12 מבני משפחתו של המחבל מירושלים קיבלו זימון לקראת שלילת תושבותם

בית המשפט הקפיא בעבר פניות מסוג זה, המבקשות לעצור את הליך קבלת מעמד התושבות של בני משפחת המחבל. אמש נעצרו ארבעה צעירים מהעיר העתיקה בחשד שריססו גרפיטי בעד המחבל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

12 מבני משפחתו של פאדי אל-קנבר, המחבל שביצע שלשום את הפיגוע בטיילת ארמון הנציב בירושלים, קיבלו הבוקר (שלישי) זימונים ללשכת רשות האוכלוסין וההגירה לקראת שלילת מעמד תושבות הקבע שלהם. הזימונים חולקו בהנחיית שר הפנים אריה דרעי (ש"ס), בסיום ישיבה שערך אתמול עם גורמי שב"כ ומנהלי רשות האוכלוסין.

לאחר ההחלטה אמר דרעי כי "מדובר בהחלטה שמסמנת עידן חדש נגד הטרור ונגד מחבלים בעלי מעמד שניצלו את מעמדם לביצוע פיגועים קשים נגד אזרחים. מעתה תהיה אפס סובלנות כלפי כל מי שמעורב בפיגועים נגד ישראל וכלפי בני משפחתו. מעתה יידע כל מי שזומם, מתכנן או שוקל לבצע פיגוע כי בני משפחתו ישלמו מחיר כבד על מעשהו. ההשלכות יהיו קשות ומרחיקות לכת, כמו בהחלטה שקיבלתי לגבי אמו ובני משפחתו של המחבל שביצע את הפיגוע בארמון הנציב בירושלים". 

בהודעת הזימון נכתב כי ההחלטה התקבלה בעקבות הפיגוע הקשה וכי בני המשפחה "חשודים בזיקה לארגון דאעש וקיים חשש ביטחוני להמשך שהותכם בישראל". בזימון של אמו של המחבל נכתב כי שלילת התושבות נעשית גם בגלל הצהרה כוזבת שנתנה בעת קבלת התושבות לפני 30 שנה, לפיה נישואיה לא היו במסגרת "מערכת נישואים ביגמית". 

המוקד להגנת הפרט המייצג את המשפחה כתב בתגובה למשרד הפנים שאין בכוונת המשפחה להגיע לשימוע בהתראה כזו קצרה. עו"ד דניאל שנהר מהמוקד להגנת הפרט כתב במכתב התגובה כי "התנהלותכם בלתי מתקבלת על הדעת. לא ייתכן לשלול זכויות אדם בסיסיות מתושבים בדרך כזו. הרי אין זה סביר לצפות מהתושבים שאת מעמדם הנכם מתכוונים לשלול, להתכונן לשימוע בלא התראה. עריכת שימוע בדרך שערורייתית שכזו מעלה חשש כי מדובר אך במראית עין של הליך שימוע ולא ברצון לבחון באופן מהותי את הטענות. לאור זאת אנו דורשים לדחות את השימועים במספר ימים".

בעבר ניסו שרי פנים כמה פעמים לפגוע בבני משפחה של מחבלים על ידי שלילת המעמד החוקי שלהם בישראל - הכוונה למעמד תושבות הקבע שמקבלים תושבי מזרח ירושלים, ולא לאזרחות ששלילתה הוא הליך מורכב הרבה יותר - אך בג"ץ לרוב הקפיא את המהלכים הללו.

כרזה לזכרו של המחבל במזרח ירושליםצילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

החוק אינו מאפשר שלילת תושבות קבע לשם הרתעה, אולם אלפים מתושבי מזרח ירושלים הם במעמד "אחמ"ש", כלומר שהם נמצאים באמצע הליך איחוד המשפחות וקבלת תושבות קבע. כל הליכים אלה הוקפאו בשל החלטת הממשלה לאסור איחוד משפחות עם תושבי השטחים. לכן, כאשר קרובי משפחתו של מחבל הם במעמד אמח"ש, מבקש משרד הפנים לעצור את ההליך שלהם. 

עד כה לא השיבו במשרד הפנים ובלשכת האוכלוסין מהי העילה שבגינה הם מבקשים לשלול את התושבות של בני משפחת אל-קנבר. משרד הפנים צפוי במקרה זה לנסות ולבטל את הליך האחמ"ש של אמו של המחבל ושל כמה מבני המשפחה ממעגלים מרוחקים יותר – בני דודיו של המחבל למשל. אם אכן ייעצר ההליך שלהם, ניתן יהיה לגרשם - אולם עד כה כמעט ולא אושרו בקשות מסוג זה.

לפני כשנה ביקשה המדינה לעצור את הליך האחמ"ש לאשתו של המחבל ראסן אבו ג'מל מג'בל מוכבר, שביצע את פיגוע הדקירה בבית הכנסת בשכונת הר נוף. עקרונית על פי החוק, מרגע שבעלה מת האשה לא זכאית להמשיך את ההליך לקבלת תושבות הקבע - ועל כן בית המשפט העליון לא התערב בבקשת המדינה. עם זאת, התושבות של שלושת ילדיה הקטינים לא נשללה.

במקרה נוסף ניסתה המדינה לעצור הליך איחוד משפחות מאשתו של אחיו של מחבל שביצע את פיגוע הירי בישיבת מרכז הרב. אולם בית המשפט ביטל את ההחלטה ואיפשר את המשך ההליך.

במקרים אחרים נשללה התושבות ממבצעי הפיגועים עצמם ולא מבני משפחותיהם - אולם מקרים אלה עדיין נידונים בבג"ץ. תושבותו של בילאל אבו ע'אנם, שותפו של עליאן לפיגוע, נשללה. כמו כן, נשללה התושבות משלושה נאשמים שהיו מעורבים ביידוי האבנים לעבר מכוניתו של אלכסנדר לבלוביץ לפני כשנה וחצי. אולם אזרחותו של קטיןן  שהיה מעורב גם הוא ביידוי האבנים לא נשללה.

"החוק מאפשר להעניש חפים מפשע באמצעות הריסת בית על פי תקנות ההגנה לשעת חירום לצורך הרתעה, אבל אין מקור חוקי לשלילת תושבות כהתרעה", הסבירה עו"ד ענת גונן, מנהלת המחלקה המשפטית במוקד להגנת הפרט, שהגיש מספר עתירות לבג"צ בנושא. "הנימוק שעד היום המדינה השתמשה בו זה נימוק ביטחוני כי זה מה שהחוק מאפשר להם".

בישיבת סיעת ש"ס אתמול ביקש השר דרעי מח"כ יואב בן צור לקדם חקיקה שהשר דרעי החל בה, שתאפשר לשלול תושבות ללא שימוע. את הצעת החוק יזם דרעי לפני מספר חודשים וכעת הוא מבקש שוב לקדמה.

הגרפיטי שריססו הצעירים שנעצרו לפי החשדצילום: דוברות המשטרה

דרעי אמר בישיבת הסיעה כי "לא יכול להיות שישראלים ינצלו את תושבותם ואזרחותם כדי לבצע פיגועים, להרוג אזרחים ישראלים ולפעול נגד המדינה. במצב הנוכחי התהליך לשלילת אזרחות הוא מסורבל וארוך ואני מתכוון לשנות זאת... לאור הפיגועים בחודשים האחרונים חייבים לחזק את ההתרעה והחוק הזה יגרום לכך".

ארבעה נעצרו לאחר שריססו גרפיטי

משטרת ירושלים עצרה אמש ארבעה צעירים, תושבי העיר העתיקה בגילים 13 עד 20, בחשד שריססו כתובות על גבי קירות ודלתות חנות ברובע המוסלמי בשבחו של המחבל מהפיגוע בטיילת ארמון הנציב שלשום. לפי המשטרה, הכתובות רוססו בעברית ובערבית. אחרי שנחקרו מסרה המשטרה כי שלושה מהעצורים יובאו לדיון בבית המשפט והחשוד הנוסף, בן 13, שוחרר למעצר בית.

בנוסף, הלילה התרחשו עימותים בג'בל מוכבר במזרח ירושלים, השכונה שממנה הגיע קנבר. צעירים ידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות שפעלו באזור, והמשטרה עיכבה לחקירה שלושה קטינים בין הגילים 12 עד 14.

מהמשטרה נמסר כי "שוב אנו עדים למעורבותם של קטינים, חלקם בגילים צעירים מאוד, באירועי הפרות סדר שתוצאותיהם עלולים להוביל לסיכון ופגיעה ממשית בחיי אדם, בהם תושבים חפים מפשע". לפי המשטרה, "לצד הפעילות המבצעית בשטח, המשטרה קוראת להנהגה המקומית לגלות אחריות ולפעול למניעת מעורבות הקטינים בהפרות הסדר שמובילים למעצרם והבאתם לדין של המעורבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ