נתניהו פנה למקורבו ג'יימס פאקר כדי שישקיע בידיעות אחרונות

על פי הדיווח של גיא פלג בחדשות 2, נתניהו ומוזס דנו בנוהל להעברת כתבות חיוביות על ראש הממשלה לידיעות אחרונות. מוזס: "ניהלנו את זה ב-2009... נוהל אינטליגנטי וטוב"; נתניהו: "אבל תסובב את הספינה"

שרון פולבר
"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה, היום
שרון פולבר
"הארץ"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לאנשי עסקים במטרה לשכנעם להשקיע כספים בידיעות אחרונות, כדי לסייע למו"ל העיתון נוני מוזס. כך דיווח אתמול גיא פלג בחדשות ערוץ 2. לפי הדיווח, מקורבו של נתניהו, ארנון מילצ'ן, המעורב גם בפרשת טובות ההנאה, תיווך בין איש העסקים האוסטרלי המקורב לראש הממשלה ג'יימס פאקר לבין מוזס לגבי השקעה בידיעות אחרונות. לפי הדיווח, נתניהו אף תידרך את פאקר לפני המפגשים. לפי הדיווח, נתניהו ארגן מפגשים בין איש העסקים האוסטרלי המקורב לו ג'יימס פאקר לבין מוזס, ואף תידרך את פאקר לפני המפגשים. בדיווח נאמר עוד כי נתניהו פנה בעניין גם למפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן וללארי אליסון, מיליארדר אמריקאי העומד בראש חברת התוכנה הענקית אורקל. נתניהו, כך על פי הדיווח, ניסה גם לתווך בין מוזס לבין קונצרן התקשורת הגרמני אקסל שפרינגר.

בחדשות 2 פורסמו הערב ציטוטים נוספים הלקוחים מהקלטות השיחות בין נתניהו למוזס, בהם דנו השניים בנוהל להעברת ידיעות חיוביות על ראש הממשלה לידיעות אחרונות לקראת הבחירות. פלג דיווח כי מוזס פנה לנתניהו ואמר לו "ביבי, יש בחירות עוד שלושה וחצי חודשים. יהיו מיליון אלמנטים עלייך. ניהלנו את זה ב-2009 אתה שכחת אולי... נוהל אינטליגנטי וטוב והיינו לכאורה באותו מצב. כבר היינו בסרט הזה, עשינו את זה... זאת מערכת בחירות רביעית שלנו, לא שלישית, רביעית: 96', 99', 2009 ועכשיו. בהנחה שאנחנו מסכמים את הדברים אתה חייב לשחרר מישהו שידבר עם רון (רון ירון, עורך ידיעות אחרונות). את מי שאתה רוצה, אתה חודשים לא נותן את זה".

בתגובה ענה נתניהו: "ניר חפץ (יועץ התקשורת של נתניהו, לשעבר עורך בכיר בידיעות אחרונות) יוכל לדבר איתו?". מוזס: "לא. ניר רצה לעשות שני דברים, הוא רצה לעבוד אצלך ולהיות עורך 'ידיעות'. אז אני לא רוצה...ניר מדבר איתו בשוטף אבל הוא לא יסמוך על ניר. העניין הוא שב-22:30 בלילה אני לשמחתי הולך לישון. בשוטף יש דברים. הדגשים החשובים שלך, הוא צריך להיות בקשר עם שני אנשים". נתניהו: "זה לא 22:00 בלילה". מוזס: ""הוא צריך לדבר עם שני אנשים, עם רון (עורך 'ידיעות') ועם ערן (טיפנברון, לשעבר עורך ynet)".

נתניהו: "עם ערן ניר לא יכול לדבר? עדיף שלא?". מוזס: "יש משקעים, יש עבר. הוא היה עורך שבעה ימים ורצה להיות עורך ידיעות, הוא מעורבב... אם יש דברים דחופים אתה יכול לדבר איתי במשך היום... שאיש הקשר ידבר עם רון. תראה ביבי, אנחנו צריכים לעשות הכל מהר כי אני צריך להזיז את הספינה. אני אומר לרון ביום ראשון". נתניהו: "אבל תסובב את הספינה". מוזס: "אני אומר לרון ביום ראשון שידברו איתו, זו ההתחלה. היו כמה דברים קטנים אחד או שניים שהוא ביקש וזה קרה". 

הבוקר פרסם עורך ידיעות אחרונות רון ירון טור בעמוד הראשי של העיתון, בו כתב כי "אם נוני מוזס היה מנסה להפוך את הקו של העיתון היינו עוזבים כולנו".

בערוץ 10 דווח הערב כי מוזס אמר היום בחקירתו כי לא היתה לו כוונה לשנות באופן מהותי את מדינות סיקור נתניהו בעיתונו, ושהכוונה היתה לשנות את עמדת נתניהו בעניין ישראל היום. מוזס נחקר היום במשרד להב 433 במשך יותר משמונה שעות.

במקביל, עורך דינה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, יוסי כהן, פנה ליועץ המשפטי לממשלה ולמחלקה לחקירות שוטרים בדרישה לחקור הדלפות מחקירתה. שרה נתניהו מסרה ביום רביעי האחרון את עדותה בפני חוקרי להב 433 בפרשת טובות ההנאה, שניתנו על פי החשד מאנשי עסקים לראש הממשלה ולבני משפחתו. "במהלך חקירתה של מרשתי נהגו בה חוקרי היחידה בבריונות, בזלזול ובחוסר כבוד, אך לא בכך סגי. מיד לאחר סיום חקירתה של מרשתי החל מחול השדים השקרי, המתוזמן והמתוזמר סביב חקירתה בכלי התקשורת", כתב כהן. עורך דינה של נתניהו הוסיף כי הפרסומים "אינם משקפים את שהתרחש בפועל ומהווים הדלפה עויינת ומגמתית. מדובר בבידוי ראיות, בשיבוש הליכי חקירה ובהצגה מטעה במתכוון של הדברים".

בערוץ 10 דיווח ברוך קרא כי לדברי גורמי האכיפה, מי שהותקף מילולית במהלך החקירה היו דווקא הם. לגרסתם, שרה נתניהו השתמשה בטון קשה ובמילים בוטות כלפיהם והם התנהגו בכבוד לרעיית ראש הממשלה.

מוזס דן עם נתניהו בזהות העיתונאים שיסקרו אותו: "צריך לדאוג שתהיה רה"מ" עורך ידיעות אחרונות: אם נוני מוזס היה מנסה להפוך את הקו של העיתון היינו עוזבים כולנו | נתניהו הבטיח למוזס מפורשות לפעול למענו: ״אפשר לחוקק את זה, נקים ועדה מיוחדת״הטריק של נתניהו לקידום חוקים שנויים במחלוקת בתחום התקשורת | נתניהו אמר למוזס שאם יכתוש אותו לפני הבחירות, הוא יטפל בו |שותפי הסוד לחקירות נתניהו: האנשים שהצליחו להפתיע גם את ראש הממשלה | נתניהו מרגיש שהאדמה רועדת תחת רגליו, אך הוא לא מתכוון לעזוב בשקט / יוסי ורטר | ההזדמנות ההיסטורית של מנדלבליט / גידי וייץ | שאלות ותשובות: מתי טובה לראש הממשלה הופכת לשוחד?

בסוף השבוע חשף העיתונאי גיא פלג בחשדות ערוץ 2 כי נתניהו הבטיח מפורשות למוזס לקדם חקיקה לטובת קבוצת התקשורת שבבעלותו ואף להקים לשם כך ועדה מיוחדת. לפי הדיווח, השניים אף דנו בזהות חברי הכנסת שיקדמו את החוק להצרת צעדי החינמון המתחרה, ישראל היום. ראש הממשלה ביקש להשתיק עיתונאים בידיעות אחרונות, בהם אמנון אברמוביץ'. מוזס, מצדו, הבטיח לנתניהו "רעידת אדמה" בסיקורו בכלי התקשורת שבשליטתו והוסיף: "צריך לדאוג שתהיה ראש ממשלה".

לפי הפרסום בערוץ 2, נתניהו תיווך בין מוזס לקבוצת אנשי עסקים מחו"ל, כדי שאלה ירכשו את קבוצת ידיעות אחרונות או ייכנסו כשותפים בה. מוזס, שהסתייג מהמהלך, אמר לנתניהו שהוא ידרוש זמן רב והוסיף: "אנחנו צריכים לעכשיו משהו יותר מהיר". פלג דיווח כי מוזס שאל את נתניהו בשיחתם "מה השורה התחתונה? איך אפשר לעשות את זה מהר?". ראש הממשלה השיב "אפשר לחוקק את זה", והוסיף: "אני רוצה לדבר עם הג'ינג'י (שלדון אדלסון), הוא בעוד שבועיים בארץ". בהתייחסו לאדלסון אמר המו"ל: "צריך לראות איך אפשר לעשות משהו שהוא יוכל לחיות איתו, אולי חוק אחר, אני רוצה להקל, לא מחפש להקשות. בנושא הכמויות שדיברנו (ככל הנראה הכוונה למספר העותקים או המודעות שידפיס החינמון בעתיד), לעשות את זה בפשרה איתו".

על כך אמר ראש הממשלה: "לדעתי זה לא יהיה בסדר איתו, אבל...". בהמשך השיחה הצהיר ראש הממשלה שיקים ועדה מיוחדת לקידום החוק, והשניים דנו בזהותם של חברי הכנסת שיעשו זאת. "צריך חוק אחר שיעקוף את הבעיה", אמר מוזס, ותהה "עם יריב (לוין, אז ח"כ והיום שר התיירות?)". נתניהו השיב: "לא עם יריב". מוזס: "תביא מי שאתה רוצה, זה לא ענייני... צריך שאיתן כבל (מהמחנה הציוני, שעמד מאחורי חוק ישראל היום) יבוא, ואיש שלך בכנסת". נתניהו הוסיף: "ושאיתן יגיד 'אני רוצה להגיע לפשרה', אולי נשכנע אותו שיירד מהחוק הגורף". לשאלת המו"ל "לאיזו ועדה בכנסת זה הולך?", ענה "נקים ועדה מיוחדת".

לפי דיווח נוסף של פלג, נתניהו אמר למוזס: "אנחנו מדברים על מתינות, על תקשורת סבירה". מוזס השיב: "זה ברור לי. עזוב, צריך לדאוג שתהיה ראש ממשלה". בהמשך הוסיף המו"ל: "תהיה פה רעידת אדמה (ביחס לנתניהו), זה יהיה משהו שצריך להיות חכמים איך עושים את זה".

בשיחה ביקש מוזס מנתניהו "תן לי ימני" — כלומר, עיתונאי אוהד לנתניהו שיועסק בידיעות אחרונות — ונתניהו נקב בשמו של אבי רצון. מוזס הוסיף: "תן לו (לראש הסגל של נתניהו, ארי הרו, שהקליט את השיחה) שניים־שלושה שמות ואנחנו נפנה אליהם, אבל צריך לבדוק אתם שלא התבטאו פומבית בנושא החוק".

נתניהו ומוזס הזכירו בשיחתם כמה מהכותבים בידיעות אחרונות. ראש הממשלה ציין כי אמנון אברמוביץ', שנהג לפרסם מאמרים בעיתון, "הורג" אותו, ומוזס הבהיר כי הוא אינו יכול לכפות על אברמוביץ' את מרותו. בנוגע לפרשנים נחום ברנע וסימה קדמון השתמע מדברי מוזס שנתניהו הוא שיצטרך לשקם את היחסים עמם. "אני יכול לקחת אחריות על האנשים שלנו", הוסיף המו"ל.

בחדשות ערוץ 10 צוטטו אתמול בכירים במשטרה של דבריהם מסתמנת המלצה להגיש כתב אישום נגד נתניהו בשתי הפרשות שבהן הוא חשוד — פרשת טובות ההנאה בשווי מאות אלפי שקלים, שקיבל לפי החשד מבעלי הון ובהם ארנון מילצ'ן, ופרשת העסקה שרקם עם מוזס.

בשבוע שעבר העידו בפרשת נתניהו־מוזס לוין וכבל, שהוזכרו בשיחה בין נתניהו והמו"ל. המשטרה ביקשה לברר אם נתניהו בדק עם לוין, אז יו"ר ועדת הכנסת שטיפל מטעם ראש הממשלה בענייני חקיקה, את האפשרות לקדם חוק לטובת ידיעות אחרונות בפרק הזמן שבין הקדמת הבחירות האחרונות לכנסת והבחירות עצמן. כבל נשאל אם ידע על היחסים בין נתניהו ומוזס. החוק שיזם כבל ושנועד לחייב גביית תשלום על ישראל היום עבר בקריאה טרומית בסוף 2014, והוזכר כסיבה העיקרית להחלטת נתניהו להקדים את הבחירות. נראה שבדברו על "חוק אחר" התכוון מוזס לשינוי בנוסח החוק שיזם כבל. כבל אמר אתמול בריאיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" כי שוחח עם מוזס על החוק, והוסיף כי הפרסומים בפרשה מקוממים.

כפי שדיווח "הארץ" בשבועות האחרונים, נתניהו ומוזס קיימו סדרת פגישות בסוף שנת 2014, שהוקלטו על ידי מקורבו של ראש הממשלה, ארי הרו, או על ידי נתניהו עצמו. בשיחות ביניהם התחייב נתניהו לקדם חקיקה שתשיב לידיעות אחרונות את מעמד הבכורה שלו בשוק העיתונות, ואילו מוזס הבטיח שיפעל כדי שראש הממשלה יישאר בלשכתו ככל שירצה. המו"ל הציע לנתניהו לבחור כמה עיתונאים שייקלטו בקבוצת ידיעות אחרונות, הוסיף כי היה שמח להיפטר מהעיתונאי יגאל סרנה, שנגדו הגיש נתניהו תביעת דיבה, והזכיר פרסום שלילי על אחד מיריביו של ראש הממשלה, כנראה כעדות לנכונותו לפעול למענו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ