מנדלבליט מנע מהמשטרה לחקור את בני הזוג נתניהו במקביל

החוקרים ביקשו לפגוש את ראש הממשלה ורעייתו בו זמנית, כדי למנוע מהם לתאם עדויות ולשבש חקירה בפרשת טובות ההנאה ■ ארנון מילצ'ן מסתמן כמעורב גם בפרשת מוזס ■ ולאן נעלם פרקליט המדינה

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני הזוג נתניהו בנתב"ג לפני המראתם לניו יורק, בספטמבר
גידי וייץ

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מנע מהמשטרה לחקור במקביל את בנימין ושרה נתניהו בפרשת טובות ההנאה, כך נודע ל"הארץ". במשטרה ביקשו לחקור את שני בני הזוג בו-זמנית ובנפרד, כדי למנוע מהם לתאם עדויות ולשבש את החקירה נגדם, אולם בהחלטת היועץ הפרידו כמה ימים בין חקירותיהם.

בשנת 1999, בעקבות תחקיר מהדהד שפרסמו מרדכי גילת, מלי קמפנר ומיכל גרייבסקי ב"ידיעות אחרונות", נפתחה חקירה פלילית נגד בני הזוג נתניהו בחשד שניסו להשית על קופת המדינה הוצאות פרטיות של מאות אלפי שקלים ולקחו מאות מתנות רשמיות ללא אישור. ראש צוות החקירה היה ניצב־משנה נחום לוי, שהחליט כי נוכח החשד נגד שני בני הזוג הם ייחקרו במקביל, בשני חדרים שונים במתקני היחידה הארצית לחקירות הונאה. היתה זו חקירה טעונה, רוויית האשמות שהטיח נתניהו הנסער בחוקרים. לוי המליץ להעמיד את בני הזוג לדין, אולם היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, החליט לסגור את התיק מחוסר ראיות.

השנים חלפו, לוי עזב את המשטרה והפך ליועצו לענייני שחיתות של מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס. המבקר הפקיד בידיו את חקירת פרשת ביבי־טורס, שחשף רביב דרוקר. מקורבים לממלכה עשו אז כמה ניסיונות להרחיק את לוי מהמשימה הרגישה בטענה לניגוד עניינים. אחד מדורשי הפסילה היה דוד שמרון, פרקליטה של משפחת נתניהו; מתנגד נוסף, שאף כתב למבקר מכתב נחרץ בעניין, היה יריב לוין, אז חבר כנסת והיום שר התיירות, שהעיד בשבוע שעבר במשטרה על מעורבותו בפרשת נתניהו־מוזס. לינדנשטראוס שמר על לוי כעל אתרוג, אך מחליפו יוסף שפירא — שנבחר למבקר בהמלצת עו"ד שמרון ועבר אודישן במעון בבלפור לפני שנתניהו גייס את הקואליציה לתמוך במועמדותו — הדיח אותו.

בשבוע שעבר, בשבתו כמשקיף, הופתע לוי לראות כיצד ימים ארוכים מפרידים בין חקירתו באזהרה של ראש הממשלה בפרשת טובות ההנאה לבין העדות שמסרה גברת נתניהו בעניין. "טוב שלא חיכו לסוף החקירה כדי לחקור את שרה", כתב לי באירוניה מרירה. הוא הבין שמשהו פה עקום, שמישהו לא הקפיד על הכללים הבסיסיים ביותר בחקירה פלילית. כל שוטר מקוף יודע שאפילו שני חשודים בגניבת מסטיקים ממכולת חובה לחקור במקביל, כדי למנוע מהם לתאם גרסאות. מדוע אם כן ניתן פטור דווקא לראש הממשלה ולרעייתו?

מוזס דן עם נתניהו בזהות העיתונאים שיסקרו אותו: "צריך לדאוג שתהיה רה"מ" עורך ידיעות אחרונות: אם נוני מוזס היה מנסה להפוך את הקו של העיתון היינו עוזבים כולנו | נתניהו הבטיח למוזס מפורשות לפעול למענו: ״אפשר לחוקק את זה, נקים ועדה מיוחדת״הטריק של נתניהו לקידום חוקים שנויים במחלוקת בתחום התקשורת | נתניהו אמר למוזס שאם יכתוש אותו לפני הבחירות, הוא יטפל בו |שותפי הסוד לחקירות נתניהו: האנשים שהצליחו להפתיע גם את ראש הממשלה | נתניהו מרגיש שהאדמה רועדת תחת רגליו, אך הוא לא מתכוון לעזוב בשקט / יוסי ורטר | ההזדמנות ההיסטורית של מנדלבליט / גידי וייץ | שאלות ותשובות: מתי טובה לראש הממשלה הופכת לשוחד?

גורם במשטרה רמז השבוע שההחלטה המשונה לא התקבלה על ידי צוות החקירה. "אז מי החליט?", הוא נשאל, והשיב: "היועץ המשפטי לממשלה הוא שמקבל כל החלטה בעניין נתניהו ורעייתו". בדיקה שערך "הארץ" העלתה שלהוראה שלא לחקור את בני הזוג במקביל אכן אחראי מנדלבליט. הסיבה, לטענת גורם משפטי: העדות שמסר איל ההון ארנון מילצ'ן בעניין טובות ההנאה לבני הזוג נתניהו היתה כה חזקה ומפורטת, עד שהיועץ לא ראה צורך לחקור את בני הזוג באותה שעה. 

התשובה הזו לא שכנעה את לוי: ההחלטה נראתה לו כ"הנחת סלב". "בחקירת פרשת הבית ברחוב כרמיה, שבה לא הוגש לבסוף כתב אישום נגד אהוד אולמרט, רעייתו עליזה לא היתה חשודה, אך נזקקנו לגרסתה", נזכר האדם שעמד גם אז בראש צוות החקירה. "חקרנו את אהוד בחדר אחד במעון בבלפור ואת עליזה בחדר אחר, באותה שעה. זו פרקטיקה שנועדה למנוע שיבוש הליכים ותיאום עדויות. אני רואה שבחקירת נתניהו הנוכחית אין ולו חקירה אחת במקביל — לא של בני משפחת נתניהו שגרים באותו בית, וגם לא של מוזס ונתניהו". גם ראש אגף החקירות לשעבר, ניצב משה מזרחי, התקשה להבין מדוע בני הזוג, שנכרכו לפי החשד באותם אירועים, לא נחקרים בו-זמנית.

ההחלטה הזו מצטרפת לעובדה המרעישה שהיועץ דגר על הקלטות הנפץ חודשים ארוכים. באותה תקופת המתנה ממש שוב ניסה נתניהו להבטיח לעצמו שליטה בזירה התקשורתית, בתרגיל שמזכיר את העסקה שביקש לפי החשד לרקוח עם מוזס: מקורביו התנו את השארת תאגיד השידור הציבורי בחיים במינויים כפויים של "אנשי שלומנו".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס לשיקול הדעת המקצועי ולמהלכי החקירה בתקשורת". ממשרד המשפטים נמסר: "ככלל, וכפי שהבהירה משטרת ישראל, איננו מוצאים מקום לפרט לגבי שיקול הדעת המקצועי בנוגע למהלכי החקירה בתקשורת. עם זאת, יובהר כי ההחלטות בעניין סדר החקירות, לרבות של רה"מ ורעייתו, התקבלו כנהוג בתיאום עם גורמי החקירה וראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה".

החוט המקשר

לתאומים פרשות 1000 ו–2000 היו חבלי לידה קשים; ההורים לא כל כך רצו אותם. ככל שהימים נוקפים ומצעד העדים מתארך, מתברר כי אכן יש ביניהם קשר גנטי: מלבד נתניהו, מקשר בין הפרשות גם המפיק ההוליוודי מילצ'ן. גיא פלג דיווח בחדשות ערוץ 2 כי נתניהו הבטיח למוזס סיוע במציאת שותף עסקי, ובמשטרה סבורים כי הטייקון מהחוף המערבי היה אחד מאנשי העסקים שנתניהו פנה אליהם בניסיון לעניין אותם ברכישת חלק מידיעות אחרונות.

בסוף השבוע היינו עדים למה שנראה כניסיון להכשיר את דעת הקהל לסגירת התיק הזה. עיתונאי ערוץ 2 הוותיק והמחובר אמנון אברמוביץ' רמז לכך כשאמר שבמשרד המשפטים מתייחסים לפרשה כאל "סמינריון במשפט ותקשורת", והדגיש שזו אינה דעתו שלו אלא ביטוי לדברים שהוא שומע. "זה ניסיון מגושם לנחיתה רכה", אמרה על כך ל"הארץ" בכירה לשעבר במערכת אכיפת החוק. "בעבר נעשו תרגילים כאלה לפני הכרעה על סגירת תיק גדול, למשל בפרשות האי היווני או ליברמן, אבל ממתי זה קורה כשחקירה עוד מתנהלת?".

במשרד המשפטים דחו את ההאשמות החריפות הללו. מנדלבליט, הסבירו שם, אינו עוסק בהפרחת בלוני ניסוי ורואה באיתות על כוונותיו העתידיות משחק מסוכן שעלול להגיע עד כדי שיבוש הליכי חקירה. "עוד לא התקבלה כל החלטה", הבהיר גורם במשרד וביטל את הנבואות.

איפה ניצן?

איש מהמשקיפים על ההתפתחויות בתיקי נתניהו, מבפנים ומבחוץ, אינו מזכיר את שמו של שי ניצן. זה לא מקרי: בניגוד לקודמיו, ששיחקו תפקידים דומיננטיים בתיקים נגד אנשי הצמרת — עדנה ארבל בסיבוב הקודם של נתניהו, ערן שנדר מול חיים רמון ואולמרט, משה לדור מול אולמרט וקצב — מקומו של פרקליט המדינה הנוכחי נפקד לחלוטין מהשיח על החקירה נגד ראש הממשלה. "ניצן הפקיר את הזירה למנדלבליט", אמר בכיר במשטרה לאחד מעמיתיו, "הוא מיישר עם היועץ קו בכל עניין והשפעתו מועטה ביותר".

ייתכן שבאינסטינקט הבסיסי שלו, לניצן נוח יותר להוביל החלטות שאינן חותרות תחת מבני הכוח. בעבר הוא התגייס להגן בבג"ץ על עסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר משה קצב, כשהוא מנסה להטיל ספק באמינות המתלוננות; בהמשך חיבר במיומנות ובכישרון מסמך פוסט־מודרניסטי, שנועד כולו לחלץ את אביגדור ליברמן מתיק חברות הקש, הבת, הנהג והמשורר מנוקדים. 

לא הכל כסף

משיחותיו עם נתניהו, שבהן הבטיח לעשות כל מאמץ להותיר את ראש הממשלה שעיתונו הרבה לתקוף בלשכתו ככל שהאחרון ירצה, מצטייר נוני מוזס כאדם הפועל רק ממניעים כלכליים ורואה בכלי התקשורת שלו פיונים על לוח משחק. אולם מהשיח שעוררו הגילויים בפרשה על הרשימות השחורות והלבנות של ידיעות אחרונות נעלם אלמנט קריטי, השופך אור חדש על דמותו החידתית. בראש מעייניו של מוזס עמד מאז אמצע העשור שעבר מוסד ציבורי חשוב: בית המשפט העליון. עיתונו עמד בראש החץ של המאבק לניתוץ המורשת האקטיביסטית של אהרן ברק.

לפני כשנה פורסמה במוסף "הארץ" כתבה על דמותו של בית המשפט העליון. בין היתר סופר שם כיצד ב–2006, ערב מינויה של דורית ביניש לנשיאת העליון, נועד מוזס עם מאיר שטרית, אז שר המשפטים הזמני בממשלת אולמרט. המו"ל הפציר בשטרית לשנות את שיטת הסניוריטי, שלפיה קובע הוותק את זהותו של נשיא בית המשפט, כדי למנוע מביניש להחליף את ברק (מוזס הכחיש זאת, שטרית סירב להגיב). שר המשפטים אמנם דחה את בקשתו של מוזס על הסף, אולם ידיעות אחרונות הוסיף לנסות ולהפוך את העליון למוסד שמרני יותר, שאינו מתערב בהחלטות שלטוניות, וסיפק עידוד נלהב לשרי המשפטים שיצאו להכחיד את תפיסת העולם של ברק וביניש, בראשם דניאל פרידמן ואיילת שקד. הפרק המטריד הזה מצביע על כך שלמוזס היתה אולי גם אידיאולוגיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ