בעיצומן של חקירות נתניהו: ראש אגף החקירות מני יצחקי יפרוש מהמשטרה

יצחקי יפרוש מהמשטרה בתום כהונתו במאי 2017. המפכ"ל אלשיך רצה לקצר את כהונתו אולם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין דרש להשאיר את יצחקי בתפקידו בגלל חקירות נתניהו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, יפרוש בקרוב ממשטרת ישראל. אף כי מועד פרישתו המתוכנן היה ממילא קרוב — בחודש מאי השנה — דאגה דוברות המשטרה להדגיש היום כי האיש האחראי על חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לסיים בקרוב את תפקידו, כחלק מסבב מינויים במשטרה. זאת, אף כי טרם הוחלט על מחליף. ל"הארץ" נודע כי המפכ"ל רוני אלשיך והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן אינם פוסלים אפשרות להביא מחליף מחוץ לשורות הארגון.

דבר העשוי להפוך נפיץ במיוחד בעניין מינוי מחליפו של יצחקי הוא חקירות ראש הממשלה, שאם יתארכו ייתכן שיגיעו לפתחו של אותו אדם שזהותו רחוקה עתה מלהיות ידועה. דבר זה נכון אם אותו אדם יבוא מחוץ לארגון, ויותר מכך, אם הוא יהיה מטעמו של השר ארדן שראש מפלגתו הוא הנחקר הראשי כיום. על כל פנים, יצחקי היה רוצה לסיים את חקירות נתניהו במשמרתו, או לכל הפחות להשלים את מרבית העבודה עד הגשת החומרים לפרקליטות — ולהשאיר למחליפו בתפקיד רק השלמות, אם יידרשו כאלה. 

זו אינה הפעם הראשונה שפרישתו של יצחקי, שבקיץ הקרוב יסיים ארבע שנים בתפקיד, מגיעה לכותרות. כבר ביולי האחרון פורסם ב"הארץ" שאלשיך פעל בעבר להקדים את פרישת ראש אגף החקירות הנוכחי. באותו המקרה היה זה היועץ המשפטי לממשלה הקודם, יהודה וינשטיין, שמנע זאת ממנו — גם כאשר הציע אלשיך מועמדים אפשריים. בשיחה בין השניים שהתקיימה אז הבהיר וינשטיין לאלשיך כי הקדנציה של יצחקי צריכה להימשך לפחות שלוש שנים, וכל ניסיון להפסיקה באמצע יפגע בעבודת המשטרה ובחקירות רגישות ארוכות טווח.

בכל האמור ביחס לפרישה המתקרבת של יצחקי, נראה כי השינויים עליהם עמל אלשיך יגיעו רחוק הרבה יותר מזהות מחליפו בתפקיד. עולה מהם כי הסמכויות שבהן החזיקו יצחקי וקודמיו בתפקיד יעברו שינוי מהותי ויצומצמו. בהתאם לתוכנית שהמפכ"ל צפוי לאשר בקרוב, לא מעט סמכויות יועברו היישר לידיו שלו. אלה כוללות פתיחת חקירות וקביעת סדר העדיפויות של חקירות ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) וביחידה הארצית לפשיעה כלכלית (יאל"כ) — סמכויות שהיו עד היום בידי ראש אגף החקירות והמודיעין. התוכנית לא מעניקה למפכ"ל רק סמכות לקבל החלטות אופרטיביות בחקירות, אלא גם להיות זה שמציב את גבולות הגזרה של כל חקירה. לשם השוואה, כיום אלשיך אינו מעורב יתר על המידה בחקירת נתניהו, משום שראש להב 433, ניצב רוני ריטמן ומני יצחקי הם האחראים על פעילות יאח"ה.

יצחקי ואלשיך בכנסת, ביולי 2016צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ