בג"ץ הורה לשחרר לקבורה את גופת הנהג הדורס מאום אל-חיראן

בהחלטתם קבעו השופטים כי בניגוד לעמדת המשטרה, מספר המשתתפים בהלווייתו של יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן לא יוגבל. השופט עמית: "משפחת המנוח משתייכת לעדה שבניה אזרחים שומרי חוק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מול הכנסת נושאים שלט עם תמונתו של אבו אל-קיעאן, היום

בג"ץ הורה היום (שני) לשחרר לקבורה את גופתו של יעקוב אבו אל-קיעאן, שדרס למוות שוטר בשבוע שעבר ונורה ונהרג בעת הריסת הבתים באום אל-חיראן. את העתירה הגיש ארגון עדאלה בשם משפחתו של אל-קיעאן בדרישה לשחרר את גופתו לקבורה באופן מיידי וללא תנאים.

בדעת רוב קבעו השופטים יצחק עמית ואורי שהם, כנגד דעתו של השופט נעם סולברג: "אנו מורים אפוא למשטרה לשחרר את גופת המנוח לידי המשפחה או מי מטעמה. על מנת למנוע מחלוקות נוספות, אנו קובעים כי ההלוויה תיערך מחר בשעות היום ולא בשעות הלילה". עוד קבעו השופטים כי מספר המשתתפים במסע ההלוויה לא יוגבל, וכי ההלוויה תימשך עד שעתיים. עוד קבעו השופטים כי מסע הלוויה יצא מאום אל-חיראן לכיוון חורה והורו למשטרה לחסום את כביש 31 בין באר שבע לערד לזמן קצר במקרה הצורך. 

"אנו מודעים לכך שהרוחות עדיין סוערות וקיימת רגישות ומתיחות, שלצערנו עלולה להיות מנוצלת על ידי גורמים קיצוניים", כתב השופט עמית. "עם זאת, אזכיר את המובן מאליו. ההלוויה נערכת בנגב, בשטח ישראל; משפחתו של המנוח משתייכת לעדה הבדואית, שבניה הם אזרחי ישראל שומרי חוק וחלקם אף משרתים בכוחות הביטחון; לא נשמע ולו קול אחד בקרב העדה המשבח או מהלל חלילה פיגוע דריסה, והמשפחה והעדה הבדואית מגנים תופעה מעין זו פה אחד ובכל תוקף. לטעמי, יש בדברים אלה כדי להקהות את החשש שהביעה המשטרה".

השופט סולברג פסק נגד העותרים וכתב כי לא יכולה להיות ביקורת שיפוטית על היערכות המשטרה והשר לביטחון הפנים, משום שההפגנה עלולה להידרדר להפרות סדר שיגרמו לפגיעה בנפש, מבלי שתינתן לשופטים ההזדמנות לעיין בחומר הראיון החסוי שבידי המשטרה שהמדינה ביקשה להגיש. עו"ד חסן ג'בארין מעדאלה סירב לבקשת המדינה לאפשר לשופטים לעיין בחומר.

יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן

נציג המדינה אמר בדיון היום כי תנאי המשטרה לשחרור הגופה הם שבהלוויה לא ינכחו אישי ציבור, ישתתפו לא יותר מ-50 בני אדם ולא יתקיימו בה נאומים פוליטיים. עוד דרשה המשטרה מהמשפחה להפקיד ערבות של 20 אלף שקלים. עו"ד חסן ג'בארין מארגון "עדאלה", המייצג את המשפחה, אמר כי המשפחה לא מוכנה להגבלת מספר המשתתפים בהלוויה.

בתגובה לעתירה טענה המשטרה כי קיום הלווייתו של אבו אל-קיעאן ללא תנאים מוקדמים עלול להוביל להפרות סדר ודרשה לדחות את העתירה. לקראת הדיון, נפגשו נציגי הפרקליטות ועורכי הדין של משפחת אבו אל-קיעאן בניסיון לקדם פשרה, אך הפגישה לא נשאה פרי. עו"ד ג'בארין אמר בדיון כי המשפחה מוכנה להתפשר על מקום ועל זמן ההלוויה. הוא הוסיף כי חברי הרשימה המשותפת וועדת המעקב של ערביי ישראל מוכנים להתחייב להבטיח את הסדר הציבורי. "אנשים זכאים לבוא ולהשתתף בהלוויה באלפיהם בגלל האירוע הפוליטי שהיה שם", הוסיף ג'בארין.

בתגובת המדינה נכתב כי למשטרה אין התנגדות עקרונית לשחרור הגופה, אולם בכפוף לתנאים שיבטיחו כי ההלוויה לא תתפתח להפרות סדר. לפי התגובה, המשטרה דורשת ששעת ההלוויה תיקבע מראש ויוקצב זמן מסוים מרגע שחרור הגופה ועד לסיום ההלוויה. עוד דורשת המשטרה להגביל את מספר המשתתפים, לקיים הלוויה דתית ללא נאומים פוליטיים ושימוש באמצעי הגברה ווהפקדה של "ערבות הולמת".  לפי הפרקליטות, "קיומה של הלוויה המונית צפוי לדרוש היערכות בסדר כוחות משטרתי גדול ובמהלכה צפויה להערכת המשטרה סכנה לפגיעה ממשית בשוטרים".

מארגון עדאלה נמסר בתגובה להחלטה: "מלכתחילה טענו שאין סמכות למשטרה להחזיק גופה כקלף מיקוח ועל כן מדיניות המשטרה, במיוחד בכל הקשור לאירוע באום אל-חיראן, היא מדיניות שאינה במסגרת החוק. טענות המשטרה בתיק זה הן חלק מתרבות השקר של המשטרה ביחס לחברה הערבית בישראל. המשטרה ממשיכה בדרכה להתייחס אל האזרחים הערבים כאויב, וטוב שפסק דין זה מבהיר שאין בסיס משפטי להתנהלות המשטרה".

יו״ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, מסר בתגובה: "אני שמח שבית המשפט לא נגרר אחרי ההסתה והשקרים של המשטרה ובחר לאפשר למשפחת אל-קיעאן את הזכות הבסיסית להתאבל בכבוד. המשטרה ממשיכה להתסיס ולהסית, במקום לקחת אחריות על המחדלים הנוראים שלה שהובילו למותם המיותר של שני אנשים באותו בוקר ארור. אנחנו ממשיכים לדרוש לקבל תשובות אמיתיות על מי החליט לפנות את הכפר ומדוע הוחלט לעשות זאת בצורה כל כך אלימה. יש להקים לאלתר ועדת חקירה ממלכתית ועצמאית לבדיקת האירועים".

אבו אל-קיעאן נהרג בעת מהומות שפרצו בכפר הבדואי אום אל-חיראן בשבוע שעבר, כשכוחות משטרה גדולים הגיעו למקום כדי לאבטח הריסת בתים בו. במקומו של הכפר הבדואי עתיד לקום היישוב היהודי חירן. המכונית שבה נהג אבו אל-קיעאן דרסה שני שוטרים וגרמה למותו של אחד מהם. סרטון שצולם במקום ודבריהם של עדי ראייה העלו את האפשרות כי אבו אל-קיעאן לא התכוון לדרוס את השוטרים, אלא איבד שליטה על מכוניתו. בתגובת המדינה נכתב כי המשטרה טוענת שדריסת השוטרים באום אל-חיראן היתה פיגוע. "לדעת המשטרה יש ראיות לפיהן האירוע האמור הוא פיגוע דריסה שבוצע... לפגוע בכוחות הביטחון שהיו במקום", נכתב בתגובת המדינה לעתירה.

בסוף השבוע דווח בערוץ 10 כי אבו אל-קיעאן נפגע משני קליעים: אחד מהם פגע ברגלו הימנית, ואחד מהם בבית החזה. לפי הדיווח, מתוצאות ראשוניות של הדו"ח הפתולוגי שהועברו למשטרה ולמח"ש נראה כי אחד הקליעים פגע בברכו הימנית וייתכן שהירי התרחש טרם האיצה המכונית. הקליע השני פגע בעורק בבית החזה וגרם לדימום פנימי, שארך בין 20 דקות לחצי שעה - עד שהביא למותו של אבו אל-קיעאן מאיבוד דם. לפי הדיווח, מבצעי הנתיחה במכון לרפואה משפטית קבעו כי אילו היה אל-קיעאן מקבל טיפול ראשוני בשטח ומועבר לבית החולים היה ניתן להציל את חייו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ