השר ארדן: תומך באי-הפללה של משתמשי קנאביס

ארדן הצהיר כי קיבל את המלצות הוועדה שהקים בנושא, לפיהן יהיה מעבר לקנסות מנהליים והפללה רק כמוצא אחרון. מוקדם יותר השבוע העביר משרד המשפטים חוות דעת התומכת גם היא במדיניות אי-הפללה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר ארדן במסיבת העיתונאים, היום

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הצהיר היום (חמישי) כי הוא תומך באי-הפללה של משתמשי קנאביס. את הדברים אמר ארדן במסיבת עיתונאים שכינס בנושא. השר הוסיף כי "המדיניות תצטרך לקבל את אישור הממשלה, כיוון שהיא תשפיע על המשרדים השונים".

עיקרי מסקנות הוועדה המיוחדת שהקים ארדן כדי לבחון את הנושא מחדש הן העברת מרכז הכובד מהפן הפלילי להסברה וטיפול; הרחבת אמצעי האכיפה כך שחוץ מפתיחת תיק והעמדה לדין יהיו למשטרה אמצעים אחרים לטפל בתופעה; והוספת מהלכי חינוך והסברה. "במשפט אחד", סיכם ארדן את המסקנות, "מדובר במעבר לקנסות מנהליים והפללה רק כמוצא אחרון".

על פי ההמלצות שאומצו, גובה הקנס יגיע לאלף שקלים בפעם הראשונה בתנאי שהנתפס יודה במעשים - וללא רישום פלילי. "יש פה חידוש שעדיין אין לגביו הסכמה סופית עם משרד האוצר. הרעיון הוא שהקנסות ייכנסו לקרן ייעודית שתופנה לטובת הסברה וחינוך", הוסיף השר.

בעבירה שניה יוכפל הקנס, ובעבירה שלישית תהיה אפשרות לסגירת תיק בהסדר מותנה - "חוק שעבר לפני מספר שנים והתחיל להיות מיושם בחודשים האחרונים", הסביר השר, "ולפיו אם האזרח מסכים הוא מועבר למסלול שבו למשטרה יש יותר אופציות לסגור את התיק ולמחוק את הרישום במהירות גדולה יותר". בעבירה רביעית יהיה מעבר לטיפול פלילי. השר הדגיש כי מדובר במקרים של עישון במרחב הציבורי בלבד. 

על פי המדיניות החדשה, תהיה גם הבחנה בין בגירים לקטינים שייתפסו מעשנים במקום ציבורי. "בפעם הראשונה שקטין ייתפס הרעיון הוא להפנות אותו לטיפול מותנה, בהסכמתו - מפגשים באחת העמותות. במידה והקטין יסרב הוא יופנה להליך פלילי". בעבירה שניה יופנה הקטין לסגירת תיק בהסדר מותנה, ובפעם השלישית ייפתח הליך פלילי בהתאם לשיקול דעתה של המשטרה. 

ארדן אמר כי השינויים בחקיקה העולמית תרמו ללגיטימציה של השימוש, והם שהובילו אותו לבחון את הנושא מחדש. "אני לא מקל ראש בנושא. הלגיטימציה לשימוש בסמים הלכה וגברה, מספר המשתמשים עלה. המודעות לנזקים ולסכנות כתוצאה משימוש קבוע הלכה וירדה".

השר הוסיף כי "למשטרת ישראל אין את הכלים לאכיפה אפקטיבית, ולכן כל שינוי במדיניות חייב להיעשות באופן רחב ומקיף שלוקח בחשבון את ההשלכות... צריך לראות איך ניתן להוריד את התיוג הפלילי, באופן מלא או חלקי, ואיך מטפלים גם בפן החינוכי". 

הוא חזר על כך שלמשטרה חסרים המשאבים, ולכן נבדקו פתרונות הנמצאים בשימוש בעולם - כמו בדיקת רוק המהווה אינדיקציה בהלימה של כ-85% אחוז. בדיקה שגרתית כזו תראה אם אדם נוהג תחת השפעת סמים. "לא יהיה אחראי להעביר את המדיניות מהליך פלילי להסברה מבלי לדעת שיש לנו יכולת אפקטיבית לוודא שלא תהיה עלייה בתאונות דרכים בגלל נהיגה תחת השפעת סמים", אמר השר. 

ארדן הוסיף: "בנימה אישית, כיהנתי בעבר כיו"ר עמותת אל-סם המטפלת בבני נוער שהתמכרו לסמים. הגעתי לעמותה כשנה לאחר שנבחרתי לכנסת. פנה אלי מנכ"ל של גוף מוכר בישראל וביקש ממני לכהן כיושב הראש שלה, לעזור לגייס תרומות. הבן שלו, ממשפחה נורמטיבית, התאבד בגיל 18 לאחר שימוש קבוע בקנאביס במשך כמה שנים".

ארדן המשיך ואמר כי "ראיתי בעיניים שלי את הנזקים הנגרמים כתוצאה משימוש קבוע ומתמשך בסמים, כולל קנאביס. פגשתי באופן אישי בני נוער רבים שהעתיד שלהם נפגע באופן קשה - בריאותית וגם ביכולת שלהם להתקבל למקומות עבודה, למשל".

ח"כ שלי יחימוביץ' בירכה על דברי השר ואמרה כי "ארדן צודק והוא נוהג באחריות ובפתיחות. צריכת קנאביס נופלת בתחום חירויות הפרט שלמדינה אין סיבה להתערב בהן, שכן היא אינה גורמת נזק. נוצר אבסורד שבו אלכוהול, הפוגע בבריאות ומחולל אלימות, מותר וזוכה לתואר 'תרבות שתיה', ואילו צריכת קנאביס - שדווקא משככת אלימות וכאב - אסורה". עוד אמרה יחימוביץ' כי "מדינות נאורות התירו צריכת קנאביס ואין סיבה שישראל לא תלך בעקבותיהן, במיוחד שעה שציבור נורמטיבי עצום ושומר חוק משתמש בקנאביס מעת לעת מבלי להזיק לעצמו או לסביבתו".                       

יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול של הכנסת, ח"כ תמר זנדברג, אמרה כי "מדובר בהחלטה נכונה ואמיצה של ארדן שהגיע זמנה. ישראל מיישרת קו עם ההיגיון, עם הצדק ועם מדינות רבות בעולם. שינוי הכיוון של ארדן, שהיה מגדולי המתנגדים, מוכיחה שמאבק ציבורי נחוש וצודק גם מנצח. השר היה קשוב לשיח שהתחולל בדיוני הוועדה בראשותי ולשיח הציבורי מזה שנים ועשה את הדבר המתבקש. זה צעד גדול קדימה, והוועדה בראשותי תמשיך לעקוב וללוות את שינוי החקיקה והמדיניות ולהוביל שיח מתקדם בתחום".

בתחילת השבוע העביר משרד המשפטים את חוות דעתו בנושא לשרת המשפטים איילת שקד, לפיה המשרד תומך במדיניות אי-הפללת משתמשי קנאביס. חוות הדעת נכתבה על ידי עו"ד יפעת רווה ממחלקת ייעוץ וחקיקה, ומציעה לאמץ גם בישראל את המודל שלפיו יוטל קנס או יינקטו הליכים מינהליים נגד משתמשי סמים קלים, במקום להגיש כתבי אישום פליליים נגדם. שקד אמרה כי חוות הדעת נכתבה על דעתה, וכי לא ייתכן שמאות אלפי אנשים ייחשבו פושעים. דבר קיומה של חוות הדעת, המחזיקה 120 עמודים, פורסם לראשונה באתר "וואלה!". 

השבוע פרסמה המשטרה נתונים המעידים על ירידה חדה באכיפה נגד צרכני קנביס בחמש השנים האחרונות. בדיון בוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול בכנסת חשפה נציגת המשטרה כי בין השנים 2010–2015 התרחשה ירידה של 30% בפתיחת תיקים על שימוש עצמי בסם. ב–2015 נפתחו 3,425 תיקים, לעומת 4,967 תיקים ב–2010. 54% מהתיקים שנפתחו לבגירים בחמש שנים אלו נסגרו, וכמוהם 60% מהתיקים שנפתחו בשל שימוש עצמי אצל קטינים. 

"המדיניות משטרתית עוברת לאכיפה בתחום הגידול ולא בשימוש עצמי", אמרה נציגת המשטרה בדיון. לדבריה, "יש ירידה של 70% במעצרי בגירים, בכל שנת 2016 היו רק שני כתבי אישום על קנאביס". הדיון התקיים בהמשך לקמפיין שניהלה התכנית "הצינור" בערוץ 10 נגד הפללת צרכני הסם. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ