שר הביטחון לשעבר יעלון מסר עדות בפרשת הצוללות וכלי השיט

בערוץ 2 דווח עוד כי בפרשת המגעים עם מוזס, נתניהו יטען שהתייעץ עם פרקליטיו בזמן אמת והם שעודדו אותו לדובב את מו"ל ידיעות אחרונות ולהקליט אותו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר הביטחון לשעבר משה יעלון מסר עדות בפרשת הצוללות וכלי השיט, כך דווח הערב (שלישי) בערוץ 2. על פי הדיווח, יעלון נשאל על הטיית המכרז לרכישת ספינות מגן, המגעים לרכישת שלוש צוללות ורכישה של שתי ספינות מלחמה. מלשכת יעלון סירבו להגיב לידיעה.

עוד דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שצפוי להיחקר השבוע פעם נוספת בפרשת המגעים עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, יטען כי התייעץ עם פרקליטיו בזמן אמת והם שעודדו אותו לדובב את מוזס ולהקליט אותו. 

משה יעלון, היום צילום: מוטי מילרוד

במוקד פרשת הצוללות החשד כי דוד שמרון, עורך דינו ובן דודו של נתניהו, ייצג את מיכאל גנור, נציגו של התאגיד גרמני "טיסנקרופ" שחתם לאחרונה על מזכר הבנות לבניית שלוש צוללות חדשות לחיל הים הישראלי. נתניהו דחף בתחילה לכך ששלוש צוללות יתווספו לצי הקיים המונה תשע צוללות, ו-ב-2015 התנהלו מגעים בנושא מול התאגיד הגרמני. בנוסף, ראש הממשלה ביקש לרכוש שתי ספינות נגד צוללות. יעלון ומערכת הביטחון התנגדו לעסקה נחרצות – והנושא ירד מהפרק. לאחר עזיבת יעלון את תפקיד שר הביטחון, נסע ראש המל"ל לגרמניה יחד עם נציגי השר ליברמן למו"מ בעניין הצוללות. בחודש אוקטובר אישר הקבינט את מזכר ההבנות להחלפת שלוש צוללות ותיקות ברכישת שלוש צוללות חדשות. 

בחודש נובמבר הורה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על בדיקת משטרה בפרשה. זאת, לאור "מידע חדש שהתקבל מהמשטרה, וכן התפתחויות נוספות בנושא". לשכת ראש הממשלה טוענת מצדה כי "הפעם הראשונה שבה נודע לראש הממשלה על מעורבותו של עו"ד שמרון בפרשה היתה כשהתבקש לתת תגובה. עו"ד שמרון לא שוחח מעולם עם רה"מ על רכש הצוללות"‎.

מו"ל עיתון "ידיעות אחרונות" נוני מוזס התייצב הבוקר (שלישי) לחקירה ביחידת להב 433 של המשטרה. זאת הפעם החמישית שבה נחקר מוזס במסגרת "תיק 2000", במרכזו החשד כי הוא סיכם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על סיקור אוהד בעיתונו תמורת החלשת "ישראל היום". 

אתמול העיד יועץ התקשורת לשעבר של נתניהו, שעיה סגל, במשרדי להב 433 של המשטרה בפרשה 1000, שבמרכזה עומד החשד שנתניהו ובני משפחתו נהגו לקבל טובות הנאה מבעלי הון בישראל ובחו"ל. על פי ההערכות, שוויין של טובות ההנאה שקיבלו נתניהו ורעייתו בפרשת המתנות מהמפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן והמיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר נע בין 650 אלף ל-700 אלף שקלים.

במשטרה סבורים כי החקירות נגד נתניהו העלו תשתית ראייתית מספקת לגבי חלק מהחשדות נגדו, לכל הפחות. גורם משפטי בכיר אמר אף הוא כי חלק מהחשדות בפרשת טובות ההנאה התגלו בחקירה כמבוססים. לאור זאת, מתחזקת ההערכה שהמשטרה תמליץ בתום החקירה להעמיד את נתניהו לדין.

שלשום אמר אלשיך בשיחה עם כתבים כי המשטרה כבר ירדה לחקר האמת והגיעה למסקנות לגבי הפרשות שנתניהו חשוד בהן. לדבריו, החקירה נמצאת בישורת האחרונה ואם  לא יתרחשו התפתחויות בלתי צפויות, בתוך שבועות תוכל המשטרה להעביר את ממצאיה לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ