מאות פליטים ומבקשי מקלט הפגינו מול העליון: לא מבקשים אזרחות, רק יחס הוגן

המפגינים מחו על מדיניות הגירוש ועל מדיניות הכליאה במתקן חולות. החודש פורסם כי רשות האוכלוסין הסתירה משר הפנים דרעי חוות דעת לפיה יוצאי דרפור זכאים למקלט

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בגן הוורדים בירושלים, היום
מפגינים בגן הוורדים בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

כשלוש מאות פליטים ומבקשי מקלט אפריקאים הפגינו הבוקר (חמישי) מול בית המשפט העליון בירושלים בדרישה לבטל את מדיניות הגירוש למדינה שלישית ואת מדיניות הכליאה במתקן חולות. בהפגנה השתתף גם ראובן אברג'יל, ממייסדי תנועת הפנתרים השחורים, שהשווה ביניהם לבין היהודים שהגיעו לישראל אחרי מלחמת העולם השנייה וביקשו מקלט. 

במכתב שביקשו המארגנים להעביר לשופטי העליון נכתב: "כתוצאה ממדיניות כפייה זו מבקשי מקלט שעזבו את ישראל נכלאו או נעצרו בהגיעם (למדינה שלישית, נ"ח). חלק מהם איבדו את חייהם ונפלו לידי דאעש ואחרים איבדו את חייהם בים התיכון. אפילו כאשר הם מקבלים ויזה לכאורה לרואנדה זו אינה ויזה אמיתית, רק ויזת תייר זמני ומשם נכפה עליהם להיות מוברחים לאוגנדה".

המארגנים כתבו עוד כי "מדיניות זו היא אכזרית, לא חוקית ולא מתקבלת. אנחנו לא צריכים להיכלא או להיזרק במדינות אחרות באפריקה שאינן שלנו ואינן מקבלות אותנו. מה שאנחנו מבקשים הוא שבקשות המקלט שלנו ייבדקו באופן שקוף וצודק בהתאם לחוק הבינלאומי".

לבסוף כתבו כי "אנחנו פונים אליכם, שופטי בית המשפט העליון, לפסוק כנגד המדיניות האכזרית הזאת ושבקשות המקלט שלנו ייבדקו באופן ראוי, צודק ושקוף. אנחנו לא מבקשים אזרחות או תושבות קבועה. כל שאנו מבקשים הוא שבקשות המקלט שלנו יישמעו ושנוכל להישאר בשלום עד שיהיה בטוח לנו לחזור". 

מפגינים בגן הוורדים בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

בהפגנה השתתף גם ראובן אברג'יל, ממייסדי תנועת הפנתרים השחורים, שאמר: "הגעתם לכאן בדיוק כמו אותם יהודים אחרי מלחמת העולם השנייה שביקשו מקלט, קורת גג, בית לעצמם. לא יצאתם לטיול מסביב לעולם, אתם כאן בעל כורחכם. אני פה כדי לומר לכם שיש כאן אנשים שמרגישים את הכאב שלכם ויודעים מה אתם צריכים. מדינת ישראל צריכה להתבייש בדרך שבה היא נוהגת בכם. המדינה צריכה לשחרר את העבדים, לשחרר את הפליטים, לתת להם מקום בתוך החברה הישראלית. גם אנחנו היינו פעם פליטים".

השבוע הודיע שר הפנים אריה דרעי כי לא יגבש מדיניות בעניין מבקשי המקלט מדרפור עד שבית המשפט העליון יכריע אם לאשר את גירושם לאוגנדה ולרואנדה. בארגוני זכויות אדם אומרים כי ההחלטה לקשור בין הדברים פסולה ושעל ישראל לבחון את בקשות המקלט ולהעניק מעמד פליט לזכאים בלי קשר למדיניות הגירוש.

בתחילת החודש נחשף כי רשות האוכלוסין וההגירה הסתירה חוות דעת שגיבשה יותר לפני יותר משנתיים, לפיה מבקשי מקלט מחבל דרפור בסודאן, שאינם בני השבטים הערביים, זכאים למעמד פליט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ