שרון פולבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שיזם את המגעים עם מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס, בעניין אופי הסיקור כלפיו בעיתונו. כך נודע ל"הארץ". זאת בהתאם לטענתו של מוזס, שעמד על כך שראש הממשלה היה שביקש להיפגש עמו כדי לדון בנושא.
ל"הארץ" נודע עוד כי בידי המשטרה יש תיעוד של יותר מפגישה אחת של משא ומתן בין השניים — תיעוד המתפרס על פני שעות ארוכות. במהלכו הם דנו לכאורה בהפחתת כוחו של החינמון "ישראל היום" בתמורה לסיקור אוהד כלפי נתניהו בידיעות אחרונות.

על פי דיווח בערוץ 2, הפגישות המדוברות נערכו בלשכת ראש הממשלה: אחת מהן נערכה טרם פיזור הכנסת בדצמבר 2014, ואחרת מיד לאחר פיזור הכנסת ולקראת הבחירות. "מבלי להתייחס נקודתית לשאלתכם", נמסר אמש מטעמו של ראש הממשלה ל"הארץ", "אנו מנועים מלהתייחס לאמירות שונות על החקירה, גם כאשר אמירות אלה אינן נכונות".

הקלטת השיחות מובילה לאיש מפתח נוסף בפרשה — ארי הרו, מי שהיה ראש הסגל של ראש הממשלה ב–2014. הרו היה האיש שהקליט ותיעד את הדברים שנאמרו בין שני האישים. אותן הקלטות הגיעו לידי המשטרה כשערכה חיפוש בחפציו של ראש הסגל לשעבר, כחלק מחקירת פרשה אחרת שבה הוא חשוד. ההקלטות הונחו על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כבר לפני כחצי שנה, אך לא הביאו באותה השעה לפתיחת חקירה.

אולם עתה, כאשר החקירה כבר חיה וקיימת, אותן הקלטות משחקות תפקיד מרכזי. אמנם בחקירתו בשבוע שעבר בעניין הפגישות עם מוזס לא הושמעו בפניו של ראש הממשלה הדברים שנאמרו אז על ידו או על ידי מו"ל ידיעות אחרונות — אלא רק תמלילים — אך נראה כי לא היה זה סוף פסוק. אמש דווח בערוץ 2 כי נתניהו צפוי להיחקר שוב בקרוב — ובשלישית החודש. בניסיון להתמודד עם חומרי החקירה נראה כי נתניהו צפוי להציג קו הגנה לפיו הוא היה נתון תחת סחיטה מצדו של מו"ל ידיעות אחרונות ולכן ביקש שהשיחות יוקלטו.

בינתיים לא ירדה מהפרק גם הפרשה הראשונה בעניינה נחקר בשבוע שעבר ראש הממשלה, שעסקה בקבלת טובות הנאה מאנשי עסקים. לפי דיווח בערוץ 10, באותה החקירה נשאל נתניהו בין היתר על קשריו עם המיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר, כאשר חלק מהשאלות התייחסו לבנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו.

אחת הסוגיות שעלו היתה זו שפורסמה בחודש נובמבר האחרון בערוץ 10 בתחקיר של העיתונאי רביב דרוקר, שהעלה שאלות באשר למעורבות פאקר בחיי בנו של ראש הממשלה. לפי פרסום זה, פאקר אירח את נתניהו הבן בדירת יוקרה שהוא מחזיק במלון הדירות רויאל ביץ' בתל אביב, מימן עבורו חופשות, טיסות פרטיות ולינה במלון יוקרה. בין היתר נטען כי נתניהו הבן הוטס במטוסו הפרטי של המיליארדר האוסטרלי וכי זה אף מימן חופשות לחבריו של הבן שהצטרפו אליו. נסיעה ספציפית שהוזכרה היתה אחת שהתרחשה בפברואר אשתקד, אז נסע יאיר נתניהו לחופשת סקי באספן, קולורדו, והשתכן באחוזתו המפוארת של פאקר, שלא שהה שם באותו זמן.

באותו תחקיר דווח עוד כי נתניהו נוהג לערוך מדי פעם את פגישות סוף השבוע שלו בביתו של פאקר בקיסריה, שנמצא בשכנות לביתו. דרוקר אף הוסיף כי פרקליטו של ראש הממשלה, עורך דין יעקב וינרוט, פעל כדי להעניק לפאקר מעמד של תושב קבע בישראל.

"יאיר נתניהו הוא אזרח פרטי וסטודנט שלא חייב דין וחשבון לאף עיתונאי", נמסר מטעם נתניהו לאחר פרסום התחקיר. "מר פאקר הוא חבר קרוב של המשפחה ושל יאיר, וככזה הוא היה נוכח כמה וכמה פעמים בנאומיו של ראש הממשלה בחו״ל במשך השנים. זכותו המלאה של יאיר להתארח אצל חברים בדיוק כפי שדרוקר עושה זאת בחו"ל".

מלבד היותו חבר קרוב של משפחת נתניהו, ג'יימס פאקר הוא בנו של איל המדיה קארי פאקר, שעד מותו ב–2005 היה איש העסקים העשיר והמשפיע באוסטרליה ובעליה של אימפריית תקשורת. בתחילת 2015 אף העריך מגזין "פורבס אסיה" את הונו של הבן ב–4.7 מיליארד דולר. ואולם, מאז הפסיד פאקר לא מעט כסף בעקבות המשבר הפיננסי בארה"ב, והונו התכווץ ב–2.2 מיליארד דולר. כמו כן, מאז מותו של אביו, התרחק פאקר מעסקי התקשורת של המשפחה והחל לפתח אימפריית הימורים חובקת עולם.

על פי דיווחים שונים, החברות בין פאקר לבין ראש הממשלה, נרקמה הודות למפיק העל ההוליוודי ארנון מילצ'ן, המחזיק במניות ערוץ 10, ונחשב למעורב מרכזי בפרשת טובות ההנאה. מילצ'ן, שאף מסר עדות במשטרה, הוא אחד מבעלי ההון שלפי החשד הרעיפו תשורות יקרות ערך על נתניהו.

בערוץ 10 דווח אמש כי בחיפושים שנערכו במהלך החקירה במשרדיו של ארנון מילצ'ן, נמצאו חשבוניות שמתעדות רכישת סיגרים ומתנות נוספות עבור נתניהו בסך יותר מ–400 אלף שקלים. ראיות אלו מאשרות את הדיווח מ"הארץ" בשבוע שעבר, לפיו החשד הוא ששווי טובות ההנאה שקיבל נתניהו משורה של אנשי עסקים מגיע למאות אלפי שקלים. מקורב לאחד מאותם אישים סיפר על דפוס קבוע — לעתים קרובות התבקש בעל ההון לרכוש עבור נתניהו מתנות יקרות ערך, בעיקר קופסאות סיגרים בעלות של אלפי שקלים כל אחת ושמפניה.

טובות ההנאה לא ניתנו בהכרח במפגשים בין המעניקים לנתניהו, והועברו בין השאר באמצעות שליחים מטעם אותם בעלי הון. כך למשל, דיווח אתמול בן כספית ב"מעריב", כי המשטרה חקרה את הנהג שהעביר את הסחורה למשפחת נתניהו ובעלי תפקידים נוספים. עוד דווח במעריב כי מילצ'ן שיתף פעולה באופן מלא עם חוקריו, סיפר היכן קנה את הסחורה, הודה שפעמים רבות נדרש על ידי נתניהו להביא אותה וסיפר כי העביר את החשבוניות המתאימות. כספית הוסיף כי נתניהו עצמו לא הכחיש את העובדה כי נהג לקבל בקביעות את המתנות הללו, אך טען כי מדובר במתנות בין חברים. עוד דווח כי מילצ'ן סיפק לנתניהו גם סחורה מסוג אחר: יועץ אסטרטגי אמריקאי שמעניק לראש הממשלה שירות בחשאי כבר כמה שנים — ובחינם.

באשר לעומק היחסים בין ראש הממשלה ומילצ'ן, אפשר להזכיר כי כבר באוגוסט 2015 דווח "הארץ" כי בתוך שבועות ספורים ביקר נתניהו ארבע פעמים בביתו של מילצ'ן בהרצליה, כאשר באחד המפגשים נכח בבית גם יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, יצחק הרצוג. בלשכת הרצוג טענו אז כי היה זה אירוע רב־משתתפים, אולם מצלמות האבטחה במקום לא תיעדו הגעה של אורחים נוספים. מילצ'ן הוזכר אז כמי שמתווך בין נתניהו והרצוג במטרה להביא להקמתה של ממשלת אחדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ