית המשפט לא מתערב במדיניות. אחד האסונות שקרו לנו זה כל דבר שנוגע לערכים בסיסיים הוא מיד עם תיוג שמאל ותיוג פסול. השופטים אינם שמאלנים - הם מקצועיים, הם מנותקים מהמלחמות האלה ברחוב. המאמץ האדיר של שופט הוא לעבוד באופן מקצועי לפי מצפונו לא להתעלם מהמציאות הקיימת אבל לא ללכת שבי אחרי הרחוב - זה אסור. זו לא שמאלנות".

לשאלת מצליח אם הועדה למינוי שופטים עוברת פוליטיזציה אמרה ביניש כי "יש בהחלט מגמה... שהשרה לא מסתירה אותה. השופטים לא צריכים להיות חלק מהמהלכים הפוליטיים. זה סוף הדמוקרטיה האמירות האלה. זה לא מתקבל על הדעת. שופט צריך להיות מקצוען. יש לו עקרונות שהוא צריך ליישם. יש חילוקי דעות בין שופטים, אבל אצלנו בניגוד לכל מיני מסורות השופטים לא באים מרקע פוליטי. היינו פקידי ציבור כל השנים, אני עבדתי עם כל הממשלות משמאל ומימין".

לשאלת המראיינת על טענה לקווי דמיון בין מקרה אזריה למקרה החנינה בפרשת קו 300 אמרה ביניש כי "אני לא יכולה לראות שום דמיון בין המקרים. זאת היתה עוד מלחמה על שלטון החוק לעומת שימוש לשווא בשם הביטחון. היה איום ששירות הביטחון דאז הפעיל על הפוליטקאים שאם תהיה חקירה... זו פגיעה בביטחון. אני האמנתי ומאמינה גם היום שזה מחזק את הביטחון. גופי ביטחון שפועלים על פי החוק לא נחלשים, הם מתחזקים... החנינה שם היתה מאוד יוצאת דופן היתה שנויה במחלוקת משפטית. אמנם פסק הדין אישר את החנינה, אבל אלה היו נסיבות שונות. זו היתה פקודה בלתי חוקית והחנינה חלה על מי שנתן את הפקודה. אחרי זה נלמד הלקח - האנשים עזבו את תפקידם"

על חקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו אמרה ביניש כי "אני לא רוצה להיכנס לעניין הזה. האינסטינקט הטבעי שלי כמי שהיתה גם בתביעה וגם בשיפוט שחקירת ראש ממשלה זו שעה קשה. זה קל בעיתון, אבל זה קשה בחיים - זה קשה לחוקרים, זה קשה לרה"מ, זה קשה למדינה שבחרה את רה"מ. לי אין מושג מה יש בתיק ההתייחסות המקצועית צריכה להיות מקצועית... צריך לתת לגופים לעשות מלאכתם, ואני לא הייתי שמחה מהרעיון שראש ממשלה בישראל יוחלף בגלל חקירות, יש מסלול פוליטי לכך. אבל זו המציאות שלנו - מה אני יכולה לעשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ