גילי כהן
גילי כהן

מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר דן הראל העיד במשטרה במסגרת בדיקת רכש הצוללות וכלי השיט, המכונה תיק 3000. כך דווח הערב (ראשון) בערוץ 10. הראל נחשב לאחד מהאנשים המרכזיים בבדיקת רכישת הצוללות וספינות המגן, זאת על רקע פרסום תכתובת המייל בינו ובין היועץ המשפטי של משרד הביטחון, אחז בן ארי, והחלטות שקיבל בנוגע למכרז הבינלאומי לרכש הספינות. 

בימים האחרונים מסר עדות בפרשה גם סגנו של בן ארי, עו"ד יצחק וכטל. עדותם של השניים מצטרפת לעדויות שמסרו שר הביטחון לשעבר משה יעלון ובן ארי עצמו, לצד קצינים ואנשים נוספית במערכת הביטחון. 

הערב פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה המתייחסת לפרשה בה נמסר כי "בניגוד לטענות שהושמעו בתקשורת, רכש ארבע ספינות השטח נעשה בהתאם להמלצות חיל הים ומשרד הביטחון עצמו. ראש הממשלה והקבינט פעלו בהתאם להמלצות הדרגים המקצועיים". להודעה צורף לוח הזמנים של עסקת הרכש שלטענת הלשכה מוכיח את הטענות.

בלוח הזמנים המצורף מצוין כי באמצע חודש אוגוסט, מנכ"ל משרד החוץ ביקש להקפיא את המכרז שהוציא משרד הביטחון. הדבר אכן קרה, אך המכרז עצמו — גם לפי הודעת לשכת ראש הממשלה — בוטל חודשיים לאחר מכן. גרמניה אישרה את המענק הפיננסי לרכש הצוללות גם כן בחודש אוגוסט, כך שפרק הזמן שעבר מאז ועד לעצירת המכרז מעורר שאלות.

יועמ"ש משרד הביטחון אחז בן ארי, ב-2012צילום: שירן גרנות

בחודש נובמבר פורסם כי היועמ"ש בן ארי דיווח במייל למנכ"ל משרד הביטחון דאז הראל כי פרקליט ראש הממשלה, עו"ד דוד שמרון, התערב במכרז למען התאגיד הגרמני. לפי דיווח בערוץ 10, בן ארי כתב להראל כי שמרון התקשר אליו והתרעם על ההחלטה לצאת למרכז בינלאומי לרכישת כלי שיט שיגנו על אסדות הגז - ספינות "סער 6". "התקשר אליי עו"ד דוד שמרון, המייצג את קונסורציום טיסנקרופ, וביקש לדעת האם אנחנו עוצרים את הליכי המכרז על מנת לשאת ולתת עם לקוחותיו כפי שנתבקשנו על-ידי ראש הממשלה", כתב בן ארי להראל בשנת 2014. ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "נושא כלי השיט בכללותו מצוי בבדיקה משטרתית, ומטבע הדברים לא נוכל להתייחס לנושא".

ההתנהלות בנוגע לרכישת ספינות המגן עוררה תהיות בקרב אנשים הבקיאים בהתנהלות מערכת הביטחון. לדברי אחד מהם, ביטול המכרז הבין-לאומי אותו הוציא משרד הביטחון נתפס כצעד חריג, שעורר תהיות. "זה נראה מסריח מכל הכיוונים", טען האיש בפני "הארץ".

בחודש יולי 2014 יצא משרד הביטחון במכרז בינלאומי לרכש ספינות שנועדו להגנת אסדות קידוח הגז. לאחר שלושה חודשים, הקפיא משרד הביטחון במפתיע את המכרז, לאחר שהתקבלה הצעה ממשלת גרמניה למימון שליש מהספינות. רכש הספינות נמצא כעת בלב הבדיקה המשטרתית, שנפתחה בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העדיף לרכוש את הספינות הללו מתאגיד תיסנקרופ, חרף המכרז שפרסם משרד הביטחון. תיסנקרופ מיוצגת בישראל על-ידי האיש העסקים מיקי גנור, שפרקליטו הוא עורך הדין דוד שמרון, המייצג גם את ראש הממשלה.

המכרז יצא לדרך בשנת 2014 לאחר שגרמניה חזרה בה מהצעתה להעניק לישראל מימון כספי לרכש הספינות, בשל הפיצוץ במו"מ עם הפלסטינים. לכן, יצאו במשרד הביטחון במכרז לקביעת יצרנית הספינות, שם נקבע כי עלות כל ספינה תהיה עד 100 מיליון דולר. בין היתר, הביעו התעניינות בבניית האוניות מספנות מדרום קוריאה, מספרד, מאיטליה ומישראל. בחיל הים ידעו כי בשל קביעת מחיר מקסימלי לספינה הנאמד ב-100 מיליון דולרים, התאגיד הגרמני לא ישתתף במכרז. חודש לאחר הוצאת המכרז, הודיעו במשרד הביטחון כי הם מקפיאים את ההליך. מטעם המשרד נמסר אז כי בעקבות פניית ממשלת גרמניה לממשלת ישראל, ששמה שוב על השולחן את האפשרות להעניק סיוע ממשלתי כספי לרכש הספינות מתיסנקרופ, הוחלט להקפיא את הליכי המכרז.

מקור במערכת הביטחון אמר בעבר ל"הארץ" כי ברקע חידוש ההצעה הכספית, עמדה הצגה בפני הגרמנים של יתר הצעות החברות שרצו לבנות את הספינות. "המעטפות נפתחו, ועם ההצעות והמחירים שראו במעטפה, הלכו לגרמנים – שלא התמודדו – והם נתנו מחיר יותר טוב", אמר המקור וציין כי ההליך גובה בחוות דעת משפטיות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ