פרקליט המדינה על חקירות נתניהו: רק שיקולים עניינים מנחים אותנו

שי ניצן דחה את הביקורת על התנהלות מערכת אכיפת החוק בפרשות ראש הממשלה, והוסיף: "יש הבדל גדול בין רף הראיות לחקירה לבין הרף לכתב אישום"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס היום (חמישי) לראשונה לחקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יש הבדל משמעותי בין רף הראיות שמגבש חשד סביר שמצדיק פתיחה בחקירה לבין רף הראיות שנדרש לצורך הגשת כתב אישום", אמר. בהתייחסו לדיווחים על החקירות הוסיף ניצן: "לצערי לעתים יש הדלפות אודות החקירה, חלקן אמת וחלקן שקר. אני מציע להיזהר מאוד כאשר מסיקים מסקנות על סמך מידע חלקי ומגמתי, ולהמתין בסבלנות לסוף התהליך".

ניצן דחה את הטענות שלפיהן מערכת אכיפת החוק מושפעת מלחצים פוליטיים. "נוהלו חקירות נגד נשיא, ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, שופטים, יהודים וערבים כאחד", הצהיר. "הפרקליטות והיועץ המשפטי עיוורי צבעים. אין דבר שמנחה אותנו בעשייתנו זולת המצפן המקצועי שאותו מחזיק בידו כל פרקליט. לחצים על המערכת לא יעזרו, היא בנויה כך שרק שיקולים מקצועיים נלקחים בחשבון. זה החינוך שלנו, זו התרבות הארגונית שלנו. לא נקבל החלטה כדי לרצות מאן דהוא".

הגיעו אלינו פרטי מידע חלקם מעדויות שמיעה, חלקם מעדויות שמיעה שבשמיעה, וחלקם מידע מודיעיני, שעדיין לא העלו חשד סביר המצדיק פתיחה בחקירה לאלתר. בדקנו את כל הטענות. ואכן לאחר בדיקה מעמיקה בחלק מהעניינים לא התגבש חשד סביר ולכן הוחלט שלא לפתוח בחקירה. על כך הודענו ברבים לאחרונה. בחלק מהנושאים התגבש חשד סביר לביצוע עבירות על ידי ראש הממשלה ולכן הולט לעבור בפרשות אלו מבדיקה לחקירה כשהמשמעות היא שנוצרה עילה לחקור את ראש הממשלה כחשוד בעבירות של קבלת טובת הנאה".

על אופן ניהול החקירות אמר ניצן: "הדיונים אצלנו הם פלורליסטיים, כאשר גם דעת הדרגים הנמוכים נשמעת באופן מוחלט. לא אחת יש מחלוקות בין הדרגים המקצועיים, אך בסופו של דבר יש היררכיה והחלטות מתקבלות על ידי ראשי המערכת. אנחנו מודעים לחיוניות שבזירוז התהליך ואני מקווה שהוא לא יימשך זמן רב. נעשה כל הנדרש כדי להגיע במהירות האפשרית לחקר האמת. פרקליטות המחוז תגבש המלצה בסוף החקירה, אחר כך אני אגבש את המלצתי והיועץ הוא שיחליט".

ניצן התייחס גם לאפשרות של פרסום מידע נוסף על החקירה, לרבות הקלטות השיחות שקיימו ראש הממשלה ומו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס. "השיקול העליון מבחינתנו הוא טובת הבדיקה וטובת החקירה. השיקול הזה מחייב פעמים רבות לנהל את ההליך בחשאיות מירבית. שמעתי טענות על כך שבמשך חודשים לא פרסמנו מהו נושא הבדיקה, עשינו כך כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה שלה. הפרסום יכול רק להזיק, והיזק לחקירה משמעו היזק לאינטרס ציבורי חיוני. אני חושב שמגיע צל"ש למשטרה ולפרקליטות ולאנשי היועץ המשפטי כיוון שדבר לא דלף עד שנחקרו החשודים באזהרה. כך צריכה להתנהל כל חקירה רגישה. ברגע שיתאפשר לפרסם מידע מבלי שיהא בכך לשבש את החקירה או לפגוע בטובתה הדבר בהחלט יישקל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ