האזנות סתר חושפות: אנשי ישראל ביתנו התהדרו בקשרים עם קציני משטרה

תמלילי ההאזנות בחקירת פרשת ישראל ביתנו מגלים שאנשי המפלגה ניסו לקדם מינויים דרך קציני המשטרה. "הוא עושה הכל בשביל להיות בסדר וענייני... הוא משלנו", אמרו על אחד מהם

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

האזנות סתר מחקירת פרשת ישראל ביתנו מעלות כי אנשי המפלגה התהדרו שיש להם השפעה על קצינים בכירים במשטרה, והפעילו לחץ כדי לקדם מינוי מקורבים במשרד לביטחון הפנים ובמשטרה. תמלילים של שיחות בין אנשי המפלגה, שהגיעו לידי "הארץ", מתארים פגישות שהתקיימו לכאורה עם שני קצינים, וכן הבטחה לאחד מהם להשתלב בישראל ביתנו לאחר פרישתו מהארגון.

"זה צ'יקו, זה כל יום שישי הוא יושב עם פאינה מחובקים, מדברים, צחוקים, הכל אתה מבין", אומר בהקלטה יועץ פוליטי בישראל ביתנו על ניצב משה (צ'יקו) אדרי, כיום מפקד מחוז תל אביב הפורש, ומתייחס לסגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום, המואשמת בקבלת טובות הנאה בפרשה. "הוא איש שלנו והוא מכיר את כולנו, הוא יודע בדיוק מה זה המפלגה", הוסיף. על תת־ניצב אמיתי לוי, ראש אגף האבטחה במשטרה, נאמר "אמרתי לו — אם הוא פורש הוא בא אלינו. הוא מחפש דרגת ניצב והוא עושה הכל בשביל להיות בסדר וענייני".

השיחות בין יועץ השר לביטחון הפנים לבין ראש אגף הארגון של ישראל ביתנו:

על ניצב צ'יקו אדרי: 
דהרי:"זה צ'יקו, זה כל יום שישי הוא יושב עם פאינה מחובקים, מדברים, צחוקים, הכל אתה מבין"
דהרי: "אתם לא יודעים מה החשיבות שהוא איש שלנו והוא מכיר את כולנו, הוא יודע בדיוק מה זה המפלגה". 

על תת ניצב אמיתי לוי:
דהרי: "אמרתי לו - אם הוא פורש הוא בא אלינו. הוא מחפש דרגת ניצב והוא עושה הכל בשביל להיות בסדר וענייני".
גודובסקי על מינוי מקורבת במשרד לביטחון הפנים: "היתה היום פגישה של חברה שלי עם הבחור הזה אמיתי לוי.הוא היה סופר קואופרטיבי, שיבח את פאינה מכאן ועד להודעה חדשה".

בשבוע שעבר הודיעה המשטרה כי ניצב אדרי מסיים את עבודתו במשטרה, ככל הידוע ללא קשר לפרשת ישראל ביתנו, וגם תנ"צ לוי פרש בשנה שעברה. מתמלולי השיחות לא ברור אם קציני המשטרה שיתפו פעולה עם הדברים, ובמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לא אישרו ולא הכחישו שהדברים נחקרים, אלא מסרו כי "לא נתייחס לשאלות הנוגעות לבדיקות או חקירות אלא במקום שבו מתנהלים הליכים גלויים".

הקלטות הסתר בוצעו במשך החקירה הסמויה של פרשת ישראל ביתנו, ותועדו בהן שיחות בין ראש מטה הארגון של המפלגה, דוד (דאוד) גודובסקי, שנחשב למקורב ליו"ר אביגדור ליברמן, לבין עמוס דהרי, ניצב משנה בדימוס ויועצו הפוליטי של השר לביטחון הפנים לשעבר יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו).

"עכשיו, אתה יודע שצ'יקו אדרי מפקד מחוז ירושלים, אתה יודע את זה, לא?" שואל דהרי את גודובסקי באחת השיחות שהוקלטו, בהתייחסו לתפקידו הקודם של אדרי ולקשרים שבנה עמו לדבריו בשנים שבהן אדרי שימש כמזכיר הביטחוני של אהרונוביץ'. "אתה כבר עשר פעמים סיפרת לי על זה", משיב גודובסקי. דהרי: "אני אספר לך את זה 70 פעם כי זה חשוב, אתה לא מבין את זה. אתם לא יודעים מה החשיבות שהוא איש שלנו והוא מכיר את כולנו, הוא יודע בדיוק מה זה המפלגה". דהרי הוסיף "אפילו אבו חצירה (עוזרו של השר ליברמן) חיבר לו את הבוס (ליברמן), איחל לו בהצלחה". גודובסקי: "זה מאוד חשוב אבל אני לא נוגע בזה, בשביל זה יש אותך".

מהשיחות עולה גם כי היו ניסיונות להשפיע על קציני משטרה אחרים, בהם ניצב בדימוס בנצי סאו שהיה מפקד מחוז תל אביב וסגן המפכ"ל. "אבל אתה צריך תמיד לדעת שלנו יש איש", אומר דהרי, "שיש לנו יסוד סביר להניח שהוא לא ייענה לנו כמו שעונים מפקד מחוז צפוני או תל אביב (ניצב סאו) שלא רוצה לשמוע ומשחק אותה טרזן מהג'ונגל לפני הזיון האחרון שלו. זה צ'יקו, זה הכל... זה צ'יקו, זה כל יום שישי הוא יושב עם פאינה מחובקים, מדברים, צחוקים, הכל אתה מבין".

כשעומת בחקירה עם אמירותיו על אדרי, הסביר דהרי כי "התכוונתי שהוא היה מזכיר ביטחוני אצלנו בלשכה והוא כמו אח שלי. צ'יקו שהיה מזכיר ביטחוני סייר אתנו בשטח עם השר וסיפרתי לו על הסניפים של המפלגה ועל ההערכות". כששאלו על החוקרים מדוע סיפר לגודובסקי שאדרי נפגש עם קירשנבאום בבתי קפה, אמר כי "הם נפגשו בחדר הכושר, בתי הקפה סתם תוספת שלי. סתם הוספתי את זה בשבילי יהירות יתר, שוויץ".

זו לא הפעם הראשונה ששמו של ניצב צ'יקו אדרי עולה בחקירת פרשת ישראל ביתנו. ב–2015 פרסמו גידי ויץ ורויטל חובל ב"הארץ" כי אחד החשודים המרכזיים בפרשה ואיש סודו של אביגדור ליברמן, יו"ר נת"ע ומנכ"ל מע"צ לשעבר אלכס ויז'ניצר, היה בקשר טלפוני עם כמה ניצבים בצמרת המשטרה. אחד מהם היה אדרי, שבמקרה אחד צלצל אל ויז'ניצר ב–11 בלילה, ובמקרה אחר קיים איתו שיחה של 28 דקות.

ההודעה על פרישתו של אדרי לא הפתיעה רבים בארגון. התקדמותו במשטרה היתה מהירה, אך גילו לא אפשר לו להשתלב בתפקיד נוסף. הוא מונה לתפקידים משמעותיים ושימש מפקד מחוז ירושלים בגל הטרור האחרון, אך קיבל הערה פיקודית לאחר דקירתה למוות של שירה בנקי במצעד הגאווה בעיר. לקראת סבב המינויים הקרוב אדרי הבין שייתכן כי קידומו ייתקל בביקורות מבפנים ומבחוץ והחליט לסיים את תפקידו במשטרה.

קשריה של ישראל ביתנו עם משטרה הוזכרו בעבר גם על ידי יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, שהתרברב בהקשר של חקירותיו כי הוא מפעיל חפרפרות בארגון והזהיר את מקורביו ש"יושבים עליהם".

"שתגיד אני מדברת בשם פאינה"

הקצין הנוסף ששמו צוין בשיחות, תנ"צ לוי, מוזכר בהקשר של סיוע במציאת עבודה לשלומית כנען, מי שהיתה מנכ"לית משרד הקליטה. גודובסקי מגדיר אותה במשך השיחה עם דהרי כ"בחורה ברמה גבוהה מאוד... היא חברה של הבוס (ליברמן)". גודובסקי מבקש שדהרי יסייע לו למנותה לניהול פרויקט להעצמה נשית במשרד לביטחון הפנים, ודהרי מנחה אותה להיפגש עם עם תנ"צ לוי: "תרשום לך מספר טלפון, תת־ניצב אמיתי לוי... בחור מאוד נחמד". גודובסקי מגיב: "או יופי, כי עוד אשה נרצחה". דהרי משיב: "לא נורא, זה כפרת עוונות, זה בשביל הכיפור. אני דיברתי איתו, הוא מאוד מיינדד (מוכוון)". דהרי מוסיף הנחיות לכנען: "שתגיד אני מדברת בשם פאינה קירשנבאום, ככה שתגיד. אני מכירה אותה אישית. שהיא תגיד שלום קוראים לי כך וכך כנען, מדברת בשמה של פאינה קירשנבאום. אני הייתי אמורה לדבר איתך, עמוס דיבר איתך והתבקשתי לנהל איתך דו־שיח, איפה אנחנו יושבים? איפה שותים קפה? הוא משלנו, הוא מכוחותינו... אתה יודע כבר כמה יש לי ברשימה, חבל לך על הזמן. אמרתי לו — אם הוא פורש הוא בא אלינו".

כמה ימים מאוחר יותר דהרי וגודובסקי מדברים שוב, ומדבריהם עולה שהפגישה עם תנ"צ לוי התקיימה ועלתה יפה. "רציתי להגיד לך תודה, הייתה היום פגישה של חברה שלי עם הבחור הזה אמיתי לוי. הוא היה סופר קואופרטיבי, שיבח את פאינה מכאן ועד להודעה חדשה", אמר גודובסקי. דהרי השיב "הוא מחפש דרגת ניצב והוא עושה הכל בשביל להיות בסדר וענייני וכל זה". גודובסקי: "מותק תמיד יש מניע, אבל כשמניע אישי מצטלב עם מניע ציבורי אז זה בסדר, זה עובד בדרך כלל". לא ידוע האם מינויה של כנען יצא לבסוף לפועל.

מקורבת נוספת למפלגה שהשניים משוחחים על מינויה היא הפעילה ילנה קוניאנסקי, אותה הם מייעדים לכאורה לתפקיד רכזת הקורסים במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש. בחקירתו טען דהרי כי אינו יודע מי היא: "לא מכיר את השם, אולי בפנים". לאחר שהחוקרים עימתו אותו עם תמלילי האזנות הסתר, סיפר כי "היא אחראית על הסניף בבית שמש, לא בולטת במיוחד בגלל תפקוד לקוי של הסניף. באחת הפניות של דאוד אלי היתה פנייה אם אפשר לעזור לגברת הזאת במשרד לביטחון פנים. עניתי לו 'אני מצטער, אני לא מתעסק בדברים האלה' ומעבר לזה לא ראיתי אותה ולא שמעתי עליה".

אך תמלילי השיחות בין השניים מעלים חשד לפיו דהרי היה מעורב יותר משטען בחקירתו. גודובסקי שואל אותו: "אתה יכול לבדוק? פאינה דיברה עם איציק (השר אהרונוביץ') לגבי הבחורה מבית שמש, הוא ביקש קורות חיים, שלחתי את זה לכרמית, זה אצל כרמית, בדקתי. היא אמרה שהשר מטפל, זה לגבי לקחת אותה כרכזת קורסים שם באקדמיה בבית שמש". כרמית היא כרמית מויאל שהיתה ראש לשכתו של השר ונחשבה לדמות חזקה בלשכה. גודובסקי מוסיף: "תגיד לי לא מסוגלים, בסדר, אין בעיה אני לוקח אותה למטה יהודה, מעביר לשם כסף קואליציוני, אני לא צריך בשביל זה לא איציק ולא אף אחד. ראש המועצה מוכן לקחת אותה אבל זה כסף, זה העברות, זה מסובך". דהרי משיב: "בדקתי אני צריך לקבל תשובה, אתמול הייתי צריך לקבל תשובה בערב... המנכ"ל אמר לי שיחזור אלי היום... תן לי לבדוק מה זה". גודובסקי: "תבדוק, בדיוק!".

לימים, כך עולה מעדותו של דהרי במשטרה, קוניאנסקי מונתה לתפקיד ברשות למלחמה בסמים, הפועלת תחת המשרד לביטחון הפנים ועמדה במוקד חקירת פרשת ישראל ביתנו.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "ניצב צ'יקו אדרי שירת כמזכיר ביטחוני של השר לביטחון הפנים בין השנים 2011–2013. במסגרת התפקיד ומכורח המציאות התקיימו כמקובל קשרים מקצועיים עם גורמים בלשכה וסביבתה. לעניין המינויים, בניגוד לאמור, אלו מתבצעים בהליך סדור באמצעות דיוני שיבוצים, שלו שותפים סגל הפיקוד העליון של המשטרה בראשות המפקח הכללי. באשר לדברים המובאים בשם אדם זה או אחר, אנחנו לא יכולים להיות אחראים לדברים הנאמרים על ידי מאן דהוא ובוודאי שאיננו ערבים למהימנותם. ניצב צ'יקו אדרי הינו קצין עתיר זכויות ומוערך ואין שחר לדברי הבלע של גורמים המנסים להשחיר את שמו לשווא".

אמיתי לוי מסר בתגובה כי "נפגשתי עם פאינה פעם אחת, היינו בישיבה גדולה כמה קצינים והיא התלוננה שאנחנו מעכבים דברים. לא פגשתי את שלומית ולא את דאוד מעולם. הייתי בפגישת עבודה אחת בחיי ובאותו דיון לא הגענו להסכמות. מעולם לא ביקשתי מאף אחד ניצב, לא פנו אלי ולא דיברו איתי. את דהרי ראיתי אולי פעמיים־שלוש במשרד לביטחון פנים, ומעולם לא עזרתי לו לגייס אנשים לתוך המשטרה".

עמוס דהרי לא הגיב לדברים.

הגשת כתבי אישום בפרשת ישראל ביתנו עלולה להימשך זמן רב

הגשת כתבי האישום נגד החשודים בפרשת השחיתות בישראל ביתנו עלולה להימשך זמן רב בשל היקפה של הפרשה. התיקים מצויים כעת בשלב עריכת השימועים לחשודים שהוחלט להגיש נגדם כתב אישום, והפרקליטות מעבירה בימים אלה לראשונה את חומרי החקירה לעורכי דינם. לאחר שישמעו טענות ההגנה של החשודים שבחרו לנצל את זכותם לשימוע, תתקבל בפרקליטות החלטה סופית באשר להגשת כתבי אישום נגדם.
בספטמבר החליטו היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ופרקליט המדינה, שי ניצן, להגיש כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד 16 חשודים בפרשת השחיתות בישראל ביתנו, בהם סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום והשר לשעבר סטס מיסז'ניקוב, לאחר שנמצאה תשתית ראייתית להעמדתם לדין.

מיסז'ניקוב יועמד לדין בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, החזקה ושימוש בסם מסוכן ושיבוש מהלכי משפט. פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים ומזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו לשעבר, צפויה לעמוד לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

כמו כן, יועמדו לדין בכפוף לשימוע גם דוד גודובסקי — מנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו, רמי כהן — מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, דב ליטבינוף — ראש המועצה האזורית תמר, הלוביסט ישראל יהושע, מתן דהן — יושב ראש עמותת איילים, ודני גליקסברג — סגן יושב ראש העמותה. שימועים לפני הגשת כתב אישום ייערכו גם לויקטוריה רבין — לשעבר העוזרת הפרלמנטרית של סגנית השר קירשנבאום, ליועץ התקשורת רונן משה, לאירנה וולדנברג — מנכ"לית התאחדות היזמים, ולחמישה חשודים נוספים. 

בהודעת משרד המשפטים על הגשת כתבי האישום נכתב כי מדובר באחת מחקירות השחיתות הציבורית הגדולות שנחשפו בישראל, הן מבחינת מורכבות ותחכום השיטה והמעשים, והן מבחינת היקף הפעילות ומספר המעורבים. מדובר למעשה במספר רב של פרשות שחיתות שונות, שנחשפו במסגרת החקירה, שביניהן קיים חוט מקשר המצביע על ארגון ושיטתיות בביצוע העבירות. לפי האישומים, רשויות וגופים שחפצו בתקציבים מהמדינה נדרשו לתת שוחד לאנשי ישראל ביתנו ובראשם קירשנבאום, שבתמורה פעלו להעברת הכספים. לפי הודעת הפרקליטות, "הגורמים המתוקצבים נדרשו להקצות סכום מתוך התקציב שהועבר אליהם לצרכים שהגדירו אנשי המפלגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ