סגן הרמטכ"ל המיועד במשפט בוכריס: "הורדה בדרגה היא עונש קשה לקצין"

במהלך הטיעונים לעונשו של הקצין הבכיר, שהורשע בבעילה אסורה בהסכמה ובהתנהגות לא הולמת, אמר מפקד פיקוד מרכז לשעבר כי "זו אבדה לצה"ל". בוכריס התנצל שוב: "לוקח אחריות מלאה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוכריס בבית הדין הצבאי בקריה, הבוקר

שלב הטיעונים לעונש במסגרת משפטו של תת-אלוף אופק בוכריס התקיים הבוקר (שלישי) בקריה בתל אביב. במסגרת הדיון מסרו קצינים בכירים עדות אופי לטובת בוכריס לקראת גזר הדין בעניינו, שיינתן ב-2 בפברואר. נציגי הצבא ופרקליטיו של בוכריס הציגו את טיעוניהם בפני השופט ובוכריס שב והתנצל על מעשיו.

בדיון בבית הדין הצבאי המיוחד בקריה נכחה בין השאר רס"ן ל', הקצינה שבכתב האישום המקורי נטען שבוכריס ביצע בה מעשים מגונים. פרקליטו של בוכריס מטעם הסנגוריה הצבאית, עורך הדין עודד סבוראי, הגיש את עדויות האופי לטובת הקצין הבכיר, בהם מפקד פיקוד הצפון האלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד המרכז לשעבר האלוף במילואים אבי מזרחי, מפקד אוגדת רמת הגולן תת-אלוף יניב עשור וכן מי ששירתה כראשת הלשכה שלו.

האלוף כוכבי, שמונה לשמש כסגן הרמטכ"ל, כתב אל בית הדין כי "לא בכדי מסלול הקידום של בוכריס עבר מפסגה לפסגה. אינני מפחית ולו במעט מחומרת המעשים, אין להם מקום בצה"ל. אבל לאור הנסיבות, הורדה בדרגה היא עונש קשה לקצין. ראוי לקחת בחשבון את מכלול זכויותיו ולשקלל אותם בהכרעת בית הדין". בפתח הדברים כתב כוכבי שהוא מסתייג מן המעשים ורואה בהם דבר פסול וחמור. 

כוכבי הוסיף כי "אופק הוא קצין מיוחד במינו. תפיסתו המבצעית בלטה בכל תפקידיו. אופק לקח חלק באינספור מבצעים ועל רבים פיקד בהצלחה רבה. בכל התפקידים שביצע בעבר מילא את משימותיו מעל ומעבר ונחשב למפקד מצטיין. במעשיו ובהתנהלותו הכללית הפגין התנהגות ערכית. גם סקרי הערכת מפקדים מעידים על הערכה גבוהה ביותר. מצאתי בו איש הוגן המקבל החלטות באופן מאוזן וראוי".

האלוף במיל' אבי מזרחי אמר בדיון כי "היכרותי עם אופק הולכת שנים אחורה. אופק תמיד היה הראשון להתנדב למשימות, הראשון לפקד על היחידה ולהביא אותה להישגים". האלוף סיפר על התנהלותו של בוכריס במהלך מבצע "חומת מגן". "אופק נשכב מעליי, חטף רסיס ולמעשה הציל את חיי", אמר מזרחי. "הוא ראה שאני בסדר, יצא החוצה והרג את המחבלים". מזרחי סיפר עוד כי במהלך שירותו, הירבה בוכריס להגן על חייליו והיה "בן אדם מאוד תכליתי, מאוד אמיץ ומאוד דואג לאנשים שלו ולמי שנמצא בסביבתו הקרובה". האלוף הוסיף כי "זו אבדה לצה"ל שאופק נאלץ לפרוש".

התובעת הצבאית הראשית, אל"ם שרון זגגי פנחס, התייחסה בדיון להסדר הטיעון שנחתם בין התביעה הצבאית לפרקליטיו של בוכריס, ואמרה כי "אחרי תקופה ארוכה מאוד של הכחשה גורפת שבה הנאשם לא לקח אחריות על המעשים, הנאשם נטל אחריות. אנחנו מייחסים משקל לא מבוטל לכך שנמסרה הודעה פומבית במכתב שהופץ מטעמו. בעינינו הוא מלמד על נכונות אמיתית לקחת אחריות. הנאשם מורשע בעבירת מין, עבירה פלילית, על כל המשתמע מכך".

השופט לתובעת: בוכריס לא לקח אחריות מיד

בוכריס הודה והורשע בחודש שעבר בעבירות של בעילה אסורה בהסכמה של החיילת א' ובהתנהגות שאינה הולמת כלפי הקצינה ל', במסגרת הסדר הטיעון שנחתם בין התביעה הצבאית לסנגוריו. בוכריס יישלח להערכת מסוכנות, כיוון שהינו עבריין מין מורשע. לפי ההסדר, בוכריס יורד לדרגת אלוף-משנה וייקבע לו עונש מאסר על תנאי.

השופט צבי גורפינקל שאל את התובעת מהו האינטרס הציבורי בהחזרת בוכריס לאותה דרגה שבה ביצע את העבירה, והיא השיבה כי "הנאשם התקדם לדרגת תא"ל. אנחנו מסתכלים בפגיעה המהותית שנגרמה לו. גם בדרגת סא"ל וגם בדרגת רס"ן לא ראוי לעשות את המעשים האלה. דרכו של הנאשם היתה סלולה לדרגת אלוף, אבל המשמעות היא לא רק ההורדה בדרגה, אלא המשמעות של ההורדה - מאיגרא רמא לבירא עמיקתא".

האלוף אבי מזרחי בכניסה לבית הדין בקריה, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

השופט התייחס גם לדבריה של התובעת כי בוכריס נטל אחריות על מעשיו, ואמר כי "רק בעקבות הסדר הטיעון הוא לקח אחריות. הוא לא עשה זאת מיד. אני מדבר על הערכיות של קצין". עורך דינו מטעם הסנגוריה הצבאית רועי בלכר השיב לשופט כי "משעה שהיתה נטילת אחריות - היא היתה מלאה".

בכתב האישום המקורי הואשם בוכריס בביציע מעשים מגונים בקצינה ובאונס ומעשי סדום בחיילת, אך במסגרת כתב האישום סעיפי האונס ומעשי הסדום נמחקו ובמקומם מואשם בוכריס בבעילה אסורה בהסכמה, והמעשים המגונים הוחלפו בהתנהגות שאינה הולמת. הן החיילת בה ביצע בוכריס עבירות מין והן הקצינה הסכימו להסדר הטיעון.

פרקליטו של בוכריס זעם על המחאה ברשת: "איך אפשר להשוות?"

עורך דינה של הקצינה רס"ן ל', גיא פלנטר, אמר כי "שמענו היום טיעונים לעונש בעניין תא"ל בוכריס. מטבע הדברים, טיעונים מהסוג הזה מתמקדים בזכויותיו של האיש ופחות בחומרת המעשים. אנחנו מצפים מבית הדן שייתן גם מסר נורמטיבי בגזר הדין, שייתן גם מסר למעשים ולחומרתם. ל' הזילה דמעה במהלך הדיון, והיא באה מכאב - יש קונטרסט בין מה שהציבור מכיר לבין מה שהיא חוותה בחוויה האישית שלה".

עורכת דינה של החיילת א', אביטל בן נון, אמרה כי "לא היה כאן שום דבר מפתיע, היה ברור שיביאו ראיות על העבר שלו. אני מבקשת להדגיש - כתב האישום שהוא הודה והורשע בו מדבר על ניצול מרות, כך שאין מה לדבר על עניין של הסכמה. מבחינתנו, ואמרתי את זה לאורך כל הדרך, המתלוננת יצאה לדרך בלי עניין של יצר נקמה".

עורך דינו של בוכריס התייחס במהלך הדיון למחאה שהתעוררה ברשתות החברתיות בעקבות הסדר הטיעון שנחתם עמו. במסגרת המחאה, מאות גולשים סיפרו על העבירות הפעוטות בגינן נענשו בצה"ל - עונשים כבדים מאלה שיושתו על בוכריס לפי ההסדר. "אני מתקומם על ההשוואה הזו וחייב להתייחס לזה", אמר בלכר. "איך אפשר להשוות עונש משמעתי של חיילים שמקבלים עונש של שבוע מחבוש, זה בהחלט לא נעים, למה שעובר כאן על תא"ל בוכריס? אישום פלילי, עבירה פלילית, הערכת מסוכנות, פגיעה בדרגה, פרישה מהצבא. זה יותר מבוכריס?".

לקראת תום הדיון עלה בוכריס בפני בית הדין ואמר כי "אני לוקח אחריות מלאה על כל מעשיי ומביע עליהם צער עמוק. שירתתי את מדינתנו באהבה ובאמונה במשך שלושה עשורים. אני מודה על הזכות הגדולה שהיתה לי לשרת. צה"ל היה כל חיי וכעת נותר בהם ריק עצום. בדבר אחד אין לי כל ספק - אמשיך לתרום למדינה בכל דרך שבה אוכל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ