ארנון מילצ'ן: הזוג נתניהו דרש את השמפניה והסיגרים; ההזמנות התבצעו בשמות קוד - "ורודים ועלים"

מהעדויות בפרשת מילצ'ן-נתניהו עולה כי ראש הממשלה ורעייתו השתמשו במונחים כשביקשו לחדש את אספקת תיבות הסיגרים ובקבוקי השמפניה הוורודה. באחרונה העידו גם כמה מעובדיו שהיו מעורבים ברכישה ובהעברה של טובות ההנאה לנתניהו באמצעות נהגים

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ

"תשקה את העציצים", ביקש איש העסקים הידוע ממאכער הצמרת בפרשה רגישה. הוא התכוון שחברו יזרים ביקושים לחברה הנסחרת בבורסה, במסגרת ניסיון מתוחכם להרצת מניות. כשכוכבי פרשת ישראל ביתנו ביקשו להסוות העברה של סכומי עתק במזומן מהקופה הציבורית לכיסיהם של פוליטיקאים בכירים ומתווכים מקושרים הם דיברו על "עץ", על "ירוק" ועל "קופסאות תמרים" (שבתוכן, בין היתר, הועברו הכספים); את מנהיג המפלגה אביגדור ליברמן, שלא נחשד במעורבות בפרשה, נהגו לכנות "המנהל" ו"הבוס". "השחור" היה השם הלא תקין פוליטית שנועד לטשטש את זהותו של ראש רשות המסים, ג'קי מצא, בשיחה נפיצה בין חשודים.

שמות קוד וצפנים אהודים לא רק אנשי פשיעה מאורגנת אלא גם על מעורבים בפרשות צווארון לבן והון-שלטון. השימוש בהם מעיד בדרך כלל על הבנה נפשית אינטואיטיבית שהמעשים שבהם מדובר אסורים, שעדיף שרק מספר מצומצם של שותפי סוד ייחשף אליהם. כך קרה, לפי המסכת הראייתית המתגבשת, בפרשת טובות ההנאה שקיבל לכאורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "ורודים", לפי מעורבים בהתרחשויות, הוא המונח שבו השתמשו דיירי המעון הממלכתי כשביקשו לחדש את אספקת בקבוקי השמפניה הוורודה מהמיליארדר ארנון מילצ'ן, ו"עלים" היה שם הקוד לתיבות הסיגרים שהזרים מילצ'ן מדי שבועיים לראש הממשלה. ייתכן שאלה רק כינויי חיבה בשיחה בין ידידים, אך הם מעלים שאלות על המודעות של המעורבים לכך שהיחסים ביניהם עשויים להתפרש כפסולים.

נתניהו ומילצ'ן ב-2005צילום: David Silverman/Getty Image/ ד

עדותו של מילצ'ן היתה נקודת המפנה בפרשה המכונה תיק 1000. אליה הצטרפו קבלות ופרטי כרטיסי אשראי, שנתפסו בידי החוקרים ומעידים לכאורה על מסע הרכישות למען ראש הממשלה ובני ביתו. עוד קודם הצביע מידע מודיעיני שהצטבר במשטרה על דפוס שבמסגרתו התבקשו אילי הון לרכוש עבור נתניהו מוצרי יוקרה. התשתית הראייתית בציר שבין ראש הממשלה והמפיק ההוליוודי היא שביססה את החשד הזה. בחודשים האחרונים העידו, מלבד מילצ'ן עצמו, גם כמה מעובדיו בישראל, שהיו מעורבים במבצעי הרכישה וההעברה של טובות ההנאה לנתניהו. השלב האחרון התבצע באמצעות נהגים.

ממידע שהגיע לידי "הארץ" עולה שמילצ'ן טען כי במרבית המקרים לא גילה נדיבות ספונטנית, אלא בני הזוג נתניהו הם שדרשו ממנו להעניק להם את טובות ההנאה. כפי שדווח ב"הארץ", שוויין המצטבר של המתנות שקיבל נתניהו מגיע לפי החשד למאות אלפי שקלים. לידידיו סיפר איל ההון כי לא ציפה לכל מחווה שלטונית תמורת התשורות שהעניק. אדם שמכיר את מילצ'ן היטב אמר כי הוא "כבר עשה את הונו", והעריך שהתקשה לסרב לדרישותיו של ראש ממשלה בישראל מפני שרצה בקרבה למוקדי קבלת ההחלטות. מילצ'ן עצמו לא התייחס לחשדות בפרשה מאז שדווח ב"הארץ" כי הוא מעורב בה.

בני הזוג נתניהו ובנם יאיר עם השחקנית קייט הדסון באירוע בביתו של מילצ'ן, ב-2014צילום: אבי אוחיון / לע"מ

הגילויים על טובות ההנאה הפתיעו כמה ממקורבי נתניהו. הם מתקשים להאמין שאדם אינטליגנטי וזהיר ביסודו כמו ראש הממשלה יסתבך שוב בפרשה מהסוג שקלע אותו בעבר לחקירה פלילית בפרשת עמדי ושאילץ את קודמו אהוד אולמרט לפרוש מתפקידו. מטעם נתניהו נמסר בתגובה לחשדות: "כל הפרשיות כביכול התבררו כעורבא פרח, וכך יהיה גם לגבי הטענות המתפרסמות בתקשורת כעת. אנו חוזרים ואומרים: לא יהיה כלום - כי אין כלום". פרקליטו של ראש הממשלה, יעקב וינרוט, טען כי נתניהו ביקש את חוות דעתו בנוגע לקבלת מתנות והוסיף: "כל בר דעת מבין שאם ידיד או חבר קרוב מביא לחברו סיגרים כמתנה, אין בזה ולא יכול להיות בזה שום בדל של איסור, שום בדל של עבירה פלילית".

לצד עיסוקו כמפיק קולנוע בארה"ב, למילצ'ן מניות בערוץ 10 הישראלי. יחסיו עם ראש הממשלה עלו לכותרות לאחר הבחירות האחרונות לכנסת, כשהוזכר כמתווך בין נתניהו לבין יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג להקמת ממשלת אחדות. באוגוסט 2015 דיווח "הארץ" כי בתוך שבועות ספורים ביקר נתניהו ארבע פעמים בביתו של מילצ'ן בהרצליה, וכי באחד המפגשים נכח גם הרצוג. המפיק נחשב מקורב לכמה פוליטיקאים מקומיים, בהם נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ומנהיג יש עתיד, יאיר לפיד, שעבד בעבר כמנהל בחברה בבעלותו. לפי דיווחים בעיתונות הוא שימש בעבר סוכן של הלשכה לקשרי מדע במשרד הביטחון וסייע ברכש ציוד לתוכנית הגרעין הישראלית.

השבוע דווח ב"הארץ" כי מילצ'ן ושותפו ג'יימס פאקר, ששניהם נקשרו בפרשת טובות ההנאה, ניסו לגייס את ראש המוסד יוסי כהן לחברה לאבטחת רשת שאליה היו קשורים, בהיותו ראש המטה לביטחון לאומי. הפרקליטות בוחנת כעת את הקשר בין כהן ופאקר, מיליארדר אוסטרלי שלפי דיווחים בערוץ 10 מימן בעבור ראש המוסד כרטיסים להופעתה בישראל של מריה קארי ולינה במלון. מקורות ששוחחו עם "הארץ" הגדירו את מילצ'ן כ"פותח הדלתות" של חברת האבטחה, "בלו סקיי אינטרנשיונל". אחד מהם העיד כי המפיק נהנה מ"קו יותר מישיר" לראש הממשלה ויכול היה "לצלצל אליו מכל מקום, בכל שעה, בכל הזדמנות". אחרים סיפרו כי ראש הממשלה יצא לפחות פעמיים מישיבות כדי לענות לשיחות טלפון ממילצ'ן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ