הרב הראשי לשעבר מצגר הורשע בקבלת שוחד במסגרת הסדר טיעון

במסגרת ההסדר הודה הרב מצגר גם בקבלת דבר במרמה ובעבירות מס, וירצה שלוש וחצי שנות מאסר וישלם חמישה מיליון שקלים. המשטרה גייסה בפרשה עד מדינה ששמו אסור בפרסום

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב יונה מצגר בבית המשפט המחוזי בירושלים, הבוקר
שרון פולבר

בית משפט המחוזי בירושלים אישר הבוקר (שני) את הסדר הטיעון עם הרב הראשי לשעבר יונה מצגר. מצגר הודה והורשע בקבלת שוחד וירצה שלוש וחצי שנות מאסר.

במסגרת הסדר הטיעון, הופחתו האישומים נגד הרב מצגר והוא נדרש לשלם חמישה מיליון שקלים, הכוללים חילוט של דירה בבעלותו, תשלום קנס ותשלום חובות מס. בסביבתו של הרב אומרים שהחליט לחתום על הסדר טיעון כיוון שהבין שיהיה קשה לסיים את התיק ללא הרשעה. המשטרה גייסה בפרשה עד מדינה ששמו אסור בפרסום.

התובע בתיק, עו״ד דניאל ויטמן מפרקליטות מחוז ירושלים, אמר לאחר החתימה כי "הפרקליטות עמדה על כך כי יש להטיל על הנאשם עונש מאסר ממושך וקנס כספי גבוה, במיוחד לאור חומרת המעשים המיוחסים למי שכיהן בתפקיד כה בכיר, אשר אמור לשמש דוגמא ומופת לרבים, ובמסגרת זאת ניצל את תפקידו ומעמדו הרם על מנת לגרוף כספים לכיסו הפרטי".

בכתב האישום המתוקן שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים, נטען כי בזמן כהונתו כרב הראשי לישראל מצגר ביצע עבירות רבות בהן לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם. מצגר קיבל שוחד בסך כולל של כחמישה מיליון שקלים ומתוכם נטל לכיסו כשלושה מיליון שקלים, לאחר שהתחלק בכספי השוחד עם נהגו, ששימש כשליחו, וקיבל את שאר הכסף.

כתב האישום המתוקן כולל שישה אישומים. האישום הראשון עוסק ב"פרשת הגיורים", במסגרתה נאשם הרב מצגר כי קיבל לכיסו טובות הנאה שמקורן בבעלי ממון תושבי חוץ אשר רצו להתגייר או לערוך בירורי יהדות, וביקשו את עצתו ועזרתו כרב הראשי לישראל. הרב מצגר נאשם כי בין השנים 2012 -2007, בשלוש הזדמנויות, הפנה מתגיירים תושבי חוץ לרב גבריאל כהן ששימש כרב וכאב בית דין בלוס אנג'לס. הרב מצגר עשה כן בעקבות הסכמה מוקדמת, לפיה הרב כהן יעביר לידיו מחצית מכל סכום שיתקבל.

האישום השני עוסק בפרשת "אשכול העמותות", במסגרתה נאשם הרב מצגר כי פעל יחד עם נהגו לגיוס תורמים לעמותות בתמורה ל"עמלה", זאת תוך ניצול מעמדו ותפקידו כרב הראשי לישראל. הרב מצגר סיכם עם בעלי העמותות כי בתמורה לעזרתו, הם יתנו לו עשרות אחוזים מן התרומות שיתקבלו. על פי כתב האישום, מצגר היה מעורב בעשרות מקרים כאלה והיה בקשר עם מספר עמותות בזמן כהונתו.

האישום השלישי עוסק בלקיחת שוחד באמצעות קבלת טובות הנאה שיטתית בזמן כהונתו כרב הראשי לישראל. על פי כתב האישום, מצגר קיבל את טובות ההנאה במספר רב של הזדמנויות, בין היתר במסגרת אירועים פרטיים שערך, וכן כתמורה לכך שהשתתף באירועים של אחרים. אישום נוסף נוגע לקבלת דבר במרמה ממוסד תורני. על פי כתב האישום גייסו מצגר ונהגו תרומות למוסד תורני, ומהן נטל הרב לכיסו עשרות אלפי דולרים מבלי שגילה לתורמים כי עשה זאת.

האישום החמישי עוסק בעבירות מס, ובמסגרתו נאשם הרב כי לא שילם מס עבור הכנסותיו מהעבירות המפורטות בארבעת האישומים הראשונים שבכתב האישום המתוקן. במסגרת האישום השישי נאשם הרב מצגר בשיבוש הליכי משפט בשתי הזדמנויות שונות, בהן פנה לעד שהפליל אותו והפציר בו לדבוק בגרסה לפיה לא ביצע כל עבירה, בכוונה להכשיל את ההליך השיפוטי שהתנהל נגדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ