מנדלבליט: חשיפת ההקלטות כעת עלולה להביא לשיבוש, נשקול לפרסמן בהמשך

היועמ"ש התייחס לחקירת נתניהו ואמר כי "קולות הרקע של אלה המבקשים להסיט אותנו לא חודרים ולא משפיעים". את הטענה כי אינו יכול לעסוק בתיק כיוון שכיהן כמזכיר הממשלה כינה "שטויות"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנדלבליט, הערב
שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס הערב (שני) לחקירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "יש חקירה שמתנהלת בעיצומה, וחשיפת ההקלטות בהחלט עלולה להביא לשיבוש". עם זאת הוא הוסיף כי ישקול לפרסמן בהמשך.

בנאום במכללת נתניה אמר מדלבליט כי השאלה לגבי מועד הפתיחה בחקירת פרשת 2000 לא היתה פשוטה כלל וכלל. לדבריו, בהחלט היתה התלבטות בעניין, אך בסופו של יום הוחלט בעצה אחת עם פרקליט המדינה להתקדם לפרשת 1000 בלי לחשוף את פרשת 2000, מתוך מטרה לקדם באופן מיטבי את האינטרס הציבורי ולהגיע לחקר האמת.

לדברי היועמ"ש היתה זו החלטה מושכלת, אחראית ומוצדקת, והיא זו שאיפשרה למשטרה לפעול באופן יסודי ומקצועי, בשקט יחסי, לאסוף ולהשלים את איסוף הראיות בפרשת 1000, בדרך של גביית עשרות רבות של עדויות, חלקן מעבר לים.

מנדלבליט הוסיף כי בכוונתו לשקול את סוגיית פרסום הקלטות בשל החשיבות הציבורית. עם זאת הוא הוסיף כי בנקודת הזמן הנוכחית מוקדם להכריע בנושא, כיוון שפרסום בעיתוי זה יפגע בחקירה המתנהלת. הוא הוסיף כי "קולות הרקע של אלה המבקשים מבחוץ להסיט אותנו לכאן ולכאן לא חודרים ולא משפיעים".

מנדלבליט, הערבצילום: אילן אסייג

היועמ"ש נשאל כמה זמן צפויה להימשך החקירה ואמר כי היא תסתיים "כמה שיותר מהר. הוא נשאל האם בשל תפקידו כמזכיר ממשלה הוא סבור כי אין באפשרותו לדון בענייני נתניהו והשיב כי מדובר ב"שטויות".

מוקדם יותר טען היועמ"ש כי לא ידע על המשא ומתן בין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס בזמן שכיהן כמזכיר הממשלה. במענה לפניית "הארץ", מסר מנדלבליט כי במהלך כהונתו, שהסתיימה בפברואר 2016, הוא "עסק אך ורק בנושאים מקצועיים הקשורים לניהול עבודת הממשלה, וכן בתחומי עיסוק ממשלתיים מקצועיים שהוטלו עליו על ידי הממשלה".

על השאלה אם נודע לו על הפגישות בין מוזס לנתניהו השיב מנדלבליט גם כן בשלילה. "מנדלבליט למד לראשונה על קיומן של הפגישות האמורות רק לאחר תחילת כהונתו כיועץ המשפטי לממשלה, בתפקידו כראש מערכת אכיפת החוק", נכתב במענה מטעמו.

מוזס דן עם נתניהו בזהות העיתונאים שיסקרו אותו: "צריך לדאוג שתהיה רה"מ" עורך ידיעות אחרונות: אם נוני מוזס היה מנסה להפוך את הקו של העיתון היינו עוזבים כולנו | נתניהו הבטיח למוזס מפורשות לפעול למענו: ״אפשר לחוקק את זה, נקים ועדה מיוחדת״הטריק של נתניהו לקידום חוקים שנויים במחלוקת בתחום התקשורת | נתניהו אמר למוזס שאם יכתוש אותו לפני הבחירות, הוא יטפל בו |שותפי הסוד לחקירות נתניהו: האנשים שהצליחו להפתיע גם את ראש הממשלה | נתניהו מרגיש שהאדמה רועדת תחת רגליו, אך הוא לא מתכוון לעזוב בשקט / יוסי ורטר | ההזדמנות ההיסטורית של מנדלבליט / גידי וייץ | שאלות ותשובות: מתי טובה לראש הממשלה הופכת לשוחד?

הבוקר פנה הפעיל הפוליטי אלדד יניב, באמצעות עורכי דינו יובל יועז ודורון ברקת, לראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי בדרישה לגבות את עדותו של מנדלבליט. "ההתרחשויות בשני התיקים האמורים (תיק 1000 ו-2000, ש"פ) אירעו בתקופה שבה שימש היועץ בתפקיד מזכיר הממשלה. יהא זה בלתי סביר להניח, ומכל מקום אין כל סיבה להניח, כי מר מנדלבליט לא היה מודע או לא היה מעורב במהלכים האמורים". עוד כתבו עורכי הדין בפנייה כי "על פי הידוע רוב המפגשים בין מוזס ונתניהו התקיימו בלשכת ראש הממשלה. יהא זה בלתי סביר להניח שמר מנדלבליט נמנע מלעסוק בנושא 'חוק ישראל היום' ותיאום עמדת הקואליציה ביחס להצבעה על אותה הצעת חוק".

בישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה היום תקף ראש הממשלה את התקשורת בתגובה לפרסומים על שיחותיו עם מוזס. נתניהו חיקה את כתב ערוץ 2 גיא פלג ואמר: "לכל קוראי התמלילים הנה עוד תמליל בשבילכם: ביבי נקודותיים - זה לא יעזור לכם. אני מתכוון להמשיך להוביל את המדינה".

נתניהו הגיב לחשיפת השיחות בינו לבין מוזס, המעידות על עסקה שנרקמה בין השניים, במסגרתה ירכך העיתון את יחסו לראש הממשלה ובתמורה הוא יביא להחלשתו של העיתון "ישראל היום". נתניהו אמר כי "אנשי התקשורת הם גם החוקרים וגם התליינים. זה לא שיקולי עריכה אלא שיקולי עריפה. המטרה היא ללחוץ להגיש נגדי כתב אישום. מסע התעמולה מנסה להסתיר מעיני הציבור את הישגי הממשלה. הציבור הישראלי לא קונה את המתקפה הזו. רבים מאזרחי המדינה תומכים בנו".

במקביל, מו"ל ידיעות אחרונות נחקר היום פעם נוספת במשרדי להב 433. בהמשך הגיע גם עורך העיתון רון ירון למסור עדות. אתמול נחקר מוזס במשך שמונה שעות בנוגע לפגישותיו עם ראש הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ