מח"ש בודקת את הדריסה באום אל־חיראן: שוטרים העידו שירו אל המכונית ולא באוויר

בערוץ 2 דווח כי נתיחת גופת הנהג מעלה שהוא מת דקות ארוכות אחרי הירי. בית המשפט שחרר שני צעירים שנעצרו באום אל־חיראן "כדי לסייע בהנמכת הלהבות"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מבדיקה ראשונית של גופתו של יעקוב מוסא אבו אל־קיעאן, שדרס אתמול (רביעי) למוות את השוטר ארז (עמדי) לוי באום אל־חיראן, עולה כי הוא מת דקות רבות לאחר שהשוטרים ירו בו. כך פורסם הערב בחדשות 2. עוד פורסם כי מח"ש החלו בהליך בדיקה של האירוע, וכי החוקרים מתמקדים בירי הראשון של השוטרים, קודם לאירוע הדריסה. לפי הפרסום, מבדיקה ראשונית עלה כי השוטרים ירו לעבר צמיגי המכונית ולא באוויר.

ועדת המעקב של ערביי ישראל התכנסה היום ברהט, והחליטה על כמה צעדי מחאה בעקבות הרס המבנים שלשום באום אל־חיראן בנגב ומותו של יעקוב מוסא אבו אל־קיעאן, האזרח שדרס למוות את השוטר ארז לוי. חברי הוועדה החליטו לבנות מחדש את 15 המבנים שנהרסו שלשום ביישוב הבדואי, לקיים מחר בצהריים הפגנה בוואדי ערה ולארגן ביום שני הקרוב שיירת מכוניות שתצא מקלנסווה לקרית הממשלה בירושלים. בנוסף, היום צפויה להתקיים באום אל חיראן דרשה המונית אותה יוביל השייח ראאד סלאח, ששוחרר השבוע מהכלא הישראלי.

הרכב הדורס מאום אלחיראן, אתמול
הרכב הדורס מאום אלחיראן, אתמול

לצד זאת, משפחתו של אל־קיעאן אמרה היום ל"הארץ" כי המשטרה מתנה את שחרור גופתו בכך שהלווייתו תתקיים ביישוב חורה, ולא באום אל־חיראן. בשלב זה המשפחה מתנגדת ודורשת כי הגופה תשוחרר לקבורה ללא תנאים.

המרכז המשפטי עדאלה פנה אתמול למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בשם הורי אל־קיעאן, בדרישה לחקור את נסיבות מותו. לפי גרסת המשטרה, אל־קיעאן דרס למוות את השוטר ארז לוי ואז נורה ונהרג בידי שוטרים אחרים. עם זאת, לפי עדי ראייה, הנהג נורה על ידי הכוחות, איבד שליטה על הרכב ואז דרס את לוי ושוטר נוסף. בסרטון שהופץ אחרי התקרית נראים שוטרים מתקדמים לעבר המכונית ויורים, ולאחר מכן היא מאיצה ופוגעת בכוח. לא ברור מה קדם לירי ואם הנהג האיץ בעודו בחיים.‎

הריסת הבתים באום אלחיראן, אתמול
הריסת הבתים באום אלחיראן, אתמול צילום: אליהו הרשקוביץ

עורכי הדין של מרכז עדאלה, נדים שחאדה ומוחמד בסאם, טענו בפנייתם כי הן מהסרטון והן מתצהירו של עד לתקרית, מתברר שהירי לעבר מכוניתו של אל־קיעאן בוצע לפני שהרכב האיץ לכיוון השוטרים. עוד נטען כי השוטרים במקום מנעו במשך שלוש שעות מאמבולנס לטפל באל־קיעאן. "עובדה זו כשלעצמה מבססת חשד לעבירות על החוק מצד אנשי המשטרה וכן מעלה סימני שאלה לגבי אמינות גרסתה לגבי השתלשלות האירועים", נכתב בפנייה.

שני צעירים שנעצרו שלשום לאחר שהגיעו לאום אל־חיראן ולפי החשד תקפו שוטרים באגרופים שוחררו אתמול למעצר בית. שופט בית משפט השלום צבי פורר ציין בהחלטתו כי החליט על שחרורם למעצר בית, בין היתר, "כדי לסייע בהנמכת הלהבות", זאת על אף שציין כי מדובר בעבירות חמורות ביותר. המשטרה ביקשה עיכוב ביצוע וערערה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, שם צפוי להתקיים היום דיון. "קשה מאוד להתנתק מהעובדה כי להחלטה, גם בעניין מעצרם של משיבים אלה, עלולים לצקת תוכן פוליטי, וזאת משום שבאירוע הקשה היו גם מעורבים חברי כנסת, בין השאר, כאלה אשר היו צד לאירועים האלימים שהתרחשו, ואשר במהלכם הותקפו שוטרים באופן קשה", ציין השופט פורר בהחלטתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ