משרד הבריאות ביטל הכרה בלימודי סטודנטים לרפואה בגיאורגיה, ביהמ"ש קיבל את עתירתם

106 סטודנטים מיישובים ערביים החלו ללמוד רפואה באוניברסיטה בטביליסי על סמך אישור הכרה של משרד הבריאות, אולם בסוף 2016 האישור בוטל ללא התראה. בימ"ש הורה על ביטול החלטת המשרד

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל עתירה שהוגשה בשם 106 סטודנטים לרפואה ואיפשר להם להמשיך ללמוד באוניברסיטה בגיאורגיה שמשרד הבריאות הודיע כי ביטל את ההכרה בה אחרי תחילת לימודיהם.

העותרים הם סטודנטים וסטודנטיות מיישובים ערביים ברחבי הארץ, שהחלו את לימודיהם באוניברסיטת NEW VISION UNIVERSITY בגיאורגיה בשנים 2015 ו-2016. הם החלו ללמוד שם על סמך אישור רשמי מטעם מנהל האגף לרישוי מקצועות רפואיים במשרד הבריאות - שאישר כי אכן מדובר במוסד מוכר.

אולם לטענת העותרים, לתדהמתם וללא כל התראה, בסוף אוקטובר 2016 השיב משרד הבריאות לפנייתו של אדם אחר שהתעניין ללמוד רפואה באוניברסיטה כי לימודי הרפואה שם אינם מוכרים על ידי משרד הבריאות, ועתרו לבית המשפט.

הסטודנטים הגישו את העתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים באמצעות עורכי הדין עמאד וג'לאל דקואר. לטענתם, ההחלטה לבטל את ההכרה באוניברסיטה היא פסולה, לא מנומקת ואינה מבוססת על שיקולים ענייניים. הם הוסיפו כי החלטה זו פגעה בהם מכיוון שהסתמכו על אישור משרד הבריאות והשקיעו כסף בלימודים, וכי לא אפשרו להם להשמיע את טענותיהם לפני ביטול ההכרה.

עוד נטען כי משמעות ההחלטה המאוחרת היא פגיעה אנושה בסטודנטים ובהוריהם אשר העבירו את מקום מגוריהם לבירת גיאורגיה טבילסקי עבור עתידם המקצועי. מנגד, במשרד הבריאות טענו כי מדובר במכתבים לא רשמיים שנשלחים רק בגדר סיוע לפונים למשרד.

בפסק הדין קיבל השופט דוד מינץ את העתירה והורה על ביטול החלטת משרד הבריאות שלא להכיר באוניברסיטה בנוגע לאלו שנרשמו ללימודים מחודש אוקטובר 2015 ועד נובמבר 2016.

בנוסף, השופט מתח ביקורת קשה על משרד הבריאות וקבע כי לא יעלה על הדעת שמנהל האגף לרישוי מקצועות רפואיים יוציא מכתב בשם המשרד, המבטל "במחי יד" את ההכרה באוניברסיטה מבלי שבדק את הנושא לעומק. הוא הורה למנהל האגף לנמק לבית המשפט מדוע יש לבטל את ההכרה באוניברסיטה ולהוציאה מרשימת המוסדות המוכרים על ידי משרד הבריאות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ