נתניהו ומוזס דנו על דרכים להפחית את התחרות בין ידיעות לישראל היום

על פי תמלולים שנחשפו בערוץ 2, מו"ל ידיעות אחרונות דיבר עם רה"מ על צמצום מספר המודעות הממשלתיות וזה השיב לו: "בסדר, רשמתי לעצמי" ■ יאיר נתניהו צפוי למסור מחר עדות בפרשת המתנות

"הארץ"
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, היום
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
"הארץ"

קטעים חדשים מהשיחות המוקלטות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס נחשפו היום בערוץ 2. על פי הדיווח, השניים דנו ביניהם על מספר העותקים של ישראל היום שניתן להפחית על מנת לצמצם את התחרות מול ידיעות אחרונות. במקביל, בערוץ 10 פורסם כי יאיר נתניהו צפוי למסור מחר עדות במשטרה במסגרת פרשת המתנות.

על פי תמלולי השיחות שחשף הכתב גיא פלג, מוזס פנה לנתניהו ואמר: "בוא רגע נחשוב על פרטים של החוק, זה מתחיל שני שליש".

נתניהו משיב: צריך להגיד לשלדון.

מוזס: צריך להגיד מספר (עותקים של ישראל היום), לא "שני שליש".

נתניהו: צריך להסביר מה המספר. לא להוריד לגמרי. לא להוריד שלושה שלישים. להוריד לשני שליש.

מוזס: כשדיברנו על מספרים זה היה 275 אלף עותקים והיום זה 325 אלף עותקים. אתה מבין למה כל זמן שעובר זה עושה בעיה? חוזרים למצב שאנחנו דוחים ויותר קשה לפתור. אני מנסה לחשוב, ביום שישי זה 400 אלף עותקים. מנסה לחשוב על פורמולה של כמה עמודי מודעות.

נתניהו: מה, אתה יכול להגביל אותו בעמודי המודעות?

מוזס: יש בעיה? מה הבעיה? יש כאן מודעות ממשלתיות. 30, 50, 70 אחוז מהמודעות זה המדינה נותנת להם כסף. זה לא תקין. אני אומר לך את זה כהערת אגב, אבל אי אפשר הכל יחד.

נתניהו: בסדר, זה רשמתי לי. לא נטפל בזה עכשיו.

מוזס: אני אגיד כמות עותקים, ו-X אחוזי תפוסה. "תפוסה" זה מושג בעיתונות. בחינמון, מעל כמות עותקים מסוימות, אחוז המודעות לא יכול להיות גבוה, ואז הנזק שהוא (ישראל היום) גורם בהורדה של המחיר הוא מוגבל. אנחנו מנסים למצוא ביחד משהו.

נתניהו: אני חושב שמה שנשמע יותר סביר, אני חושב בקול רם, חלילה אני לא...

מוזס: אנחנו מנסים ביחד למצוא משהו.

על פי דיווח בערוץ 10, בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, יגיע מחר בשעות הערב למשרדי להב 433 ושם ימסור את גירסתו בפרשת המתנות. נתניהו הבן צפוי להישאל על המימון שקיבל מהמיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר ועל הקשר שלו לאביו. 

מוזס דן עם נתניהו בזהות העיתונאים שיסקרו אותו: "צריך לדאוג שתהיה רה"מ" עורך ידיעות אחרונות: אם נוני מוזס היה מנסה להפוך את הקו של העיתון היינו עוזבים כולנו | נתניהו הבטיח למוזס מפורשות לפעול למענו: ״אפשר לחוקק את זה, נקים ועדה מיוחדת״הטריק של נתניהו לקידום חוקים שנויים במחלוקת בתחום התקשורת | נתניהו אמר למוזס שאם יכתוש אותו לפני הבחירות, הוא יטפל בו |שותפי הסוד לחקירות נתניהו: האנשים שהצליחו להפתיע גם את ראש הממשלה | נתניהו מרגיש שהאדמה רועדת תחת רגליו, אך הוא לא מתכוון לעזוב בשקט / יוסי ורטר | ההזדמנות ההיסטורית של מנדלבליט / גידי וייץ | שאלות ותשובות: מתי טובה לראש הממשלה הופכת לשוחד?

מוקדם יותר הערב התייחס היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לשיחות שהוקלטו בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס ואמר כי פרסומן כעת עלול להביא לשיבוש הליכי חקירה. עם זאת הוא הוסיף כי ישקול לפרסמן בהמשך.

בנאום במכללת נתניה אמר מדלבליט כי השאלה לגבי מועד הפתיחה בחקירת פרשת 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) לא היתה פשוטה כלל וכלל. לדבריו, בהחלט היתה התלבטות בעניין, אך בסופו של יום הוחלט בעצה אחת עם פרקליט המדינה להתקדם לפרשת 1000 (פרשת המתנות) בלי לחשוף את פרשת 2000, מתוך מטרה לקדם באופן מיטבי את האינטרס הציבורי ולהגיע לחקר האמת.

לדברי היועמ"ש היתה זו החלטה מושכלת, אחראית ומוצדקת, והיא זו שאיפשרה למשטרה לפעול באופן יסודי ומקצועי, בשקט יחסי, לאסוף ולהשלים את איסוף הראיות בפרשת 1000, בדרך של גביית עשרות רבות של עדויות, חלקן מעבר לים.

מנדלבליט הוסיף כי בכוונתו לשקול את סוגיית פרסום הקלטות בשל החשיבות הציבורית. עם זאת הוא הוסיף כי בנקודת הזמן הנוכחית מוקדם להכריע בנושא, כיוון שפרסום בעיתוי זה יפגע בחקירה המתנהלת. הוא הוסיף כי "קולות הרקע של אלה המבקשים מבחוץ להסיט אותנו לכאן ולכאן לא חודרים ולא משפיעים".

בישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה היום תקף ראש הממשלה את התקשורת בתגובה לפרסומים על שיחותיו עם מוזס. נתניהו חיקה את כתב ערוץ 2 גיא פלג ואמר: "לכל קוראי התמלילים הנה עוד תמליל בשבילכם: ביבי נקודותיים - זה לא יעזור לכם. אני מתכוון להמשיך להוביל את המדינה".

נתניהו הגיב לחשיפת השיחות בינו לבין מוזס ואמר כי "אנשי התקשורת הם גם החוקרים וגם התליינים. זה לא שיקולי עריכה אלא שיקולי עריפה. המטרה היא ללחוץ להגיש נגדי כתב אישום. מסע התעמולה מנסה להסתיר מעיני הציבור את הישגי הממשלה. הציבור הישראלי לא קונה את המתקפה הזו. רבים מאזרחי המדינה תומכים בנו".

במקביל, מו"ל ידיעות אחרונות נחקר היום פעם נוספת במשרדי להב 433. בהמשך הגיע גם עורך העיתון רון ירון למסור עדות. אתמול נחקר מוזס במשך שמונה שעות בנוגע לפגישותיו עם ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ