המדינה תפצה את פעיל השמאל עזרא נאווי ב-45 אלף שקל בעקבות התנכלות שוטרים

בית המשפט קבע כי נאווי הודח על ידי ג'יפ צבאי ובו שוטר וקצין לבצע עבירת תנועה, עליה קיבל דו"ח: "גם אם המשטרה רשאית לאכוף החוק ביתר קפדנות,על החשוד לבצע עבירות מיוזמתו ואין מקום לגרום לו לבצען"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עזרא נאווי בבית המשפט המחוזי בירושלים, בשנה שעברה
ניר חסון

המדינה תשלם 45 אלף שקל לפעיל השמאל עזרא נאווי לאחר שהודח על ידי ג'יפ צבאי לבצע עבירת תנועה של מעבר על קו לבן ואז הואשם, כך קבע היום (שלישי) בית משפט השלום בירושלים. האירוע התרחש במרץ 2013, כאשר נאווי נסע מירושלים לדרום הר חברון כחלק מפעילותו בארגון השמאל תעאיוש לטובת התושבים הפלסטינים באזור. ג'יפ צבאי שארב לו החל לנסוע לפניו לאט בכוונה, ובכל פעם שנאווי ניסה לעקוף אותו – האיץ הג'יפ על מנת למנוע ממנו את העקיפה. כך נוצר מצב שבו נאווי עקף את הרכב בקו הפרדה רצוף. אז הורה הג'יפ הצבאי לנאווי לעצור, ומהרכב יצא אברהם בוהדנה, שוטר במשטרה, שנתן לו את הדו"ח.

נאווי ערער על הדו"ח, ובמשפטו טען כי הדוח הוא התנכלות על רקע פעילותו הפוליטית. קצין המילואים שהיה בג'יפ הצבאי, רס"ן שלום שבח, העיד במשפט, אך סירב להשיב לשאלה אם היה שותף לניסיון להפללה מכוונת ואמר כי "איני מעוניין להפליל את עצמי". השופטת מרים אלקסלסי מבית המשפט השלום בירושלים זיכתה את נאווי וקבעה כי "ברור כשמש שלא מדובר באכיפה אקראית של עבירת תנועה שנצפתה על ידי שוטר תנועה, כי אם מעבר לכך". היא הוסיפה כי "לנהג הג'יפ הצבאי חלק נכבד בביצוע העבירה. גם אם המאשימה רשאית לאכוף החוק ביתר קפדנות, על מי שהיא 'חפצה ביקרו', ולא יהא הדבר בבחינת אכיפה בררנית, עדיין על החשוד לבצע עבירות מיוזמתו ואין מקום לגרום לו לבצען, בוודאי לא כשהמדובר בעבירות תעבורה".

בעקבות הזיכוי, תבע נאווי את הקצין, השוטר והמדינה באמצעות עו"ד איתי מק. במהלך ההליך הודיעה המחלקה לחקירת שוטרים כי החליטה להעמיד את השניים לדין. היום אישרה השופטת אפרת אייכנשטיין שמלה מבית המשפט השלום בירושלים הסכם שהושג בין עו"ד מק למדינה לפיו המדינה תשלם לנאווי 45 אלף שקל בתמורה לסילוק התביעה.

שמו של נאווי עלה לכותרות בעקבות תחקיר שפורסם בתוכנית "עובדה" ובו צולם מתגאה בכך שגרם למותם של פלסטינים שביקשו למכור קרקעות בגדה ליהודים. בתחקיר תועד נאווי כשהוא פועל להסגרת סוחרי אדמות לרשות הפלסטינית. נאווי נעצר למשך כשבועיים בעקבות התחקיר ושוחרר כבר לפני כשנה, אך טרם קיבל הודעה בדבר החלטה להגיש נגדו כתב אישום או לסגור את התיק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ