פרטי עסקת השוחד שנידונה בין נתניהו לנוני מוזס נחשפים

מוזס התחייב: אעשה הכל שתהיה ראש ממשלה כמה זמן שתרצה. תקבל סיקור חיובי ונמנה עיתונאים שתבחר ■ נתניהו הבטיח: אקדם חוק שיאסור להפיץ חינם את ישראל היום אחרי הבחירות ■ המו"מ בין השניים היה סוער ויצרי, ולבסוף עלה על שרטון ■ קונצנזוס בפרקליטות: מדובר בהצעת שוחד מובהקת ■ ההערכה: החקירה לא תימשך זמן רב ■ נתניהו: הכל יתברר כעורבא פרח

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בסיור באוגדת איו"ש, היום
נתניהו. קודים שאפילו ראשי משפחות פשע מהססים לשבורצילום: אוליבייה פיטוסי
גידי וייץ
גידי וייץ

פרטים חדשים שופכים אור על החשד לעסקת שוחד שנידונה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין מו"ל ידיעות אחרונות ו-ynet, נוני מוזס. מתווה העסקה כלל שינוי חד באופי הסיקור של ראש הממשלה בכלי התקשורת של קבוצת ידיעות אחרונות, ומנגד הבטחה של נתניהו לקידום חקיקה שתפגע קשות בחינמון המתחרה של מוזס, ישראל היום.

לפי מידע שהגיע לידי "הארץ", מו"ל ידיעות אחרונות אמר לראש הממשלה כי הוא יעשה הכל כדי שהאחרון יישאר בתפקידו כראש הממשלה, כמה זמן שירצה. עוד נודע ל"הארץ" כי מוזס, שמלבד היותו מו"ל ידיעות אחרונות משמש גם כעורך האחראי של העיתון, הציע לנתניהו לבחור כמה עיתונאים מטעמו, והבטיח להעסיק אותם בכלי התקשורת של הקבוצה באופן מיידי.

פרשת נתניהו-מוזס: השלטון בישראל כעסקת פרוטקשן | אלוף בן ■ אין מנוס מכתב אישום | מאמר המערכת ■ חקירת נתניהו: האפשרויות העומדות בפני ראש הממשלה ■ פרשת נתניהו-מוזס: ההזדמנות ההיסטורית של מנדלבליט | גידי וייץ ■ השאלות סביב החקירה לא פוסחות על התנהלות היועץ המשפטי לממשלה ■ הטיסות, הצוללות וישראל היום: כל פרשות נתניהו בפרויקט אינטראקטיבי מיוחד

מוזס התכוון לכך שידיעות אחרונות יהפוך למעשה לעיתון שיעניק סיקור חיובי קבוע לראש הממשלה. בתמורה, הוא ביקש מראש הממשלה לקדם בכנסת חקיקה שתחייב את החינמון ישראל היום להימכר בתשלום. אילו הצעד הזה היה מתממש, היה בכוחו להחזיר את ידיעות אחרונות למעמד הבכורה שהיה לו ערב הופעת החינמון בבעלות איל ההון שלדון אדלסון.

ראש הממשלה מצדו התייחס בחיוב להצעה שפרס בפניו מוזס, הבטיח שיפעל לקידום העניין, ואמר כי יצטרך לבדוק כיצד לממש את העסקה ביניהם עם פוליטיקאים אחרים. נתניהו התחייב בפני מוזס לפעול להשלמת העסקה ביניהם עם תום מערכת הבחירות לכנסת ה-20, שהתקיימו במארס 2015.

לבסוף, העסקה שנרקמה בין השניים כמה חודשים לפני הבחירות לא יצאה אל הפועל. לפי הערכות, ההתגייסות המוחלטת של כלי התקשורת בקבוצת ידיעות אחרונות נגד מועמדותו של נתניהו, העלתה על שרטון את מערכת היחסים החשאית בין ראש הממשלה למו"ל.

לאורך המגעים ביניהם ב-2014 קיימו נתניהו ומוזס כמה פגישות. המשא ומתן בין השניים לא הסתכם בגישוש חד-פעמי ונקודתי. השיח ביניהם היה סוער ויצרי. בידי המשטרה יש יותר מהקלטה אחת של המגעים שהם ניהלו, וההקלטות הללו נמשכות על פני שעות ארוכות. מי שיזם את המפגשים היה ראש הממשלה.

עוד נודע ל"הארץ" כי כבר ב-2009 נערכו כמה פגישות בין נתניהו למוזס, בתיווכו של איש עסקים ותקשורת מוכר. בסדרת הפגישות ההיא ניסו השניים להגיע להסכמות אחרות. בכתבה שפורסמה במוסף "הארץ" לפני חודשיים נפרסו התוכניות הכמוסות של ראש הממשלה. אדם שנפגש אתו ערב בחירות 2009 סיפר שנתניהו אמר לו שישמח מאוד להפשרת היחסים עם מוזס, ורמז כבר אז שיוכל אף להביא לסגירתו של ישראל היום, לאחר שיושלם יישור ההדורים עם מו"ל ידיעות אחרונות.

שבוע לאחר פרסום הכתבה הוסיף העיתונאי נתי טוקר פרטים בטור ב-TheMarker: כמה חודשים לפני מערכת הבחירות של 2009, הלך ונרקם דיל בין המו"ל לראש הממשלה. חלקו של נתניהו בעסקה היה בלימת הפיתוח של החינמון המתחרה. "הוא הבטיח לי שישראל היום לא יוציא מהדורת סוף שבוע", סיפר אז מוזס לאנשים בסביבתו. אלא שמשהו בדרך השתבש, והעסקה לא התממשה.

מוזס, ב-2011צילום: ניר קידר

על פי גורמים במשרד המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס בחומרה רבה מאוד לתמלילי השיחות בין נתניהו למוזס כשנחשף אליהם לראשונה. מתחילת הדרך היה קונצנזוס בצמרת המשטרה והפרקליטות שהעסקה שהניח מוזס בפני נתניהו מקפלת בתוכה הצעת שוחד מובהקת.

אלא שההחלטה לחקור את נתניהו באזהרה בפרשה גרמה ליועץ המשפטי לחיבוטי נפש לא פשוטים. הוא ביקש לחקור קודם את מוזס באזהרה, ולאחר שהחקירה התקיימה החליט שגם ראש הממשלה ייחקר באזהרה.

חודשים ארוכים חלפו מהרגע שבו נחשף מנדלבליט להקלטות, ועד שהחליט על פתיחה בחקירה פלילית. לטענת גורם משפטי, העיכוב הארוך נעוץ בכך שהיועץ המשפטי ביקש לקדם את החקירה בשני הערוצים במקביל ובחשאי – פרשת טובות ההנאה שניתנו לנתניהו ולבני ביתו על פי החשד מאילי הון, ובראשם המפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן, ופרשת ההקלטות בין מוזס לנתניהו. 

במקור התכוון מנדלבליט לפתוח בחקירה גלויה בעניין המגעים בין נתניהו למוזס סמוך לתקופת החגים, סביב ספטמבר, אולם לטענת גורמים משפטיים, התפתחות מסוימת שחלה בתיק החשדות לקבלת טובות ההנאה גרמה ליועץ להמתין עוד מספר חודשים עד לחקירת נתניהו באזהרה.

ההערכה היא כי החקירה בשתי הפרשות לא תימשך זמן רב, וכי בסיום גביית ההודעות המשטרה תסכם את חומרי החקירה ותעביר את המלצותיה לפרקליטות.

עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב סבאג מסרו מטעמו של מוזס: "אנו מנועים מלהגיב מטעמי החקירה, ולפיכך לא נתייחס לפרסומים שונים, שהיו ושיהיו. אנו מציעים להמתין לסיום החקירה, אז תתברר התמונה המלאה".

מוזס סירב להתייחס לדברים. מטעמו של ראש הממשלה נמסר כי "כל הפרשיות כביכול התבררו כעורבא פרח, וכך יהיה גם לגבי הטענות המתפרסמות בתקשורת כעת. אנו חוזרים ואומרים: לא יהיה כלום – כי אין כלום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ