מאסר עולם ועוד 20 שנה למחבל שביצע פיגוע דריסה בגבעה הצרפתית

תושב מזרח ירושלים חאלד קוטינה דרס את שלום שרקי למוות ופצע את שירה קליין ב-2015. הוא הורשע ברצח ובניסיון לרצח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוטינה בבית המשפט בירושלים, היום
קוטינה בבית המשפט בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שני) מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר על חאלד קוטינה, שרצח את שלום שרקי בפיגוע דריסה בגבעה הצרפתית בירושלים באפריל 2015.

בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות, דחה את בקשת הנאשם לענישה מופחתת והטיל עליו עונש מאסר עולם ועונש מאסר נוסף של 20 שנות מאסר במצטבר ופיצויים מקסימליים לנפגעים, זאת בגין הרצח של שרקי, אחיו של העיתונאי יאיר שרקי, וניסיון הרצח של שירה קליין, צעירה שהייתה עמו.

מהפרקליטות נמסר כי: "סברנו כי החומרה היתרה בפיגוע הטרור הרצחני טמונה לא רק בתוצאות הטרגיות של האירוע, אלא גם באותן דקות שבהן נסע הנאשם בכביש ראשי בירושלים וחיפש קורבנות פוטנציאליים. גזר הדין מבטא את המאבק העיקש של רשויות האכיפה במפגעי הטרור ומסמן כי מי שמנסה ליטול חיים על רקע לאומני יענש בחומרה המירבית וישלח לשנים רבות מאחורי סורג ובריח״.

קוטינה הוא תושב שכונת שייח ג'ראח במקור, שהתגורר מאז 2014 בענתא שמעבר לגדר ההפרדה. על פי כתב האישום נגדו, הוא החליט לבצע את הפיגוע לאחר שעוכב במשך שעות ארוכות יחד עם הוריו במחסום שועפט. 

ביום הפיגוע, ה-15 באפריל, התארחו בביתו הוריו ואחיו. בשעות הערב יצא על מנת לקח אותם לביתם והם התעכבו במחסום כשעה וחצי. "לאחר שהוריו של הנאשם יצאו מהרכב והלכו לביתם, החל הנאשם חושב על ביצוע פיגוע נקם רצחני לאומני נגד יהודים", נכתב בכתב האישום. "לאחר שהחל הנאשם להתרחק מבית הוריו ותוך שהוא חושב על ביצוע פיגוע, עצר הנאשם את רכבו בצד הדרך והתלבט אם לבצע את הפיגוע או לא. התלבטותו של הנאשם נבעה מההבנה כי אם יבצע פיגוע, הדבר יהרוס את חייו". 

כתב האישום ממשיך ומפרט כי "כעבור כמה דקות גמלה בלבו של הנאשם החלטה לדרוס יהודים למוות באמצעות רכבו. הנאשם החל בנסיעה בשדרות בר-לב בירושלים מכיוון דרום לכיוון צפון, כאשר הוא תר בעיניו אחר הולכי רגל בעלי מראה יהודי. בהתקרבו לצומת הרחובות שדרות בר-לב ושדרות אשכול, הבחין הנאשם בשלום יוחאי שרקי ז"ל ובשירה קליין כשהם פוסעים על המדרכה הימנית מכיוון דרום לכיוון צפון ומתקרבים לתחנת האוטובוס שבמקום".

"בעת שעצר הנאשם את רכבו בשל אור אדום ברמזור שבצומת, החליט הנאשם כי יבצע בהם את פיגוע הדריסה הרצחני. כשהתחלף האור ברמזור לירוק, האיץ הנאשם את רכבו, אשר היה בנתיב השני מימין, צפר צפירה ארוכה בכדי להזהיר את הנהגים האחרים בכביש ולהימנע מתאונה שתסכל את מטרתו, ואז, תוך שהוא מוסיף ומאיץ את רכבו, הסיט את רכבו באופן חד ימינה ודרס בעוצמה רבה את שרקי וקליין, שכתוצאה מעוצמת ההתנגשות הועפו באוויר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ