משפחת הנהג הדורס מאום אל-חיראן עתרה לבג"ץ בדרישה לשחרר את גופתו

גופתו של אבו אל-קיעאן נותחה ונמצאת במכון לרפואה משפטית. "החזקת גופתו נעשית תוך חריגה קיצונית מסמכות ומתוך שיקולים זרים ביותר", נכתב בעתירה שתידון ביום שני

ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי

משפחתו של הנהג הדורס מאום אל-חיראן יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן עתרה היום (שישי) לבג"ץ בבקשה להחזיר לה את גופתו באופן מידי. העתירה הוגשה באמצעות מרכז עדאלה ומרכז אלמיזאן. גופתו של אל-קיעאן שדרס למוות את השוטר ארז (עמדי) לוי נותחה ונמצאת במכון לרפואה משפטית באבו-כביר. דיון בעתירה יתקיים ביום שני הקרוב. 

מרכז עדאלה וחבר הכנסת טלב אבו עראר הגישו את העתירה באמצעות עורכי הדין נדים שחאדה ועומר ח'מאיסי בשם משפחתו של אבו אל-קיעאן. "אין סמכות למשטרה על פי החוק להחזיק את הגופה הנדונה. אין שום הסדר ראשוני המאשר את החזקת הגופה ולכן המשטרה פועלת מחוסר סמכות קיצוני ביותר", כתבו בעתירה והוסיפו כי "לא רק שהחזקת גופת המנוח מהווה פגיעה בכבודו של המת ובכבוד בני משפחתו, היא נעשית תוך חריגה קיצונית מסמכות, ללא תכלית ראויה ולגיטימית כלשהי ומתוך שיקולים זרים ביותר". מהמשטרה נמסר כי "לכשיגיע שלב השחרור, הטיפול הוא זהה לקבורת מחבלים". ‎

יעקוב אבו אל-קיעאן
יעקוב אבו אל-קיעאן

אלפי בני אדם הגיעו בצהריים לכפר והשתתפו בתפילות יום השישי כאות הזדהות עם התושבים. התפילה ההמונית התקיימה על פי החלטת ועדת המעקב של ערביי ישראל בעקבות האירועים שלשום במהלכם נהרגו לוי ואבו אל-קיעאן בעת פינוי בתים. המשטרה טוענת כי אבו אל-קיעאן ביצע פיגוע דריסה ואחראי להרג השוטר ולפציעת שוטר נוסף, ואילו עדי ראייה טוענים כי אבו אל-קיעאן נורה על ידי הכוחות, איבד שליטה על הרכב ואז דרס את שני השוטרים. בסרטון שהופץ אחרי התקרית נראים שוטרים מתקדמים לעבר מכונית ויורים, ולאחר מכן היא מאיצה ופוגעת בכוח. לא ברור מה קדם לירי ואם הנהג האיץ בעודו בחיים.‎

אתמול פרסמו בחדשות 2 כי בדיקה ראשונית של גופתו של אבו אל־קיעאן גילתה כי הוא מת דקות רבות לאחר שהשוטרים ירו בו. עוד פורסם כי מח"ש החלו בהליך בדיקה של האירוע, וכי החוקרים מתמקדים בירי הראשון של השוטרים, קודם לאירוע הדריסה. לפי הפרסום, בדיקה ראשונית גילתה כי השוטרים ירו לעבר צמיגי המכונית ולא באוויר. מחר מתוכננת תהלוכה ארצית בוואדי ערה בשעות הצהריים במחאה על האירועים.

מתפללים בשטחי אום אל-חיראן, היום
מתפללים בשטחי אום אל-חיראן, היוםצילום: חוסיין אלעוברה, פאנט

הוארך מעצרם של שני צעירים בחשד שתקפו שוטרים

בית המשפט המחוזי בבאר שבע האריך הבוקר בשלושה ימים את מעצרם של שני צעירים, בני 20 ו-27, שתקפו על פי החשד שוטרים באום אל-חיראן והכו אותם באגרופים. בכך, הפך השופט נתן זלוצ'ובר את החלטתו של שופט בית המשפט השלום בעיר צבי פורר שהחליט לשחררם למעצר בית "בכדי לסייע בהנמכת הלהבות", כלשונו.

"קשה מאוד לנתק את האירועים מהעובדה שבסופו של דבר באירוע נהרג שוטר וכן אזרח, ושכל הנסיבות של המוות נחקרות עדיין", כתב שופט השלום פורר בהחלטתו והוסיף כי להחלטה עשויה להיות משמעות פוליטית. השופט ציין עוד כי על פי סרטון שהוצג לבית המשפט, אין ספק שהשניים תקפו את השוטרים לפני שנעצרו, אך הסביר כי הוראה על המשך מעצרם עלולה להגביר את הלהבות ולכן הורה לשחררם למעצר בית.

שופט המחוזי זלוצ'ובר מתח ביקורת על הנימוק שסיפק פורר, ואמר כי "הנושא העומד להכרעה אינו מורכב. במדינת חוק מי שתוקף שוטר - גם אם הוא נסער בשל סיבה מוצדקת, להבנתו... צריך לצפות ליד קשה של רשויות אכיפת החוק. אין להפקיר את העושים במלאכה (השוטרים, אב"ז)". זלוצו'בר ציין עוד כי "גם הטיעון בדבר הרגעת הרוחות בשטח, לטעמי, בשלב זה לפחות, אינו במקומו. נראה שדווקא תגובה נחרצת וגילוי אסרטיביות של מערכת אכיפת החוק היא זו שתשדר מסר בלתי מתפשר לכל מי שבדעתו לנהוג שלא על פי חוק ובאלימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ