בצל חקירות נתניהו, היועמ"ש מגבש הנחיה למניעת הדלפות מגופי אכיפת החוק

מנדלבליט אמר כי "יש מקרים שבהם לא ניתן להשלים עם הנזקים הטמונים בהדלפות" ויש להרחיב את האכיפה. בנוסף, הוא דחה את הטענות כי עליו לפסול את עצמו מעיסוק בענייני רה"מ משום שכיהן כמזכיר הממשלה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בצל חקירות ראש הממשלה נתניהו, הודיע היום (שישי) היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי הוא מגבש הנחיה להתמודדות עם הדלפות בכלי התקשורת. בנוסף, דחה מנדלבליט את הטענות כי עליו לפסול את עצמו מחקירות רה"מ משום ששימש בעבר מזכיר הממשלה. "אני שומע לעתים קולות שקוראים לי לא לבדוק עניינים הקשורים בראש הממשלה. זו לא בחירה הנתונה בידיי. אם לא אבצע זאת, אמעל בתפקידי", אמר.

בכנס של לשכת עורכי הדין באילת, התייחס היועמ"ש לפרסומים בתקשורת בנוגע לחקירת רה"מ ואמר כי "נראה כי לא חולף יום כמעט מבלי שאנו נחשפים להדלפות של מידע מסוגים שונים, כגון הדלפות מישיבות שחלה עליהן חובת סודיות, הדלפות בהקשרים ביטחוניים, הדלפות בנושאים שיש להם השלכה על יחסי החוץ של המדינה והדלפות מחקירות פליליות ולעתים אף מחומרי חקירה גולמיים".

אביחי מנדלבליט במכללת נתניה, השבוע
אביחי מנדלבליט במכללת נתניה, השבועצילום: אילן אסייג

מנדלבליט אמר כי "לא אחת יש בהדלפות אלה כדי ליצור פוטנציאל פגיעה, או אף לפגוע בפועל ובאופן קשה, באינטרסים חיוניים", ולכן "קיים אינטרס ציבורי באכיפת עבירות בהקשר זה לצורך הגנה על אותם אינטרסים חיוניים ולצורך הבטחת שלטון החוק". 

היועץ סייג את דבריו, באומרו כי "נקיטה בצעדים פליליים בקשר להדלפות היא דבר מורכב". לדבריו, מצד אחד יש לשמור על חופש העיתונות ולהגן על זכות הציבור לדעת, ומצד שני לקחת בחשבון את המשמעות המעשית שעשויה להיות לחקירת אירוע הדלפה.

"בשים לב לכך שהסרת חיסיון עיתונאי הוא צעד חריג ביותר, הרי שלצורך קידום החקירה במקרים שבהם לא ניתן למקד את החשד באדם אחד או במספר מצומצם של אנשים, תידרש גביית גרסה מגורמים רבים כחשודים. זאת, רק משום שהם נחשפו, ברשות ובסמכות, למידע שדלף. חקירה כזו עשויה להיות ארוכה, לגזול משאבים ציבוריים משמעותיים ולדרוש הפעלת אמצעים פוגעניים כלפי כל אותם נחקרים, כגון הוצאת מחקרי תקשורת ואף ביצוע בדיקות פוליגרף", אמר מנדלבליט. על כן, לדבריו, החלטה אם לפתוח בחקירה בעקבות הדלפות "מחייבת איזון בין אינטרסים כבדי משקל, הפועלים לעתים בכיוונים מנוגדים". 

היועץ ציין כי "הצורך באיזון הוביל את התביעה להפעיל עד כה מדיניות זהירה ומצמצמת בכל הנוגע לחקירת הדלפות". יחד עם זאת, הבהיר כי "ישנם מקרים שבהם לא ניתן להשלים עם הנזקים הטמונים בתופעה. על כן, ואף שמדיניות האכיפה בעניין זה צריכה להמשיך להיות זהירה ומצמצמת, מצאתי שיש מקום להרחיבה במידת מה. מטרתה של ההנחיה שמתגבשת היא להתמודד עם תופעת ההדלפות, על ידי הרחבה מסוימת, גם אם זהירה, של מדיניות האכיפה כלפי אלה המוסרים מידע שאסור בגילוי. אין לי טענה לתקשורת, שעושה את מלאכתה. הכוונה היא למי שנהנה מאמון ומועל באמון זה", הוסיף מנדלבליט. 

היועמ"ש התייחס בדבריו גם לניגוד העניינים לכאורה בו הוא מצוי, לטענת גורמים שונים, באשר לחקירת ראש הממשלה נתניהו - "אני שומע לעתים קולות שונים הקוראים לי שלא לעסוק בתיקים הקשורים לראש הממשלה, ותשובתי לאותן קריאות היא שזו כלל אינה בחירה הנתונה בידי. זו היא חובתי, ואם לא אמלא אותה, אזי לא אבצע את תפקידי נאמנה".

מנדלבליט אמר עוד כי "הטיפול שלי בפרשות האמורות אינו אלא קיום הוראות החוק. כל עוד אין עילה בדין לפסילה שלי מעיסוק בפרשות, ואין עילה בדין כזו, הרי שהוראות החוק אוסרות עליי, כך ממש, להימנע מטיפול בהן. העובדה כי שימשתי קודם לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה בתפקיד מזכיר הממשלה, אינה עילה לפסילתי מעיסוק בעניינים הקשורים לממשלה בכלל ולראש הממשלה בפרט".

"נשקול לפרסם את ההקלטות בהמשך"

מנדלבליט התייחס השבוע לחקירתו של נתניהו ואמר כי "יש חקירה שמתנהלת בעיצומה, וחשיפת ההקלטות בהחלט עלולה להביא לשיבוש". בנאום במכללת נתניה אמר מנדלבליט כי השאלה לגבי מועד הפתיחה בחקירת פרשת 2000 לא היתה פשוטה כלל וכלל. לדבריו, בהחלט היתה התלבטות בעניין, אך בסופו של יום הוחלט בעצה אחת עם פרקליט המדינה להתקדם לפרשת 1000 בלי לחשוף את פרשת 2000, מתוך מטרה לקדם באופן מיטבי את האינטרס הציבורי ולהגיע לחקר האמת. לדברי היועמ"ש, היתה זו החלטה מושכלת, אחראית ומוצדקת.

מנדלבליט הוסיף כי בכוונתו לשקול את סוגיית פרסום ההקלטות בשל החשיבות הציבורית. עם זאת הוא הוסיף כי בנקודת הזמן הנוכחית מוקדם להכריע בנושא, כיוון שפרסום בעיתוי זה יפגע בחקירה המתנהלת. הוא הוסיף כי "קולות הרקע של אלה המבקשים מבחוץ להסיט אותנו לכאן ולכאן לא חודרים ולא משפיעים".

אתמול התייחס לחקירות ראש הממשלה גם פרקליט המדינה, שי ניצן, ואמר כי "יש הבדל משמעותי בין רף הראיות שמגבש חשד סביר שמצדיק פתיחה בחקירה לבין רף הראיות שנדרש לצורך הגשת כתב אישום". בהתייחסו לדיווחים על החקירות הוסיף ניצן: "לצערי לעתים יש הדלפות אודות החקירה, חלקן אמת וחלקן שקר. אני מציע להיזהר מאוד כאשר מסיקים מסקנות על סמך מידע חלקי ומגמתי, ולהמתין בסבלנות לסוף התהליך". 

ניצן דחה את הטענות שלפיהן מערכת אכיפת החוק מושפעת מלחצים פוליטיים. "נוהלו חקירות נגד נשיא, ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, שופטים, יהודים וערבים כאחד", הצהיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ