מקורב לדרעי חשוד בסחיטה באיומים של חבר מועצה מטעם ש"ס

על פי החשד, יוסף חיים כלף ו-3 חשודים נוספים העבירו לשר עדויות מהן עולה כי חבר המועצה מנהל אורח חיים לא-חרדי, אותן הוציאו ממנו תוך התחזות, מה שהוביל להתפטרותו. דרעי אינו חשוד בפרשה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בית משפט השלום בירושלים האריך הבוקר (שלישי) עד יום שישי את מעצרו של יוסף חיים כלף, מהדמויות הבולטות בש"ס, החשוד בסחיטה באיומים כלפי נבחר ציבור מטעם המפלגה. המשטרה חושדת כי מעשיו של כלף ושל שלושה עצורים אחרים הביאו בספטמבר האחרון להתפטרותו הפתאומית של נציג ש"ס במועצה מוניציפלית באחת הערים הגדולות. כלף אינו עובד באופן פורמלי בש"ס, אבל זה שנים רבות הוא נמנה עם המעגל הקרוב ביותר והמזוהה ביותר עם יו"ר ש"ס השר אריה דרעי. דרעי לא נחשד בקשר לפרשה.

החקירה החלה בעקבות התפטרותו במפתיע של חבר המועצה בספטמבר האחרון, אקט שהוסבר על ידי מקורביו בכך שלא עמד ב"עומס הרב" הכרוך בעבודתו, לצד משרה אחרת בה הוא מחזיק. זמן קצר קודם להתפטרותו, כך פורסם בשעתו בחדשות ערוץ 10, הגיעו לבכירי ש"ס הקלטות של אותו נציג המסגירות כביכול אורח חיים בלתי-חרדי בעליל, שכלל וידויים על חילולי שבת והתנהגות מינית פרועה. כעת חושדת המשטרה, כי חבר המועצה נפל קורבן לסחיטה שלא הותירה לו ברירה אלא להתפטר.

במסגרת החקירה נעצרו בסך הכל ארבעה חשודים: כלף, משה ברגמן, איש תקשורת חרדי בשם יענקי קצבורג, המפעיל את "קו הסקופים" (מוקד חדשות לציבור החרדי בטלפון) וכן מפיץ חדשות בתפוצה רחבה באמצעות מסרונים ובחור, החשוד הרביעי הוא בחור ישיבה בשם יוחנן דבדה. כמו השלושה האחרים, העיתונאי חשוד בקשירת קשר ובסחיטה באיומים. הארבעה נעצרו אתמול בידי משטרת מחוז ש"י, במסגרת חקירה הנמשכת זה מספר חודשים ושמה "שומר שבת".

הארבעה, בראשם כלף שאותו מגדירה המשטרה "ראש הקנוניה", חשודים כי ביצעו פעולות שונות שהובילו את חבר המועצה להתפטר. אחד מהם התחזה על פי החשד לאשה שיצרה עמו קשר באמצעות מסרונים. במהלך התקשורת עם אותה "אשה", חבר המועצה שלח מסרים ובהם התפאר באורח חיים בלתי נורמטיבי עבור נציג של מפלגה חרדית, הכוללים חילול שבת וביזוי ערכים דתיים שונים, ולכאורה גם אורח חיים מיני פרוע. אלא שמהצד השני של הסלולרי, כך נראה, לא עמדה אשה, אלא אחד החשודים שהוליך אותו שולל. המשטרה חושדת כי העיתונאי, ששמו עדיין לא הותר לפרסום, נכנס לתמונה כדי לעמת את חבר המועצה עם החומר המפליל. בשלב מסוים וידוייו של חבר המועצה הובאו גם לידיעתו של יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, שבתום דין ודברים עמו ביקש ממנו להגיש את התפטרותו. במשטרה מדגישים כי דרעי לא היה מודע לעובדה כי המסרונים הוצאו מחבר המועצה באופן מניפולטיבי.

כלף, אב לששה ילדים, משמש כמנהל של ישיבה גדולה בירושלים, ובה כ-300 תלמידים. הוא אינו עובד כיום באופן רשמי עם ש"ס, אבל נחשב במשך כ-15 שנה מקורב לדרעי ויד ימינו בביצוע משימות בתחום הפוליטי ובעולם הרבני. כלף מזוהה מנעוריו עם מעגל המעריצים הלהוט של יו"ר ש"ס, "התנזים", בתקופה שבה ישב דרעי בכלא והורחק מעמדות הכוח של המפלגה. הוא ליווה את דרעי גם עם חזרתו למפלגה ובאופן טבעי התמנה לראש לשכתו, והיום הוא מלווה אותו שלא באמצעות תפקיד רשמי. מקורב אחר לשר דרעי מסר אמש: "לשר דרעי אין שום קשר לפרשה בשום אופן ובשום צורה, ואזכורו גובל בהוצאת דיבה חמורה". עם זאת היה זה נציג המשטרה שהדגיש הבוקר כמה פעמים במהלך הדיון בבית המשפט את הקשר בין כלף לבין דרעי, באמירה כי הסחיטה למעשה יצאה לפועל "דרך ראש המפלגה של ש"ס", וזאת גם אם דרעי עצמו אינו מעורב בפרשה ולא היה מודע לסחיטה-לכאורה.

בדיון הבוקר בבית המשפט השלום אמר נציג המשטרה כי ההתחזות לאשת הפיתוי היתה חלק מהמזימה. כלף, כך טען, הוא "ראש הקנוניה שגרם להפלתו של חבר המועצה ביחד עם אחרים", ושילם עבור מעשי הסחיטה כסף. הוא הדגיש כי כלף הוא "יד ימינו של השר" אריה דרעי, שדרש מחבר המועצה להתפטר מיד עם קבלת המסרים שכתב בכתב ובאודיו. לפי המשטרה, לאחר שחבר המועצה הודיע על התפטרותו, כלף העביר תשלומים לאיש התקשורת דרך גורם שלישי ותוך שימוש בעמותות שונות. 

פרקליטו של כלף, עו"ד דוד הלוי, אמר כי מדובר ב"מעצר ראווה" שלא היה מתרחש אלמלא היה כלף דמות ציבורית. הוא אישר כי היתה התקשרות כספית בין כלף ובין חלק מהמעורבים, ואולם זאת נועדה למטרות עסקיות. לדבריו, הוא שילם את הסכום לעיתונאי בגלל "רצון למנוע כל מיני מחלוקות" באמצעות כלי תקשורת חרדי, ו"לסייע לאותו אדם להימנע מיצירת מחלוקות שביכולתו לגרום". פרקליטו של ברגמן, עו"ד יאיר נהוראי, אמר כי ברגמן אכן הכיר בין כלף לאיש התקשורת, ואולם אין לו כל קשר לסחיטה. לדבריו, היה מדובר ב"מטרות עסקיות כשרות וטהורות". עו"ד שי ויזלברג, המייצג את יוחנן דבדה, אמר כי הוא מכחיש את כל החשדות שהועלו בפניו: "הוא אינו פעיל פוליטי ואין לו קשר לפרשה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ